Şu geçtiğimiz birkaç gün Valve ve Steam için çok hareketli geçmişti. Valve ekibinin, bahsi geçen dijital platforma her oyunu alması birçok kişiyi rahatsız etmişti. Mesela ekip, terörist olup, sivilleri öldürebileceğiniz, çocukları öldürebileceğiniz video oyunlarına izin veriyordu. Hatta bu oyunlar ana sayfada bile yer bulabiliyordu. Fakat en hafifinden cinsellik içeren video oyunları, bu platformdan kaldırılma tehditleri ile uğraşıyordu. Bu konuda geçtiğimiz gün bir açıklama geldi ve bu açıklama, her şeyi daha da kötü yaptı.

Steam

Facebook da geçmişte Steam ile benzer adımlar atmıştı

Yapılan açıklama oldukça uzundu ama biz tek cümle ile özetleyeyim: Valve ekibi, artık Steam platformuna illegal olmayan her oyunu alacak. Bu açıklamalara, Eurogamer ekibi büyük ekiplerden de tepkiler yağdı. Mesela örneğini verdiğimiz Eurogamer üzerinden gidelim. Bu ekip, yayımladığı bir içerikte Valve ekibinin bu yaptığının bir sorumsuzluk olduğunu dile getirdi.

Tabii ki video oyunu geliştiricileri özgür olmalı; herkes,her istediği şekilde video oyununu geliştirebilmeli ama eğer sizin dağıtım platformunuz Steam gibi dev bir yapıya sahipse, ipince bir iplik üzerinde yürüyorsunuz demektir. Ekibin çok önemli sorumlulukları var demektir. Bu yüzden de evet, herkes istediği oyunu yapabilir ama herkes bu oyunu Valve ekibinin platformu üzerinden dağıtmak zorunda değil. Yalnız bunlar bizim cümlelerimiz değil, Eurogamer ekibi bu şekilde düşünüyor. Bizler sadece aktarıyoruz.

Tabii ortada tüm bu tartışmalar devam ederken, Valve ekibi de yeni poliçelerini bu şekilde açıklamışken, Steam Mağazası üzerinde önemli değişiklikler oldu. Öyle ki Valve ekibi, AIDS Simulator ve benzeri rahatsız edici video oyunlarını mağazadan kaldırdı. Aynı şekilde Active Shooter oyunu da mağazadan kaldırıldı ama bu video oyunu zaten poliçe yayımlanmadan önce kaldırılmıştı.

Etiketler:

,