The Sims 4 için sayısız ek içerik gördük. Bu ek içerikler genelde farklı boyutlarda sunuluyor. Mesela, en küçük boyutlardaki ek içerikler “Kit”, en büyükleri ise genişletme paketi olarak geçiyor. Şimdi de karşımızda bu oyunun on üçüncü genişletme paketi olan Growing Together bulunuyor. Eğer serinin geçmiş oyunlarını oynadıysanız, The Sims 3: Generations ile benzer bir yapıya sahip olan bu genişletme paketi genellikle aileye, çocuklara ve nesiller arası karakterlerin birbirleri ile daha iyi etkileşime geçmesine odaklanıyor. Ayrıca oyuna, diğer genişletme paketlerinde olduğu gibi tamamen yeni bir oyun alanı da ekleniyor .

The Sims 4: Growing Together ile tanışabileceğimiz yeni oyun alanın adı San Sequoia ve kendisi, “San Sequoia küçük bir balıkçı kasabası olarak başlamış, daha sonra yerel balıkçıdan girişimciye dönüşen Bayani Robles’in etkisiyle balıkçılık ve konserve endüstrisinin merkezi haline gelmiştir. Robles ailesi, Gilbert Gilbert’ler sayesinde zaman içinde genişlemiş olsa bile bölgede hala çok yerleşiktir. Bugün San Sequoia rahat sokaklara, bahçeli güzel bir parka ve sakin banliyö mahallelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bir aile yetiştirmek için mükemmel bir yer!” şeklinde tanıtılıyor. Bu bölgenin gerçek hayattaki karşılığı ise San Francisco, Bay Area.

The Sims 4 sağ olsun, San Francisco, Bay Area gibi yaşaması inanılmaz pahalı olabilecek bir bölgeye rahatlıkla tanışabiliyoruz ve ailemiz ile huzur içinde yaşamaya başlayabiliyoruz. Bu yeni bölge üç önemli özelliğe sahip: Park Paradise, Wharf Wonders ve Family Friendly. Bu üç özellik sayesinde yeni bölüm, sürekli gezmek isteyen aileler için kusursuz bir seçim haline dönüşüyor. Bu ailelerin taşınabileceği mahalleler ise her birinde dört adet arazi olacak şekilde Anchorpoint Wharf, Gilbert Gardens ve Hopewell Hills olarak geçiyor. Anchorpoint Wharf içerisinde bir aile, bir kiralık ev, bir boş arazi ve bir kütüphane bulunuyor. Ayrıca, “Rabbit Hole” olarak bir sinema da mevcut.

Gilbert Gardens içerisinde ise yine bir aile, bir başlangıç evi, boş bir arazi ve eğlence merkezi yer alıyor. Hopewell Hills ise iki aile, boş bir arazi ve gelişmiş bir başlangıç evi bulunduruyor. Bu gelişmiş ev, içerisinde birden fazla karakter bulunduran ailelere/gruplara hitap ediyor. Yani, The Sims 4: Growing Together ile sunulan San Sequoia, içerisinde toplamda dokuz adet ev/arazi, 1 adet kiralık ev ve iki adet topluluk binası bulunduruyor. Dokuz ev/araziden dört tanesinin içinde halihazırda bir aile bulunduğunu tekrarlamak istiyorum. Buraya taşınmak istiyorsanız, aslında hazır evler arasında sadece üç farklı seçeneğiniz oluyor.

The Sims 4: Growing Together

The Sims 4: Growing Together, yeni aileleri tanıştırıyor

Tahmin edebileceğiniz üzere The Sims 4: Growing Together ile oyuna sadece yeni bir oyun alanı değil, bu alanda yaşayan yeni aileler de ekleniyor. Bu aileleri isterseniz kontrol edebiliyorsunuz, isterseniz de kendi başlarına yaşamalarını sağlayabiliyorsunuz. Bu aileler de Michaelson, Robles-Ruano, Luna-Sullivan ve Robles olarak geçiyor. San Sequoia içerisinde ayrıca zaman zaman sizi arayıp, evinizde kalmak isteyen, çok tembel ama bir türlü karşı koyamayacağınız Kyle Kyleson da yer alıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Kyle haricindeki her aile, gerçekten bir aile olarak sunuluyor. Bu dört aileden üçü çocuklu, diğer aile ise yine de içerisinde jenerasyon farkı bulunduruyor.

San Sequoia hakkında birkaç ufak not daha düşmek istiyorum. Eğer mevsimler ile alakalı genişletme paketiniz varsa San Sequoia, kar yağmayan bir bölüm. Daha önce de dediğim gibi bu bölge San Francisco, California ile benzer olduğu için iklimleri de benzerlik gösterebiliyor. Ayrıca bu bölgedeki tüm binaların da topluluk tarafından yapıldığını belirtmek istiyorum. The Sims 4 için sunulan yeni içeriklerde zaten belli bir zamandır topluluk bina yapıyordu ama Growing Together, tüm binaların topluluk tarafından yapıldığı nadir genişletme paketlerinden bir tanesi. Bu arada, oyundaki binaların tamamının da güzel olduğunu söylemem lazım; topluluk güzel bir iş çıkartmış.

The Sims 4: Growing Together, tabii ki sadece yeni bir oyun alanı ve aile sunmuyor. Oyunun içine de tamamen yeni oynanış ögeleri ekleniyor. Mesela, artık ailecek masa oyunları oynayıp, bulmacalar çözebiliyorsunuz. yeni enstrümanlar çalabiliyorsunuz, özellikle çocuklar ve yaşlılar için yeni eklenen eşyaların tadını çıkartabiliyorsunuz. Bu eşyalar arasında bez değiştirme masası, çocuk boyunda bisiklet, sallanan sandalyeler, fotoğraf albümleri ve daha fazlası bulunuyor. Karakterleriniz bu eşyaların tamamı ile farklı şekillerde etkileşime geçebiliyorlar; yaşlı karakterler fotoğraf albümlerine bakıp, geçmişi hatırlayıp, mutlu olabiliyorlar. Benzeri bolca efekt mevcut.

Yeni doğacak bebekler için parti düzenleme, aile buluşmaları yapma ve pijama partisi de The Sims 4: Growing Together ile sunuluyor. Bu üç etkinlik de sosyal aktiviteler kategorisinde yer alıyor. Oyuna ayrıca yeni bir radyo istasyonu olan Soul ekleniyor ve genişletme paketi yaşlılara da odaklanıyor olsa bile ne yazık ki sadece çocuklar için dört yeni arzu, oyundaki yerini alıyor. Karakterlerimiz ayrıca artık farklı muhabbetleri sevip, sevmeyebiliyor. Aynı şey diğer karakterlerin kişilikleri için de geçerli; diğer karakterlerin kişilikleri sizin hoşunuza gidebiliyor veya gitmeyebiliyor. Yalnız, oyuna eklenen tüm özellikler bunlarla da sınırlı kalmıyor.

Rastgele işten atılmak gerçek hayatla sınırlı kalmıyor

The Sims 4 oyununa Growing Together ile daha çok yenilik ekleniyor ve günümüzde dev teknoloji şirketleri on binlerce kişiyi tek seferde işten rastgele bir şekilde çıkartırken, aynısını bu video oyununda da yaşıyoruz. Evet, bu oyunda artık karakterlerimiz rastgele bir şekilde işten atılabiliyor, atılmasa bile iş yerinde başka bir çalışanı rakibi olarak belleyebiliyor, çok çalışmaktan tükenmişlik sendromuna girebiliyor ve en önemlisi, orta yaş krizi geçirebiliyor. Tabii ki her yenilik kötü de değil. Mesela, çocuğunuzun bisiklet sürmeyi öğrendiği ana, süt dişini kaybettiği ana ve çok daha fazlasına tanıklık edip, mutlu olabilmek de mümkün.

The Sims 4: Growing Together ile aynı zamanda oyuna aile dinamikleri ekleniyor; anne, baba, çocuk, dede, anneanne ve daha fazlası bu sefer gerçekten aile içerisinde bir role sahip olduğunu belli edebiliyor. Henüz bütünleşmemiş ailelerde, mesela romantik veya arkadaş ilişkilerinde de sosyal uyumluluk ön plana çıkabiliyor. Daha önce bahsetmiş olduğum kişilik özelliklerini beğenip, beğenmeme gibi elementler, karşınızdaki karakter ile ne kadar uyumlu olduğunuzu belirleyebiliyor. Ayrıca, bebeklere özel yemekler de artık yapabiliyorsunuz. Yani, bu genişletme paketi ile aslında oyundaki yaş bölümlerinin çoğu detaylandırılıyor; yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor.

Özellikler bir yana, The Sims 4: Growing Together ile verilen en iyi şey mutluluk ve huzur hissi. Hepimiz zaman zaman bu oyunda hayal ettiğimiz hayatı yaşamaya çalışıyoruz ve bu genişletme paketi, aslında o hayatı en gerçekçi şekilde kurabilmemiz için kritik özellikleri ekliyor. Diğer önceki genişletme paketlerine kıyasla bu içerik çok daha “Wholesome” bir his bulunduruyor içerisinde. Ailenizi kurmak, o ailenin nesiller boyunca nasıl bir hal aldığınız izlemek, ölümlere ve doğumlara tanıklık etmek, bu genişletme paketi olmadan artık çok boş ve anlamsız hissettiriyor. Son zamanlarda böyle anlamlı bir genişletme paketi görmemiştik bu seriden.

İşte bu yapısı sayesinde The Sims 4: Growing Together, daha çok oyunda aile kurmak isteyen oyunculara hitap ediyor. Hitap bir yana, aslında genişletme paketinin satış fiyatının 680 TL olması ayrı bir konu. Günümüzde oyun fiyatları 1400 TL gibi rakamlara çıkabiliyorken, bunun yarısından azının genişletme paketine istenmesi çok absürt bir şey değil ama ekonomi çöp olduğu için oynaması ücretsiz bir oyun için her ne kadar çok kaliteli ve eğlenceli olsa bile böyle bir genişletme paketini, bu fiyattan önermek imkansız oluyor. İçerik kesinlikle satın almaya değer ama bunu yapmak için ufak da olsa bir indirim beklemenizi tavsiye ediyorum.

The Sims 4: Growing Together
Olumlu
Genel anlamda mutlu ve huzurlu bir his sunuluyor.
Her yaş grubunun bir şekilde derinleştirilmiş olması.
Aile deneyimini gerçekliğe biraz daha yakınlaştırıyor.
Karakterlerimiz çok daha dinamik bir hal alıyor.
Olumsuz
680 TL gibi bir fiyat çok yüksek görünüyor.
Bazı rahatsız edici, kritik hatalar mevcut.
9

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster