Skull & Bones, Ubisoft tarafından 2022-2023 dönemine ertelendi

Bu sırada Ubisoft, artık yüksek seviyeli ücretsiz oyunlara daha fazla önem vereceğini de açıkladı.

Seneler önce Ubisoft tarafından duyurulmuş olan Skull & Bones, sürekli olarak ertelenmişti. Hatta bazı söylentilere göre oyunun geliştirilme süreci, 2019 civarında sıfırdan, tekrardan başlatılmıştı. Ubisoft yine de bu oyunun içerisinde bulunduğumuz finansal yıl içerisinde piyasaya sürüleceğini belirtmişti. Yani, bu oyun en geç 31 Mart 2022 tarihinde piyasaya sürülecekti. Şimdi ise Ubisoft, bir erteleme duyurusu daha yaptı ve oyun, bir sonraki finansal yıla ertelendi. Yani, Skull & Bones için belirlenen çıkış tarihi şu anda 1 Nisan 2022 ile 31 Mart 2023 arasında bir yerde. Böylece bahsi geçen oyun, dördüncü kez ertelenmiş oldu.

Skull & Bones

Skull & Bones oyununun aksine bu finansal yılda bolca oyun çıkacak

Ubisoft, Skull & Bones oyununu bir sonraki finansal yıla ertelemiş olabilir ama bu yıl da şirket tarafından boş bırakılmayacak. Yayımlanan resmi raporlara göre şirket, 31 Mart 2022 tarihine kadar Far Cry 6, Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine, Riders Republic, Tom Clancy’s The Division Heartland ve Roller Champions oyunlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu arada, Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine oyununun da 30 Eylül 2021 tarihinde net olarak çıkışını gerçekleştireceği daha önce açıklanmıştı. Ayrıca, Riders Republic ve Roller Champions oyunlarının da daha önce ertelemeler aldığını belirtmek isteriz.

Verdiğimiz oyunların listesine bakarsanız, Ubisoft şirketinin her sene olduğu gibi bu sene de bolca büyük oyunu piyasaya süreceğini görebilirsiniz ama 2021, muhtemelen bu gelenek için bir son olacak. Şirketin yayımladığı bir başka rapora göre Ubisoft, her sene artık 3-4 adet AAA seviyesinde ücretli video oyununu piyasaya sürmek yerine, yüksek seviyeli ücretsiz oyunlara odaklanacak. Bu ücretsiz oyunlar, şirketin en büyük markaları için de gelecek. Bu noktada, şirket tarafından atılan ilk deneysel adımlardan bir tanesi Tom Clancy’s The Division Heartland olacak. Bu oyun da Tom Clancy’s The Division markasının büyük ve ücretsiz oyunu olacak.

Ubisoft şirketinin ücretsiz oyun geliştireceği en büyük markalarından bir tanesi de Assassin’s Creed. Yalnız, yayımlanan bir rapora göre bu marka, en iyi senesini geçirdi. Geride bıraktığımız finansal yıl, Assassin’s Creed serisinin en iyi satış yaptığı dönem oldu ve Assassin’s Creed Valhalla oyununun da satış departmanında rekorlar kırdığı belirtildi. Yalnız, seriye başarı getiren tek oyun o da değildi; Ubisoft, Assassin’s Creed Odyssey oyununun da yeni çıkan ek içerikleri sayesinde satmaya devam ettiğini belirtti. Bu sırada, Wrath of the Druids isimli genişletme paketinin de 12 Mayıs 2021 tarihinde Assassin’s Creed Valhalla için çıktığını belirtmek isteriz.

Assassin’s Creed, rol yapma mantığında ilerlemeye devam edecek

Ubisoft şirketinin yayımladığı raporlara göre daha önce de dediğimiz gibi dev şirket; konsollar, bilgisayarlar ve mobil cihazlar için oynaması ücretsiz oyunlara odaklanacak ama bu sırada ücretli olan yapıtlarda da daha derin bir katalog oluşturulmaya çalışılacak. Bu sırada şirket, birçok oyununa da çevrim içi servisleri sıkıştırmaya çalışacak. Bu sayede oyunu devamlı olarak oynayan oyuncu sayısı arttırılacak. Ubisoft şirketinin Tencent ile birlikte geliştirdiği ilk ücretsiz mobil oyun ise Ocak 2022 ile Mart 2022 arasında çıkışını gerçekleştirecek. Yalnız, oyunun global olarak piyasaya sürülmesi 2022 senesinin ilerleyen dönemlerine kalabilir.

Bu sırada, Assassin’s Creed serisi de rol yapma mantığı üzerinde yoğunlaşmaya devam edecek; Ubisoft, bu marka ile en iyi rol yapma oyunlarını piyasaya sürmeye çalışacak. Bu sırada, Skull & Bones üzerinde çalışan Ubisoft Singapore stüdyosuna da şu anda Ubisoft şirketinden daha fazla stüdyo destek vermeye başlıyor. Ayrıca, Far Cry 5 de Ubisoft için büyük bir başarıydı. Oyun, eski nesilde Ubisoft için en çok satan oyunlardan bir tanesiydi ve %50 gibi bir oran ile Far Cry 4 oyunundan da daha fazla satmayı başardı. Son olarak; Avatar, Beyond Good & Evil 2, Riders Republic ve Star Wars oyunlarının geliştirilme süreçlerinin de devam ettiği açıklandı.