Turbo Golf Racing

Turbo Golf Racing ön incelemesi

Rocket League ama futbol yerine golf oynuyoruz.


Rocket League, farklı konsepti ve kalitesi sayesinde oldukça popüler bir video oyunu olmayı başardı. Bu oyun, arabalarla futbol oynamanızı sağlıyorken, geçtiğimiz günlerde erken erişim sürecine başlamış olan benzer bir başka yapıt, Turbo Golf Racing, araba yarışı ile golf temalarını birleştiriyor. Futbol cephesinde olduğu gibi kim istemez ki dev gibi golf toplarına minicik arabalarla vurmayı? Şahsen ben isterim ve bu sebepten dolayı da bahsi geçen bu yapıtın Steam üzerindeki erken erişim versiyonuna Secret Mode şirketi sayesinde katılım hakkı kazandım ve şimdi de karşınıza bir ön inceleme ile çıkıyorum.

Turbo Golf Racing oyununda arabanızı seçiyorsunuz, topunuzu seçiyorsunuz, arenayı seçiyorsunuz ve daha sonra kendinizi oyunun içinde buluyorsunuz. Amacınız, başlangıç çizgisinden itibaren topunuza, arabanızla vurarak, onu bitiş çizgisindeki deliğin içine sokmak. Bunu isterseniz arabanızı dikkatli bir şekilde kullanıp, topunuza nazik vuruşlar yaparak yapabilirsiniz; isterseniz de olabildiğince hızlı ve sert vuruşlar yapıp, şansınıza güvenebilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için çok basit seviyede kontroller sunuluyor ama Rocket League oyununda olduğu gibi bu yapıtta da ustası olmanız gereken teknikler bulunuyor.

Turbo Golf Racing oyununda kayma sistemini etkili bir şekilde kullanabilmek, doğru zamanda zıplamak, topun neresine, nasıl vuracağınızı bilmek filan kesinlikle zamanla ustalaşabileceğiniz ögeler. Bu sayede de oyun, öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor bir hal alıyor. Bu da aslında ideal bir yapıt formülü bence. Ayrıca oyunda kalkan gibi birkaç farklı güçlendirme de bulunuyor. Bu güçlendirmeleri de arenanın içerisinde bulabiliyorsunuz; diğer rakiplerinize karşı avantaj elde etmek için kullanabiliyorsunuz. Tüm bunların haricinde oyun, her şeyi de açık bir şekilde gösteriyor; hedef delik bile dev gibi ve ışıklar saçıyor etrafına.

Turbo Golf Racing aynı zamanda çok oyunculu deneyimde de güvenli bir yolu tercih ediyor. Bu oyunu, aynı anda diğer oyuncularla birlikte oynayabiliyorsunuz ama bunu yaptığınız zaman hem diğer oyuncuların arabaları, hem de topları, hayalet hallerini alıyor. Yani, diğer oyuncular ile etkileşime geçemiyorsunuz. Bu aslında oyunun kaotik havasını oldukça aşağıya çekiyor ve benim gözümde çok oyunculu deneyimi biraz anlamsız kılıyor ama yine de öbür türlü, sunulacak olan deneyiminin biraz rahatsız edici olacağını düşünüyorum. Yine de opsiyonel olarak belki hayalet modunu kapatma sunulabilirdi.

Turbo Golf Racing

Turbo Golf Racing, içerik tarafında pek hazır değil gibi

Turbo Golf Racing, PC ve Xbox için erken erişim sürecinde piyasaya sürülmüş bir yapıt ve bu oyunun daha 12 ay boyunca da tam çıkışını gerçekleştirmemesi planlanıyor. Yani, 12 ay boyunca bu oyuna yeni güncellemeler gelecektir ve bu güncellemeler de içerikler getirecektir. Şu anda ise oyunda birbirine çok benzeyen üç farklı biyomda, 30 adet delik bulunuyor. Çevrim içi karşılaşmalara girdiğiniz zaman oyun, bu deliklerden 3 tanesini rastgele olarak seçiyor ve aynı lobi ile o haritaları deneyimliyorsunuz. Bu alanların tamamı çok güzel görünse bile kendilerinin birbirine çok benziyor olması beni birazcık rahatsız etti.

İçerik tarafında ayrıca kilidi açılabilir yeni modlar, oynanış yetenekleri ve araba tipleri yer alıyor. Oyunda arabanızı kısmen detaylı bir şekilde özelleştirebiliyorsunuz ve ayrıca topunuzun da görünüşünü değiştirebiliyorsunuz. Tüm bunları oyunun savaş biletinden ve/veya eşya mağazasından elde edebiliyorsunuz. Mağazadan alışveriş yapabilmek için oyun içerisinde kazandığınız para birimini kullanmanız gerekiyor. Yalnız, oynanışı etkileyen yetenekler parayla değil, oyun içi başarılar ile açılıyor. Bu yetenekler sayesinde topunuzu büyütüp, küçültebiliyorsunuz ve benzeri avantajlara sahip olabiliyorsunuz.

Turbo Golf Racing oyununda konu kozmetik öge olduğu zaman belli bir zenginlik sunuluyor ama temel oynanışı etkileyen içerikler tarafında eksiklik olduğunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Bunun da zamanla, içerik güncellemeleri ile düzeltileceğini düşünüyorum. Malum, oyun çıkalı daha birkaç gün oldu ve 12 aylık bir erken erişim süreci var. Eğer oyun, tam sürümünde bu şekilde çıksaydı, ağır bir şekilde eleştirebilirdim ama erken erişim olunca yorum yapmak daha zor oluyor. Yalnız, bu oyunu eğer tek başınıza oynamayı planlıyorsanız, işte o zaman biraz dikkat etmeniz gerekiyor bence.

Turbo Golf Racing oyununda odak noktası kesinlikle çok oyunculu içeriklerde; konu tek oyunculu içerikler olduğu zaman tek delikli, basit zaman yarışlarından daha fazlası ne yazık ki sunulmuyor. Yani, botlara karşı bir oyun deneyimi, turnuvalar filan sunulmuyor. Eğer bu oyunu satın alacaksanız, tek oyunculu değil de çok oyunculu içerikler için aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Umuyorum ki erken erişim süreci boyunca bu yapıta yeni tek oyunculu içerikler de eklenecektir; en azından çevrim dışı oyun desteği ve bununla birlikte farklı zorluklarda botlar eklenecek olursa, tek oyunculu içerikler yeterli bir seviyeye ulaşabilir bence.

Turbo Golf Racing

Sunum tarafında pek de bir sıkıntı bulunmuyor

Konu sunum olduğu zaman Turbo Golf Racing, belli bir başarı elde edebiliyor. Görsellik tarafında oyun PC üzerinde de, Xbox konsollarında da gayet güzel görünüyor. Ön inceleme yazıma eklemiş olduğum görsellerden de anlayabileceğiniz üzere oyun, gerçekçiliği hedeflemiyor. Onun yerine çizgi filmsel bir tarz ele alınıyor ve bence bu, başarılı bir şekilde veriliyor. Oyundaki büyülü biyomlar, bu tarzda çok güzel görünüyor ve görsel efektler de oyuna ayrı bir renk katıyor. Arabaların ve topların tasarımları da pek fena sayılmaz. Zamanla oyuna eklenecek yeni içeriklerde de bu tasarımların üzerine kalite katılacaktır bence.

Performans tarafında da Turbo Golf Racing, sistemleri pek zorlamıyor. Oyun zaten konsollarda 60 FPS olarak çalışıyor; PC tarafında da herhangi bir optimizasyon problemi olmadan, oldukça düşük sistem gereksinimleri ile sunuluyor. Steam üzerindeki verilere göre bu oyunu oynayabilmek için ihtiyacınız olan minimum donanım; Intel Core i3-2100, 4 GB RAM ve NVIDIA GeForce GTX 460 gibi parçalardan oluşsa yetiyor. Oyunun boyutu da zaten öyle çok değil, 8 GB civarında. Bu yüzden HDD veya SSD parçalarınızda da çok yer tutmuyor. Yüklenme süreleri de öyle çok uzun değil ama çok oyunculu modlarda tabii ki zaman biraz uzuyor.

Sesler ve müzikler tarafında ise sunum kalitesi ne yazık ki birazcık düşüyor. Aslında ses efektlerinde filan çok bir sıkıntı yok ama Turbo Golf Racing oyununun müzikleri oldukça basit, hiçbir şekilde oyuna olumlu bir şey katmıyor. Akılda kalıcı olmayan bu müziklerin dinlediğiniz anda fark edebileceğiniz pek özel bir yanları da bulunmuyor. Sunum kategorisine genel olarak baktığınız zaman, müzikleri duymazdan geldiğiniz zaman aslında oyunda çok da fazla sıkıntı bulunmuyor. Açıkçası bu noktada ben oldukça şaşırdım; tahmin ediyorum ki zamanla bu oyun daha da iyi bir hale geçiş yapacaktır diye tahmin ediyorum.

Turbo Golf Racing, erken erişim sürecine daha yeni başladı ve bence bu süreç oldukça güzel bir seviyede. Evet, içerik ve müzik tarafında sıkıntılar mevcut ama en azından oyunun fiyatı Steam üzerinde 90 TL olduğu için bunlar kabul edilebilir eksiklikler. 12 ay boyunca oyuna düzenli olarak içerik güncellemelerinin geleceğini tahmin edecek olursak, 90 TL gayet ideal bir fiyat. Eğer daha önce Rocket League oyununu oynadıysanız ve sevdiyseniz, ayrıca golf oyunlarına karşı bir ilginiz varsa, bu video oyununu bilgisayarda veya Xbox konsolunda kaçırmamanızı öneriyorum. Umarım oyunun tam sürümü PlayStation için de çıkar.