Battlefield V, duyurulduğu günden beri tartışılan bir video oyunu. Çünkü bu oyun İkinci Dünya Savaşı temasını taşıyor ve buna rağmen içerisinde kadın karakterler bulunuyor. Tabii EA ve DICE bu konu hakkında açıklama yapmıştı ve kadın karakterlerin bu oyundan veya gelecek oyunlardan kaldırılmayacağını belirtmişti. Bu durum da, oyuncuların gözünde Battlefield 5 oyununu daha az gerçekçi yapmıştı. Bugün ise oyunun geliştirici ekibi bir röportaj verdi ve bu röportajda, Battlefield V oyununun en gerçekçi ve en sürükleyici oyun olacağı söylendi.

Battlefield 5

Battlefield 5, gerçekten sürükleyici bir video oyunu olabilecek mi?

Bahsetmiş olduğumuz video oyununun kreatif yönetmeni Lars Gustavsson, “Söylemeliyim ki, Battlefield V, bugüne kadar yaptığımız en sürükleyici video oyunu. Bu oyun ile oyuncuların gerçekçiliği hissetmesini sağlayacağız. Hiçbir zaman tamamen gerçekçilik üzerinde çalışmayacağız ama  oyun içerisindeki mekaniklerle ve diğer ögeler ile oyuncuların gerçekçiliği hissetmesini sağlayacağız.” dedi.

Lars Gustavsson tarafından yapılan açıklamalar, “Oyunda interaktif bir savaş alanı var. Cephelere çekebileceğiniz yaralı askerler, canlandırabileceğiniz arkadaşlarınız, geri atabileceğiniz veya mermi ile havada patlatabileceğiniz bombalar, oyunun grafikleri, sesleri, çevre detayları ve çok daha fazlası, bugüne kadar gördüğünüzün en dinamiği. Battlefield V oyunundan zevk alabilmeniz için en iyi oyuncu olmasına gerek olmayacak. Ben 50 yaşıma giriyorum ve kesinlikle iyi bir oyuncu değilim ama bu oyundan zevk alacağım.” şeklinde devam etti ve sonlandırdı.

Lars Gustavsson, oyunun gerçekçiliği ve sürükleyiciliği hakkında yaptığı bu açıklamalardan sonra, Battlefield serisinin Battlefield: Bad Company 2 oyunundan Battlefield 5 oyununa kadar nasıl geliştiğini de anlattı. Lars Gustavsson, “Herkes Battlefield: Bad Company 2 diyor ama Battlefield 3, Battlefield 4 ve hatta Battlefield Hardline, savaş alanını daha kompleks bir hale getiren video oyunları idi. Tabii bu sırada, Battlefield: Bad Company 2 içerisindeki gibi yıkım mekaniği yapamadık, kaybolduk. Bu yüzden Battlefield 1 ile birlikte doğru yolu bulmaya başladık.” dedi bu konuda.

Lars Gustavsson, açıklamalarının devamında Battlefield V oyununu yaparken, Battlefield 4 ve Battlefield 1 oyunlarına gelen geri bildirimleri çok dikkatli bir şekilde analiz ettiklerini ve bu analizler ile birlikte Battlefield 5 oyununu geliştirdiklerini belirtti. Mesela Battlefield V içerisinde bulunacak olan Fortifications sistemi, Battlefield 1 oyunundan gelen, “Her yer yıkıldı ve siper alabilecek hiçbir yerimiz kalmadı.” geri bildirimi ile Battlefield 4 içerisindeki tamir mekaniği birleştirilerek ortaya çıkmış bir şey. En azından geliştirici ekip öyle diyor.

Etiketler: