Pek çok Xbox kullanıcısı tarafından beklenen, özellikle çözünürlük ve bazı ekrana yansıyan sorunları çözüme kavuşturan sistem güncellemesi yayımlandı. Bu güncellemenin en önemli kısımlarından bir tanesi; Xbox One X ve Xbox One S için 2K yani 2560 x 1440 piksel oranında ekran çözünürlüğü çıkışının sağlanacak olması. Ayrıca son güncellemeyle birlikte; AMD FreeSync özelliği ve Microsoft şirketinin yayıncılık yönündeki güçlü markası Mixer uygulamasına iyileştirmeler ve kullanımı kolaylaştıran katkılar geliyor. Microsoft tarafından Xbox One için yayımlanan Nisan 2018 güncellemesinin, dolu dolu özellikler içerdiğini söyleyebiliriz. Bu güncellemeyle ilgili detayları ve bazı ilginç bilgileri, haberimizin devamında sizler için derledik.

Xbox One yayınlarını izleyenlere, oyunu oynama imkanı verilecek

Öncelikle Xbox One platformunun son iki üyesine dair bir sıkıntının çözüldüğünü belirtelim. Bilindiği üzere, bu cihazlarda yüksek görüntü çıkışı ya 1080p ya da 4K olarak gerçekleşiyordu. Bir çeşit ara çözünürlük diye tabir edilen 2K çözünürlükteki televizyon sahipleri, grafiklerdeki olumlu çözünürlük etkisinden faydalanamamaktaydılar. Microsoft tarafından yayımlanan Nisan 2018 güncellemesiyle birlikte, Xbox One S ve Xbox One X sahibi olup, 2K yani 2560 x 1440 piksel çözünürlüğü destekleyen televizyonu bulanan kullanıcılar, artık bu çözünürlüğü kullanabilecekler. Kısaca; ana menü, video ve oynanış çözünürlüklerinden 2K desteği bundan böyle bulunuyor.

Xbox One platformunu, izleyicilere oyunu oynama imkanı sunuyor

Microsoft tarafından yayımlanan Nisan 2018 güncellemesiyle birlikte gelecek olan başka bir etkiden daha bahsedelim. Yeni eklenen AMD FreeSync özelliği sayesinde, bu özelliği destekleyen televizyonlar için pek çok avantaj geliyor. En önemlisiyse, değişken yenileme hızı olarak tabir edilen VRR özelliğinin kullanımına imkan veriyor olması. Ayrıca bu özellik ekran gecikmelerini ve oyunlarda yaşanan ekran kırılmalarını en aza indirmeye yarıyor. Öte yandan, güncellemeyle birlikte desteklenen, gecikmeyi azaltma modu olarak açabileceğimiz ALLM özelliğinin; ileriki dönemlerde üretilecek televizyonlarda bulunacağını ve oyun konsolu ile diğer televizyon özellikleri arasındaki bağlantı ve geçiş hızını arttıracak olacağını ekleyelim.

Nisan 2018 güncellemesiyle, video oyunları yayıncılarının da düşünüldüğü göze çarpıyor. Microsoft bünyesindeki yayın platformu Mixer uygulaması da güncellemenin yeniliklerinden nasibini alıyor. Bundan böyle Mixer seyircileri, içerik üreticisinin oyununa katılabilecek. Şöyle ki, yeni Share Controller özelliği sayesinde; içerik üreticileri dilediklerinde kontrolü izleyicilere verebilecek, dilediklerinde bu kontrol seçeneğini iptal edebilecekler. Ayrıca Mixer yayınlarındaki, içerik üreticisinin ses düzeyi de, gösterilen içerik sesinden ayrı olarak ayarlanabilecek. Açıkçası, giriş bölümünde belirttiğimiz gibi pek çok alanda, dolu dolu bir güncellemenin geldiğini söyleyebiliriz.

Etiketler:

,