Microsoft ve Xbox One cephesine dair herkes tarafından bilinen aynı sorunun sürekli olarak gündeme geldiğini gördüğümüzde; el ele verin kardeşim, yapın mükemmel bir birinci parti Xbox One oyunu, susturun şu milletin dilini, diyesimiz geliyor. Muhtemelen E3 2018 sırasında gerçekleşecek duyurularla, video oyunları basınının bir miktar gazını alacaktır Microsoft. Yine de teknoloji devinin, bu sorunla yüzleşmekten kurtulduğunu söyleyemiyoruz. Son olarak MCV dergisine röportaj veren Microsoft Studios ekibinin yeni lideri Matt Booty, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı, bizlerde sizler için kısaca derledik.

Xbox One ve birinci parti oyun sorunu, gündemden düşmüyor

Xbox One platformu, gelecekteki oyunlar hakkında net değil

Matt Booty açıklamalarında, tek kişilik oyunların önemine değinirken günümüzdeki beklentilere de dikkat çekiyor. Her zaman 20 saat ile 30 saat süresince oynanış sunabilen tek oyunculu oyunların olacağını ve bu oyunların herkes tarafından sevildiğini belirten Microsoft Studios lideri, bu oyunların her zaman ayrı bir yerinin olacağını ifade ediyor. Açıklamalarda, tek kişili oyunların sevilmesine karşın günümüzde insanların; video oyunlarına dair içerikleri izlemeye, oyun yayıncılığına ve elektronik spor dallarına odaklandıklarını gerçeğinin altı çiziliyor. Microsoft Studios ekibinin liderine göre, bir oyun geliştirirken bu etmenleri de düşünmek ve o oyunun popülerliğinin uzun süre devam etmesi sağlayacak adımlar atmanın önemli olduğu işaret ediliyor.

MCV dergisine yapılan açıklamaların devamında Matt Booty; günümüzde, bir AAA oyununu gelişimi ve desteklenmesinin, en az bir iki yıl süren bir içerik ve hizmet planlamasına tabii olduğunu belirtiyor. Bu durumun gerçekten zor olduğunun altınız çizen Matt Booty, bir yıl içerisinde değişen trendleri yakalamak için hızlıca hareket etmenin neredeyse imkânsız olduğunu ifade ediyor. Microsoft Studios liderinin ifadeleri, trendleri yakalamak için kısa süre gerektiği ama tek oyunculu bir oyunun yapım aşamasının 4 yıllık bir süreç gerektirdiği görüşüyle devam ediyor.

Microsoft Studios ekibinin liderinin görüşlerine baktığımızda, yine yakınma odaklı cümleler görüyoruz. Bu sözlerin büyük bir kısmının haklı olduğunu söyleyebiliriz ama düşündüğümüzde; peki Sony nasıl başarıyor, gibi bir soru da geliyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi önemli oyun isimlerini E3 2018 sırasında gerçekleşecek Xbox konferansı sırasında muhtemelen sıklıkla duyacağız. Tabii bununla birlikte Microsoft Studios ekibinin aklında, güncel oyunların heyecanını yakalamanın olduğunu izlenimini edindiğimizi de söyleyebiliriz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster