Tokyo Game Show 2019 etkinliği sayesinde Death Stranding hakkında neler öğrendik?

Death Stranding, gerçekten de bir Hideo Kojima oyunu olacak.

Tokyo Game Show 2019 sırasında 50 dakikalık bir oynanış videosu ile karşımıza çıkan Death Stranding, sonunda nasıl bir video oyunu olduğunu belli etti. Tamamen yenilikçi ama aynı zamanda da klasik bir Hideo Kojima oyununa benzeyen bu yapıt, oynanış görüntülerinde oyunculara bazı yeni bilgiler de verdi. İşte bizler de o bilgileri, sizler için özetlemeye karar verdik.

Death Stranding

Death Stranding, detaylı bir yapıt olacak

Öncelikle öğreniyoruz ki bu video oyununda hazırlık yapmak, oldukça önemli olacak. Oyuncular, taşıyacağı kargo için birçok farklı yöntem seçebilecek ama bu yöntemleri daha önceden hazırlamak önem arz edecek. Aynı zamanda, kıyafetimize uygun parçalar seçmek, ekipmanlarımızı ayarlamak da bu video oyununda önemli olacak. Yani, yola hazırlıklı bir şekilde çıkmak gerekecek.

Oyuncuların yapması gereken hazırlıklardan bir tanesi de rota belirlemek olacak. Yalnız, bu rotayı direkt olarak siz belirleyeceksiniz. Yani, oyun size en kısa yolu göstermeyecek, siz direkt olarak haritayı kullanarak kendi rotanızı kendiniz oluşturacaksınız. Bu rotada yol alırken de küçük bir şey dikkatinizi çekebilir: Yalnız olmayacaksınız.

Death Stranding, çevrim içi bir şekilde çalışacak ama her şey pek senkronize olmayacak. Yani, diğer oyuncuları gerçek zamanlı olarak görmeyeceksiniz ama o oyuncuların izlerini, kendi dünyanızda görebileceksiniz. Mesela, bir oyuncu eğer dağa tırmanırken merdiven kullandıysa ve merdiveni orada bıraktıysa, sizler de o merdiveni kullanabileceksiniz.

Tüm bu yolculuk, karakterimiz olan Sam’i yorabilecek. Bu noktada da dinlenmeniz, idrarınızı gidermeniz, belli noktalarda duş almanız gerekebilecek. Bazen Sam çok yorgun olduğu için uyuyabilecek. Bazen de BB için mızıka çalabilecek. Yani Sam, gerçek bir insan gibi olacak ve sizin de onu gerçek bir insan gibi hareket ettirmeniz gerekecek.

İskeletler yardımcımız olacak

Sam, BRIDGES tarafından temin edilen iskeletleri kullanabilecek. Bu iskeletler, karakterimize farklı güçler verebilecek. Mesela, ayağımızda kullanabileceğimiz iskeletler sayesinde daha hızlı yürüyebileceğiz ve çok daha uzun atlamalar gerçekleştirebileceğiz. Tüm bu iskelet sistemi, oyundaki hareket sınırlarını zorlayacak hem Sam, hem de oyuncular için.

Tabii bazen o kadar ağır yükler taşıyacaksınız ki o iskeletler bile size yardımcı olamayacak. Bu noktada da sırtınızdaki yükü hafifletmeyi bilmeniz gerekecek. Mesela, bir araç sayesinde yükünüzün bir kısmını, sizi takip eden bir araçta taşıyabileceksiniz. O araçtaki yükü boşaltıp, kendisini bir kaykay gibi kullanmak bile mümkün olacak.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir