2014 senesinde piyasaya sürülmüş olan The Sims 4, 8 sene sonra bile aktif olarak desteklenmeye devam ediyor. Bu oyun için her sene yeni içerikler piyasaya sürülüyor ve bu senenin büyük genişletme paketi de High School Years olarak sunuldu. Bu genişletme paketinin adından da tahmin edebileceğiniz üzere oyunun geliştirici ekibi, bu sefer de oyuncuları kolej yıllarına davet ediyor. Tabii ki temel oyunun içerisinde karakterlerin okula gidebilmeleri mümkün ama bunlar, “Rabbit Hole” olarak adlandırılan bir şekilde yaşanıyor. Yani, okulu göremiyorsunuz. Şimdi ise High School Years ile bu deneyim genişletiliyor.

The Sims 4 için piyasaya sürülmüş olan High School Years, “Teenager” yaşındaki karakterlere odaklanıyor. Bu karakterler artık okula gittiği zaman da kendilerini yönetebiliyorsunuz ve okul deneyimini yaşayabiliyorsunuz. Bu oyun için daha önce çıkmış olan en içerikler gibi bu genişletme paketi de tamamen yeni bir dünya sunuyor ve eğer dilerseniz, bu dünyaya da taşınabiliyorsunuz. Copperdale isimli bu yeni dünya/bölge, üç farklı kategoride mekanlar sunuyor. Bunlar da Pier Attraction, Academia ve Town Centre olarak geçiyor. Oyunun yeni bölgesi genellikle genç karakterlere ev sahipliği yapıyor ve onlara hitap ediyor.

Pier Attraction bölgesinde gezip, görüp, eğlenebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Academia ise tahmin edebileceğiniz üzere bölgenin içerisindeki okula ev sahipliği yapıyor. Town Centre ise insanların yaşam alanlarını sunuyor ve aynı zamanda kafe gibi bazı mekanlar bulunduruyor. Bu bölgedeki mahalleler de Rockridge Heights, Prescott Square ve Plumbite Cove adına sahip. Bu mahallelerin tamamında 12 adet ziyaret edilebilir alan mevcut. Bunların üç tanesi hali hazırda yapay zeka tipi karakterler tarafından kullanılan evlerden oluşuyor. Halihazırda üzerine ev kurulmuş ama içi boş olan alanların sayısı da 2.

Copperdale içerisindeki halihazırda kurulu olan iki ev, başlangıç evleri görevi görüyor. Bunların haricinde, eğer dilerseniz kendi evinizi inşa edebileceğiniz boş bir arazi ve kiralık bir evi bulunduran da tek bir bölge bulunuyor. Bunların haricinde, geriye kalan alanlar da topluluk tarafından kullanılan mekanlardan oluşuyor. Mekanların tamamı da Copperdale High School, Auditorium, ThrifTea, Lakeview Library ve Totter Park olarak geçiyor. Son olarak, bu bölgede tanışılabilir ve/veya oynanabilir olarak sunulan aileler de Harjo, Prescott ve Price olarak geçiyor. Mei Prescott, aynı zamanda okulun da müdürü.

The Sims 4: High School Years

The Sims 4: High School Years, bizleri gençliğimize götürüyor

The Sims 3: Generations ile The Sims 2: Teen Style Stuff ile bolca benzerlikler bulunduran The Sims 4: High School Years, her şeyden önce okul deneyimine odaklanıyor. Bu yüzden de genç karakterlerimiz artık okula gittiği zaman kendilerini kontrol edebiliyoruz, derslere girebiliyoruz, öğretmen ve arkadaşlarımız ile tanışıp, ilişkiler geliştirebiliyoruz. Hatta, okuldaki dolabımızı bile özelleştirebiliyoruz. Eğer derslerimizde başarılı olursak, yıl sonunda mezuniyet törenine katılıp, belgemizi alıp, partide eşimiz ile dans edebiliyoruz. Ayrıca, okul sonrası olan bolca aktivite de bu genişletme paketi ile oyuncuların beğenisine sunuluyor.

The Sims 4: High School Years, aynı zamanda karakterlere de direkt olarak odaklanıyor ve ergenlik döneminde bolca duygu geçişi yaşamamızı sağlıyor. Okul döneminde hayatımızın aşkını ve/veya bir ömür boyu sürecek arkadaşımızı bulabiliyoruz. Tabii her şey ilişkiler ile alakalı da değil; derslerden kaçıp, diğer insanlara şakalar yapabilmek de mümkün. Tabii tüm bunları oyuna eklenmiş olan yeni kıyafetlerle yapıyoruz. Zaten, bu genişletme paketindeki oynanış elementleri The Sims 3: Generations içerisinden gelirken, kıyafet tarzları The Sims 2: Teen Style Stuff ile benzerlik gösteriyor. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

The Sims 4 oyununun yeni genişletme paketine biraz daha detaylı bir şekilde giriş yapmak gerekirse; karşınıza üç yeni kişilik özelliği, dört yeni hedef ve alakalı olan dört yeni kişilik özelliği, bir yeni yetenek, iki yeni iş, dört yeni okul sonrası etkinlik ve iki yeni ölüm tarzı ekleniyor. Tüm bunlara ek olarak artık vücut kılı özelliği de oyunda yer alıyor ve karakterler tıraş olabiliyor. Çocukça şakalar, yastık kavgaları ve benzeri genç işi şeyler de oyuna eklenirken, iki yeni sosyal medya kanalı da karakterlerin telefonuna ekleniyor. Yani, içerik tarafından oyunculara bolca yenilik sunuluyor ve bunlarla rahatlıkla da eğlenebiliyorsunuz.

The Sims 4: High School Years, “Teenager” yaşında olan karakterler için gerçekten oldukça etkileyici bir genişletme paketi. Yeni kıyafetler, vücut kılı özelliği, yeni işler, aktiviteler, yetenekler filan karakterinizin gerçekten bir ergen olduğunu ortaya koyabiliyor. Problem şu ki bu genişletme paketindeki en önemli içerikler ve elementler, oldukça yüzeysel bir seviyede kalıyor ve yeterince fonksiyon sunmuyor. Bu problemin en büyüğü de aslında Copperdale bölgesinin kendisi. Bu bölge görsel anlamda kesinlikle çok güzel ve hoş bir atmosfere sahip ama ne bir derinliği var, ne de oyunculara fonksiyon anlamında yeni bir şey sunuyor…

The Sims 4: High School Years

Yer yer hayal kırıklıkları yaşamak oldukça mümkün

The Sims 4: High School Years ile sunulan Copperdale, uzaktan baktığınız zaman çok güzel görünüyor ama bu bölgeyi güzel gösteren hiçbir bina ile etkileşime geçemiyorsunuz. Bölgedeki dev gibi Amerikan futbolu stadyumu bile kullanılmıyor; aynı sporu siz yaptığınız zaman minicik halıların üzerinde oynuyorsunuz. Bu noktada gerçekten şaka gibi bir deneyim sunuluyor. Pier Attraction olarak sunulan alandaki birçok bina için de aynı şey geçerli. Ayrıca, okul deneyimini odak noktasında bulunduran bu genişletme paketinde, derslere katıldığınız zaman yine hiçbir şey yapamıyorsunuz. Bu da biraz garip bir tasarım seçimi gibi geldi bana.

Yine de The Sims 4: High School Years içerisinde bazı ekstra ilgi çekici noktalar mevcut. Mesela, artık oyunda kendi kıyafetinizi tasarlayıp, daha önce bahsetmiş olduğum iki sosyal medya kanallarından bir tanesinde satabiliyorsunuz. Ayrıca, video oyunu yayıncısı olabilmek gibi hoş yeni meslekler de mevcut. Bu yeni özellikler arasında en problemli olanı ise ikinci sosyal medya kanalı. Bu kanalda arkadaşlarınızla etkileşime geçebiliyorsunuz ama bu platform, var olan ilişkilerinizi kayda almıyor ve bu yüzden okul müdüründen tutun da düşmanınız olan karakterlere kadar herkes size hiçbir şey yokmuş gibi çıkma teklifi edebiliyor.

The Sims 4: High School Years, bazı teknik problemlere sahip ama bunların zamanla düzeltilebileceğini düşünebiliriz. Yalnız, bu problemler düzeltilse bile genişletme paketinin derinlik sahibi olmaması, ne yazık ki iyileştirilebilecek bir şey değil. İçerik bu şekilde tasarlanmış ve bu yüzden de kendisini böyle kabul etmemiz gerekecek. Yalnız, ne şekilde olursa olsun, böyle bir genişletme paketi için 400 TL, kabul edilebilir bir fiyat değil. Özellikle de genişletme paketinde şu anda çok fazla problem varken… Gelecekte bu problemler düzeltilse bile bir indirim dönemini beklemenizi tavsiye ediyorum.

The Sims 4: High School Years, genç karakterler ile yaşayabileceğiniz deneyimi kesinlikle bir üst seviyeye çıkartıyor. Bu noktada çok hatalı bir deneyim sunulsa bile en azından okula gitmek artık basit bir “Rabbit Hole” olarak kalmıyor. Ayrıca, bu genişletme paketinin en ön plana çıkan ve en kaliteli olan noktası da hem karakterler, hem de evler için eklenen yeni kıyafetler/objeler. Bir sonraki genişletme paketi çıkana kadar oyuncular bu içerik ve diğer daha küçük olan oyun paketleri ile rahatlıkla eğlenecektir diye düşünüyorum. Tabii, biraz önce de dediğim gibi indirim dönemini beklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

The Sims 4: High School Years
The Sims 4: High School Years
Olumlu
Genç karakterin artık ergenlik dönemlerini dolu dolu yaşayabiliyor olması.
Hem karakterler, hem de evler için birbirinden güzel yeni ögelerin eklenmesi.
Yeni işler, aktiviteler, kişilik özellikleri, hedefler ve yetenekler gayet güzel.
Copperdale, sorunlu olsa bile çok güzel görünen bir alan.
Olumsuz
Genişletme paketinin en önemli noktaları çok yüzeysel kalıyor.
Sunulan deneyimde bolca oyun içi hata bulunuyor.
7