Oyun konsolları arasındaki rekabete bakıldığında Microsoft cephesinin, son yıllarda bir hayli geride kaldığı görülüyordu. Duruma el atan Xbox yönetimi, birinci parti oyunlar üzerinde durmaya başladılar ama bir türlü Sony tarafından yakalanan etkiye yaklaşamıyorlar. E3 2018 sırasında Microsoft’un sürpriz markalara ait oyunları duyuracağı söylentileri dilden dile yayılırken, Sony neredeyse her birinci parti oyunuyla gündeme etki etmeyi sürdürüyor. Son olarak God of War ile tam manasıyla baltayı, video oyunları dünyasının gündemine indiren Sony’ye, Microsoft tarafından bir rakip hazırlanıyor olabilir. Microsoft ve Xbox cephesinden gelen bazı gelişmeler; akıllara, God of War’a rakip olabilecek bir video oyununun hazırlıklarının yapıldığını getiriyor.

Xbox One için God of War oyununa rakip olacak bir oyun gelebilir

Böyle bir kanıya nereden varıldığı sorusunu yanıtlayalım öncelikle. İspanyol kaynaklı bir video oyunu haber sitesi, bir lisans yenileme girişimini keşfetti. Bu keşfe göre Microsoft; Bloodforge isimli oyunun lisans haklarını yeniledi. Bu oyunun da genel yapısı ve türü, God of War oyunuyla oldukça benzerlik gösteriyor. Oyunun ilk piyasaya çıkış tarihinin 25 Nisan 2012 olduğunu hatırlatalım. Bu oyun Xbox 360 platformu için piyasaya sürülmüştü ve bir Xbox Live Arcade oyunu olarak oyunculara sunulmaktaydı. Açıkçası, Xbox kullanıcılarının bile fazla hatırlamadığı bir marka adı olduğunun altını çizmek gerekir ama günümüzde bakıldığında, yeni çıkan God of War oyununun mekaniklerine oldukça benzer bir yapısı olduğu göze çarpıyor.

God of War baltasını savururken, Microsoft boş durmak istemiyor

Bu lisans yenileme hareketinin hangi amaçla yapıldığı konusunda akıllara farklı seçenekler geliyor. İlk seçenek, zaten sizlerle de paylaştığımız gibi Bloodforge ismiyle yeni bir oyunun yapılacak olması ve Microsoft tarafından rakip oyun konsollarına bir cevap verilebileceği yönünde. Bu olasılık düşünüldüğünde mantıksız görünmüyor ama bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Öncelikle lisans hakkı alınan marka, pek çok video oyuncusu tarafından hatırlanmıyor. Yani markanın adının kullanması, ilk etapta fazla bir getiri sağlamayacaktır. Fazla başarılı bulunmayan Xbox One ve Windows platformları için çıkışını gerçekleştiren Crytek yapımı Ryse: Son of Rome oyunundan bile daha düşük bir şöhrete sahip.

İsmi hatırlanmayan bir oyunu God of War gibi dünya çapında ses getiren bir markanın karşısına rakip olarak getirmek, ne derece doğru olur bilemiyoruz. Öte yandan oyunun mekanikleri ve hikaye olgusunun günümüzde iş yapabileceği, yeni donanımsal gücü arkasına alarak yepyeni bir noktaya taşınabileceği tahminleri de yapılıyor. Xbox Game Pass gibi önemli Microsoft atılımlarının da kullanılmasıyla, ilerleyen zamanlarda, bu oyun türüne katkı yapacak çalışmaları görmemiz muhtemeldir.

Etiketler:

,