EA ve DICE ekipleri Battlefield V ile yalnızca zaman ve mekan anlamında değişiklik yaparak, serinin bir önceki oyununun aynısını önümüze koymak istemiyor. Battlefield 1; her ne kadar büyük beğeniyle karşılanan bir oyun olsa da beğenilmeyen, hatalı görülen özellikleri mevcuttu. Oyunculardan gelen geri dönüşleri değerlendiren geliştirici ekip DICE ise, yoğun bir hayran kitlesine sahip olan bu serinin yeni oyunu olan Battlefield 5 ile, bazı değişikliklere gitme kararı aldı. Genel anlamdaki oyunun ana temasının değiştirilmesinin yanı sıra, özellikle silahlar ve atış mekaniklerine dair önemli farklılıkların hazırlandığını öğreniyoruz. Serinin yeni oyunundaki silah atışlarında, rastgele mermi sapması olmayacak.

Battlefield 5 oyuncuları, silah atışlarında daha fazla söz sahibi olacaklar

Battlefield 5 daha eğlenceli bir oynanış sunacağının izlenimini veriyor

Oyunun geliştirici ekibi DICE; Battlefield 1 için gelen geri bildirimleri ciddiye aldı ve silahlardaki rastgele sapma sistemine farklı bir düzen getireceğini açıkladı. Alınan bilgilere göre serinin yeni oyunu Battlefield V, kendi oyuncuları için rastgele mermi sapması mekaniği sorun olmayacak. Yani Battlefield 5 oyununda; Counter Strike-Global Offense oyununa benzer biçimde, tutarlı geri tepme mekanikleri bulunacak. Böylece oyuncuların silahlara daha fazla hakim olması sağlanacak ve dolayısıyla yeni oyunun eğlence katsayısı da arttırılacak.

Ayrıca bazı silah çeşitlerinde atılan mermiler, artık yüzeylere nüfuz edebilecek. Bu özellik; hafif makineli tüfekler, sabit makineli tüfekler ve araç içerisinden kontrol edilen makineli tüfekler gibi ağır silahlar için geçerli olacak. Geliştirici ekip tarafından açıklanan yıkılan yerler ve bu alanların yeniden inşası gibi mekanikleri de hatırladığımızda, oyunun haritalarının başladığı gibi kalmayacağını ve oldukça farklılaşacağını anlıyoruz. Zaten Battlefield 1 ile yıkılma özelliklerini başarılı biçimde kullanan serinin, daha da gelişecek olması sevindirici bir özellik olacaktır.

Açıkçası, başarı kazanan bir video oyunda bile böylesine önemli düzeltmelere gidilmesini, sevindirici bir gelişme olarak görebiliriz. Nihayetinde; bir FPS oyununun en önemli etkenlerinden olan atış mekaniklerini bir çok zaman göz ardı ettiğimiz oluyor. Özellikle yeni grafikler ve oyunun eğlencesi akılları başlardan aldığında, en önemsememiz gereken dinamikleri arka plana atıyoruz. DICE ekibinin dersine yine iyi çalışacağını, Battlefield V ile bir kez daha göreceğiz gibi duruyor. Oyunun PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 19 Ekim 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştireceğini bir kez daha hatırlatalım.

Etiketler: