Microsoft ekibi bugün Windows Insider Dev Tour isimli bir sunum sırasında Windows 10 hakkında önemli istatistikler paylaştı. Bu istatistiklere göre, bahsetmiş olduğumuz işletim sistemi şu anda 700 milyondan fazla aktif cihaz içerisinde bulunuyor. Tabii bu sistemin içerisinde gelen Cortana da bu başarıdan nasibini alıyor. Dünya üzerinde sadece 13 ülkede aktif olan Cortana, verilen istatistiklere göre 150 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor.

Windows 10

Windows 10 neredeyse milyarlara ulaşacak

İstatistikler bu kadarı ile de sınırlı değil. Windows Insider Dev Tour sunumdan gelen bilgilerin devamına göre Windows 10 işletim sisteminin ticari amaçlarla kullanımı da yükseldi. Yıldan yıla yapılan karşılaştırmalara göre bu sistemin ticari kullanımı, %84 kadar yükseldi. Son olarak, verilen istatistiklerin devamına göre insanlar bu işletim sisteminde 197 milyar saat harcadı. Yani, Microsoft ekibinin son işletim sisteminin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii bu başarılar Microsoft ekibine yetmeyecektir. Çünkü bu işletim sistemi 2015 senesinde piyasaya sürüldüğü zaman ekibin amacı, birkaç sene içerisinde 1 milyar kullanıcıya ulaşabilmekti. Şu an ise sistem 700 milyonda kaldı. Tabii bu başarısızlığın bir sebebi de, 1 milyarlık hedef yüzünden Microsoft ekibinin çok agresif bir şekilde kampanyalar düzenlemesi idi. İşletim sistemlerimizin her bir noktasından Windows 10 reklamı çıktığı günleri daha unutmadık.

Son olarak sizlere bir başka istatistiği de sunalım. Bildiğiniz üzere ekip, bahsetmiş olduğumuz işletim sistemine belli aralıklar ile güncellemeler yayımlıyor. Bu güncellemerden büyük olan güncel Kreatörler güncellemesi, raporlara göre 400 milyon ile 500 milyon civarı kullanıcı tarafından indirilmiş ve yüklenmiş durumda.

Etiketler: