Battlefield 2042 oyununda tekli oyunculu içerik ve Battle Royale olmayacak

Battlefield 2042 oyunundaki haritalar, farklı sürümleri, bu sürümlerin hediyeleri, ön sipariş fırsatları ve dahası da detaylandırıldı.

EA ve DICE tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre Battlefield 2042 oyununun çıkış döneminde herhangi bir Battle Royale modu olmayacak. Ayrıca, bahsedilen henüz gösterilmemiş ve gizemli olan iki oyun modu da herhangi bir şekilde Battle Royale temasına sahip olmayacak. Geliştirici ekip, böyle bir oyun modunu daha sonra düşünmek istiyor. Yani, Battle Royale temelli bir oyun modu defterlerden henüz silinmedi, sadece şimdilik bir plan bulunmuyor. EA ve DICE, gelecekte, belki oyunun birinci veya ikinci senesi için ek içerik olarak bir Battle Royale modu sunulabilir. Bu konu hakkında şimdilik herhangi bir açıklama bulunmuyor ama önceki söylentilere bakacak olursak EA, Call of Duty: Warzone ile Battlefield markasına ait bir Battle Royale oyunuyla savaşmak istiyordu.

Battle Royale ile birlikte ne yazık ki Battlefield 2042 oyununda tekli oyunculu içerik veya hikaye temelli bir deneyim de sunulmayacak. Battle Royale için gelecekte bir ihtimal bulunsa bile EA ve DICE taraflarının bu oyun için hiçbir şekilde bir tekli oyunculu içerik geliştirme planı bulunmuyor. Şirketler yine de oyunun evrenindeki hikayenin çok zengin olduğunu, oyuncuların bunu zamanla keşfedebileceğini belirtiyor. Tüm bunlara karşılık, oyunun çoklu oyunculu içeriklerinde Plus isimli bir sistem olacak. Bu sistem sayesinde oyuncular, kendi silahlarını gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde özelleştirebilecek; geliştirebilecek. Yani, duruma göre silahınızdaki dürbünü çıkartıp, takabileceksiniz. Susturucu ve daha fazlası için de aynı şey geçerli.

Tüm bunların haricinde, Battlefield 2042 oyununda yer alacak olan haritalar da detaylandırıldı. İlk harita, Güney Kore içerisinde olacak. Kaleidoscope isimli bu harita, Rotterdam haritasından daha büyük olacak ve hortumlara ev sahipliği yapacak. Manifest ise Singapur içerisinde geçen bir harita olacak; bu haritadaki konteynerler, karşılaşma boyunca yer değiştirecek. Orbital ise Güney Amerika içerisinde geçen bir harita olacak ve bu haritada, oyunun ortalarında roket fırlatılacak. Yalnız bu roket, her zaman başarılı bir şekilde fırlatılamayacak. Renewal ise Hindistan içerisindeki bir harita olacak ve haritanın tam ortasında dev gibi bir duvar olacak. Discarded da Hindistan içerisinde yer alacak ve haritanın ortasında dev gibi bir gemi ve denizaltı bulunduracak.

Battlefield 2042 oyununun ve doğal olarak Battlefield serisinin tarihinin en büyük haritası ise Antarktika içerisinde yer alan Breakaway olacak. Bu harita hakkında henüz herhangi bir detay paylaşılmadı. Hourglass ise kum fırtınası içerisinde kaybolan bir şehir olacak. Bu şehrin neresi olduğu ne yazık ki bilinmiyor. Bu haritanın dinamik özelliği ise çok büyük bir ihtimalle kum fırtınasının kendisi olacak. Bu video oyununa her sezon, yeni bir haritanın geleceği tahmin ediliyor ve yapılan resmi açıklamalara göre her sezon, bu video oyununun çoklu oyunculu içeriğindeki hikayeyi bir adım ileriye taşıyacak. Bu arada, yeni içerikler için sunulacak olan savaş biletleri ücretli olacak. Biletlerin ücretsiz kısımları da olacak ama sezonluk içerikler, ücretli bir yapıda oyuncuların karşısına çıkacak.

Battlefield 2042

Battlefield 2042, yeni nesil konsollar için 70 USD olacak

Battlefield 2042 oyununun üç farklı sürümü bulunacak. Standart sürümde sadece temel oyun yer alacak. Altın sürümde ise temel oyun, bu oyuna erken erişim, çapraz platform paketi ve ilk senenin tüm içeriği bulunacak. Nihai sürüm ise altın sürümdeki içeriklerin üzerine Midnight Ultimate isimli bir içerik paketi ve resmi dijital sanat kitabı ile özel dijital müzik albümünü bulunduracak. Sürümlerin içerisinde çapraz platform paketi olduğundan anlayabileceğiniz üzere bu video oyununun eski nesil sürümü 60 USD, yeni nesil sürümü ise 70 USD olacak. Ayrıca, artık geçmişte kaldığını düşündüğümüz tam oyuna erken erişimler de EA tarafından geri getiriliyor. Peki, bu sürümlerden herhangi birine ön sipariş veren oyunculara ne verilecek?

EA ve DICE tarafından yapılan açıklamalara göre Battlefield 2042 oyununun standart, altın veya nihai sürümüne ön sipariş verdiğiniz zaman oyunun açık beta sürümüne 3 günlük erken erişim hakkı, epik seviyesinde bir bıçak, epik seviyesinde bir silah aksesuarı ve oyuncu kartı arka planı ile bir etiket yer alacak. Bu ön sipariş hediyeleri, sürümler arasında hiçbir fark göstermeyecek. Yani, standart sürüme de ön sipariş verseniz bu hediyeleri alacaksınız, altın veya nihai sürüme de ön sipariş verseniz bu hediyeleri alacaksınız. Bu sırada, oyunun fiyatı da ciddi anlamda yüksek olacak. Steam tarafını referans alacak olursak; standart sürüm, 420 TL; altın sürüm, 600 TL ve nihai sürüm de 800 TL olacak. Evet, video oyunları gitgide 1000 TL civarına yaklaşıyor.

Bu sırada, EA Play sistemine abone olan oyuncular, 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren Battlefield 2042 oyununu 10 saat boyunca deneyebilecek. Bu deneme sürümüne tam oyun dahil edilecek, sadece zaman sınırlaması koyulacak. Bu, pek de yeni bir özellik sayılmaz; EA, piyasaya süreceği her büyük video oyunu için bu uygulamayı yapıyor. Ayrıca, EA Play sistemine abone olan oyuncular, gerçekleştirilecek olan açık beta sürecine de 3 gün erkenden katılabilecek. Açık beta sürecinin ne zaman gerçekleştirileceği henüz açıklanmadı ama birçok tahmine göre Eylül 2021 içerisinde bu video oyununun herkese açık deneme sürümünü göreceğiz. Temmuz 2021 içerisinde gerçekleştirilecek olan teknik oyun testi dönemi için oyuncular heveslenmemeli.

Battlefield 2042 oyununun ilk oynanış videosunun 13 Haziran 2021 tarihinde yayımlanacağını biliyorduk. EA ve DICE, görüntülerin tam olarak saat kaçta filan yayımlanacağını söylememişti. Şimdi ise Microsoft tarafından yapılan yeni bir açıklama ile öğrenmiş olduk ki şirketin E3 2021 için hazırladığı konferans sırasında bu oynanış videosu gösterilecek. Açıkçası bu duruma şaşırmamak gerekiyor; EA ve Microsoft markaları arasında uzun süredir işleyen bir anlaşma bulunuyor. Eğer bu video oyununun ilk oynanış videosunu izlemek istiyorsanız, sizler de Xbox ve Bethesda tarafları için hazırlanan E3 2021 sırasındaki konferansa katılmanızı öneriyoruz. Bahsi geçen konferans, 13 Haziran 2021 tarihinde, Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak ve 90 dakika sürecek.