Battlefield 2042, resmi olarak duyuruldu

Battlefield 2042 oyunun ilk detayları, yeni özellikleri, oyun modları, haritaları, hikayesi ve çok daha fazlası bu haberimizde sizi bekliyor.

EA ve DICE, 2021 senesinin yeni Battlefield oyununu bugün göstereceğini açıklamıştı. Taraflar sözünde durdu ve bu senenin sıradaki oyunu olan Battlefield 2042, resmi olarak duyuruldu. Bu duyuru, oyuna ait bir tanıtım videosunun YouTube üzerinden yayımlanması ile yapıldı. Eğer dilerseniz, hemen yukarıdaki görüntülerden yeni Battlefield oyununu sizler de görebilirsiniz. Duyuru videosu sırasında sinematik sahneler üzerinden sunulan bir oyun görüyoruz. Görüntüler ile yine de oyunun içerisinde bulunacak farklı haritalar, silahlar, araçlar, mekanikler ve çok daha fazlası gösteriliyor. Özellikle haritaların ne kadar dinamik olduğuna değiniliyor. Duyuru videosunun en sonunda ise oynanış videosunun 13 Haziran 2021 tarihinde yayımlanacağı belirtiliyor.

Yayımlanmış olan duyuru videosunun YouTube üzerindeki açıklamasına göre Battlefield 2042, savaş alanlarında 128 adet oyuncuya kadar destek sunacak. Serinin önceki oyunlarında bu rakam 64 idi. Şimdi ise her takım 64 kişiden oluşacak gibi görünüyor. Yalnız bu özellik, sadece oyunun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümlerinde yer alacak. PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, Xbox One, Xbox One S ve Xbox One X konsollarında bu video oyunu yine en fazla 64 kişi tarafından oynanabilecek. Yeni nesilde, Conquest ve Breakthrough gibi oyun modları 128 kişi ile oynanabilecek. Ayrıca, yüksek riskli ve Hazard Zone adına sahip bir oyun modu da bu oyunda yer alacak. Yalnız, Hazard Zone hakkındaki detaylar daha sonra açıklanacak. Şimdilik hiçbir şey bilmiyoruz.

Conquest, Breakthrough ve Hazard Zone haricinde henüz gizli olan bir oyun modu da Battlefield 2042 oyununda yer alacak. Tahmin ediyoruz ki Hazard Zone, 13 Haziran 2021 tarihindeki oynanış videosunda gösterilecek; EA ve DICE tarafından yapılan açıklamalara göre gizli olan oyun modu da 22 Temmuz 2021 tarihindeki EA Play Live 2021 etkinliğine saklanacak. Geliştiricilerin söylediğine göre bu oyun modu, Battlefield serisinin klasik oyuncularına hitap edecek. Yani, Battle Royale tarzı daha modern bir içerik olmayacak gizemler içinde duyurusunu beklediğimi bu içerik. Birçok oyuncunun tahminine göre Titan isimli oyun modu geri dönecek. Yeni nesil konsolların güçleri ile birleştiği taktirde Titan, inanılmaz bir eğlence sunabilir bizce. Bu yüzden duyuruyu merakla bekliyor olacağız.

Battlefield 2042 oyununun çıkışında toplamda 7 adet harita bulunacak. Bu haritaların tamamı birbirinden farklı olacak ve oyunculara dinamik bir dünya sunulacak. Ekibin söylediğine göre oyunun haritalarındaki şartlar sürekli olarak değişecek ve bu durumlar oynanışı temelden etkileyecek. Oyundaki silahlar ise tahmin edebileceğiniz gibi yakın gelecek temalı olacak. Ayrıca oyunda robot köpek gibi bazı tanıdık teknolojiler de yer alacak. Helikopterleri, jetleri, su araçlarını filan saymıyoruz bile. Oyuncuların karşısına ayrıca tamamen yeni olan Specialist sistemi de çıkacak. Bu oyunun evrenindeki rolleri temel alan Specialist, her sınıf için 1 adet benzersiz özellik ve ekstra güç sunacak. Oyuncular, bunlar haricinde o sınıfın her şeyini özelleştirme özgürlüğüne sahip olacak.

Battlefield 2042

Battlefield 2042 oyununda Birleşik Devletler ile Rusya, bir kere daha karşı karşıya geliyor

EA ve DICE tarafından yapılan açıklamalara göre Battlefield 2042 oyununun dünyası, tahmin edebileceğiniz üzere 2042 senesinde yer alacak. Bu senede süper güçler haline dönüşen Birleşik Devletler ve Rusya, savaş içinde olacak. Çevrim içi servis mantığı da bu oyunda yer alacak. Hatta, EA tarafından yeni bir sistem denenecek. Bu sayede oyuncular, bu oyunu seneler boyunca oynayabilecek. Oyunda, 3 ay süren sezonlar gerçekleştirilecek ve her sezon içerisinde oyuna ücretli ve ücretsiz bir savaş bileti eklenecek. Bu savaş biletlerinde yeni içerikler yer alacak. Ayrıca her sezon içerisinde oyuna yeni bir Specialist de eklenecek. Oyunun ilk senesinde 4 adet sezon yaşanacak ve buna uygun da içerikler göreceğiz. İlk sezon, oyunun çıkışına yakın bir tarihte detaylandırılacak.

Battlefield 2042 oyununun çıkışında yer alacak olan Specialist seviyesindeki karakterler Mackay, Maria Falck, Boris, Wikus ve henüz duyurulmamış olan 6 farklı kişi olacak. Yani, oyunun çıkışında tam 10 adet Specialist bulunacak. Bu karakterlerin Recon Drone kullanabilme ve can şırıngası fırlatan bir tabancaya sahip olabilme gibi özellikleri yer alacak. Aynı zamanda, bu oyun için teknik oyun testi ve açık beta süreci de gerçekleştirilecek. Teknik oyun testi, sadece özel olarak seçilen oyuncularla, gizlilik sözleşmelerinin ardında, Temmuz 2021 içerisinde gerçekleştirilecek. Açık beta hakkındaki detaylar ise daha sonra açıklanacak ama oyuna ön sipariş veren oyuncular, 3 gün daha erken bu sürece ulaşabilecek. Diğer herkes, asıl günü bekleyecek.

Battlefield 2042, 22 Ekim 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. PC için Steam, Origin ve Epic Games Store üzerinden oyunculara sunulacak olan bu oyun; PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series S ve Xbox Series X konsolları için de gelecek. Peki, tüm bu konsollarda, oyunun sunacağı kaos, ne zaman başlamış olacak? Açıklamalara göre bu oyunun evrenindeki her şey, doğanın dengesinin bozulması ile başlıyor. 2033 senesinde dünyanın ilk 6. seviyesindeki fırtınası gerçekleşiyor. 2034 senesinde ise tarihin ikinci Büyük Buhran dönemi başlıyor. 2035 senesinde ise Almanya tamamen çöküyor ve Avrupa Birliği tamamen dağılıyor. 2037 senesinden itibaren ise dünya, tüm bu duruma yavaş yavaş alışıyor.

2040 senesinde ise Battlefield 2042 oyununda bir kere daha felaket yaşanıyor. Sürpriz bir şekilde, 2040 senesinde bir meteor yağmuru yaşanıyor ve bu olay yüzünden dünyanın yörüngesindeki uyduların %70 kadarı parçalanıyor. Bu sırada tüm iletişim kesiliyor, uçaklar düşüyor ve kısa bir sürede 100 bin kişi ölüyor. İnternetin, hava durumunun ve çok daha fazlasının olmadığı yeni bir dünyada Birleşik Devletler ve Rusya, yaşananlar yüzünden birbirlerini suçluyor. Üçüncü Dünya Savaşı artık ufukta görünürken, 2031 senesinden beri askeri eğitim alan ve No-Pats adına sahip olan siviller, tarafını seçip, savaşın çıkmasını bekliyor. Bu noktada, oyuncular da zaten No-Pats tarafındaki tarafsız askerler oluyor. Oyunun çoklu oyuncu modundaki hikaye, bu şekilde ilerliyor.