E3 2018 sırasında yeni nesil konsollar tarafından açıkça konuşan ilk ekip Microsoft oldu ama görülen o ki, Sony tarafı yeni nesle geçmek için daha seri bir şekilde çalışıyor. Geçtiğimiz gün ortaya bazı raporlar çıkmıştı. Bu raporlara göre AMD, PlayStation 5 için özel bir Navi ve Zen temelli donanımlar hazırlıyordu. Tabii bu raporlar sadece söylenti idi. Günümüzde de söylenti ama aynı raporlar, Forbes isimli büyük bir kaynak tarafından da doğrulandı. Eğer bu bilgiler doğruysa, 2020 veya 2021’de PlayStation 5 konsolunu görebiliriz.

PlayStation 5

PlayStation 5, tahmin ettiğimizden daha güçlü olabilir mi?

Forbes tarafından onaylanan raporlara göre AMD ekibi, bu donanımı sadece PlayStation 5 için geliştiriyor. Bu noktada Microsoft ekibinden ve yeni nesil Xbox konsollarından bahsedilmemiş olması da bizlere gerçekten ilginç geliyor. Microsoft ekibi, daha önceki açıklamalarında ve taraftan sızdırılan bilgilerde, konsollara artık bir bilgisayar gibi bakacağı yönünde laflar ile çalkalanıyordu. Şimdi ise ortada Intel ekibinin, NVIDIA ve AMD ekiplerine ekran kartı alanında rakip olacağı söylentileri dolanıyor.

Tüm bunları birleştirince, Sony tarafının yeni nesilde klasik konsol mantığını koruyacağını görebiliyoruz. Microsoft tarafı ise biraz karışık. Kendileri de AMD ile klasik bir yolu takip edebilir ama Intel gibi bir marka da yükselirken, Microsoft ile Intel, konsol sektöründe yeni bir şey denemek istiyor da olabilir.

Peki, bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony ile Microsoft, yeni nesil konsolların zamanı geldiği zaman oyuncuların karşısına ne zaman ve nasıl çıkacak? Yorumlarınızı mutlaka bekliyor olacağız.

Etiketler:

,