Rain on Your Parade

Rain on Your Parade incelemesi

Rain on Your Parade sayesinde bir bulut olup, terör estiriyoruz.

Geliştirici
Unbound Creations
Dağıtımcı
Unbound Creations
Platform
PC, Xbox One ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
Nintendo Switch Lite
Çıkış Tarihi
15 Nisan 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
14 USD - 113 TL
Tür
Bulmaca, Macera, Aksiyon ve Arcade
İçerik
Tekli Oyunculu

Bugüne kadar video oyunu dünyasında birbirinden farklı varlıkların rolüne girdik. Normal bir insan olduk, şeytan avcısı olduk, tanrı olduk, kaz olduk ve şimdi de sırada bulut olmak var. Sizlere incelemesini yazmakta olduğum Rain on Your Parade; PC, Xbox One ve Nintendo Switch için 15 Nisan 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Bizler de bu oyuna önceden sahip olmayı başardık ve bir bulut olarak onlarca, belki de yüzlerce insanın başına bela olduk. Ardından da oyun hakkındaki fikirlerimizi toparladık ve karşısına bir inceleme yazısı ile çıktık. Dilerseniz öncelikle bu oyunun temellerinden biraz bahsedelim.

Rain on Your Parade oyunundaki amacımız bir bulut olarak etrafa kaos dağıtmak. Sonuçta bir bulutsuz; istersek açık havada düğün yapan bir çiftin tepesinde yağmur yağarız, istersek de evinin önünü kardan temizleyen bir insanın tepesine kar yağdırırız. Oyunun içerisinde 50’den fazla bölüm bulunuyor ve bu bölümlerin tamamında da benzersiz bir deneyim yaşıyoruz. Ayrıca oyundaki her bölümde ayrı ayrı mini görevlerini oluyor ve onları tamamlamanız gerekiyor. Bu görevler, bölümler ilerledikçe zorlaşıyor ve oyuncu ile rekabet etmeye başlıyor. Ayrıca oyunun içerisinde sadece bir şeyler yağdırmaktan daha fazlası bulunuyor.

Rain on Your Parade oyununda dünyayı dolaşırken, bazı bölümlerde benzersiz sistemler görebiliyoruz. Mesela, bölümlerden bir tanesinde gizlilik ögeleri ön plana çıkıyor; bulut olarak bir askeri üsse sızmaya çalışıyoruz. Ayrıca, bölümler ilerledikçe yeni yeteneklerin kilidini de açabiliyoruz. Bu yeteneklerin arasında yıldırım düşürebilme, fırtına çıkartabilme, hortum oluşturabilme ve daha benzer kaos temelli şeyler bulunuyor. Saydığımız bu yetenekler, oynanışı da derinden etkileyebiliyor. Mesela, yıldırım düşürerek saklanan insanları korkutabiliyorsunuz ve açığa çıkartabiliyorsunuz. Böylece kaos yaymaya bu komedi temelli oyunda devam edebiliyorsunuz.

Rain on Your Parade oyununun bir başka önemli özelliği ise bulutumuzu özelleştirebiliyor olmamız. Her şeyden önce bu bulutun yüzünü kendimiz çizebiliyoruz. Mesela, sinirli veya mutlu bir bulut mu görmek istiyoruz? İstediğimiz gibi boş bir alanda çizim yaparak, bunu halledebiliyoruz. Aynı zamanda bulutun şapkasını, rengini ve gövdesini de özelleştirebilmeniz mümkün. Bu aslında oyunun ufak bir özelliği ama yine de kontrol edilebilen bir karakteri özelleştirebilmek hiçbir zaman kötü bir şey olmayacaktır benim kitabımda. Bu oyun da bence kendi seviyesine göre yeteri kadar güzel bir sistem kurmayı başarmış.

Rain on Your Parade

Rain on Your Parade oyununda neden kaos çıkartıyoruz ki?

Rain on Your Parade oyunundaki bulut karakterimizin adı Cloudy ve Dr. Dry Spell isimli bir de düşmanımız var. Cloudy, şehri mahvetmeye çalışırken, Dr. Dry Spell de şehri korumaya, bizi yok etmeye çalışıyor. Bunun üstesinden gelebilmemiz için de oyunun her bölümünde birbirinden farklı görevleri tamamlamamız gerekiyor. Ayrıca oyunda çözmeniz gereken bulmacalar da bulunuyor. Bunların üzerine eğer bir de belli başlı aksiyonları gerçekleştirirseniz, gizli görevleri açıyorsunuz ve onları da tamamlayabiliyorsunuz. Bunun haricinde, temel oynanış da yeteri kadar basit ve eğlenceli bir his vermeyi başarabiliyor.

Oynanış tarafında Rain on Your Parade, oyuncuları pek zorlamıyor. Daha doğrusu, basit bir oynanış sunuluyor ve deneyim gittikçe zorlaşıyor ama aynı zamanda sizler de oyuna alıştığınız için zorluğu minimum seviyede hissediyorsunuz. Yine de bazı bölümler, diğerine göre daha çok zorlayabiliyor. Bunun sebebi ise yağmur kaynaklarımızın sınırlı olması. Aslında her bölümde sınırlı kaynağımız var ama bu kaynaklarımızı bölüm üzerinde yenileyebiliyoruz. Bazı bölümler ise hiçbir yenileme noktası sunmuyor. Bu yüzden de kaynaklarımızı çok dikkatli ve stratejik bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Daha önce bahsetmiştim ama bu temel oynanıştaki en eğlenceli noktalar, benzersiz bölümlerin yer alması. Mesela, askeri bir üsse sızdığımız bölümde Metal Gear markasına gönderme yapıyor. Bazı diğer benzersiz oynanış imkanı sunan bölümlerde de daha farklı markalara göndermeler yapılıyor. Böyle deyince, Rain on Your Parade oyununun sadece diğer oyunları kopyaladığını düşünebilirsiniz belki ama oyun aslında oldukça benzersiz hissettirmeyi başarıyor. Arada sırada popüler markalara yapılan göndermeler de eğlenceye eğlence katıyor benim gözümde. Çok üzerine gittim ama zaten benim favorim o askeri üslü görev oldu.

Rain on Your Parade, tüm benzersizliği ile en fazla birkaç saatlik bir oynanış sunabiliyor ama bunun üzerine bazı ek oyun modları da geliyor. Mesela, oyunu ilk kez bitirdiğiniz zaman New Game Plus Mode ve Sun Mode açılıyor. New Game Plus Mode sayesinde tüm ilerlemelerinizi tutarak, oyuna en baştan başlayabiliyorsunuz. Bu sayede oyunun ilk bölümlerinde ciddi anlamda güçlü hissedebiliyorsunuz. Sun Mode ise oyuna sürekli olarak sizi takip eden bir güneş ekliyor. Eğer o güneşe yakalanırsanız da oyun sonlanıyor. Temel oyunun çok kolay olduğunu düşünürseniz, Sun Mode aracılığı ile gerekli zorluğu elde edebilirsiniz.

Rain on Your Parade

Günlük ama kesinlikle eğlenceli bir video oyunu var karşımızda

Rain on Your Parade için hazırladığım bu incelemeyi bitirmeden önce bir de oyunun sunumuna değinmek isterim. Tabii ki öncelikle görsellik geliyor. Açıkçası ben bu oyunun görselliğinden memnun kaldım ama sadece karakterlerin tasarımı beni rahatsız etti. Nedendir bilmiyorum ama karakterleri, oyunun genel sanat tasarımına yabancı buldum. Ayrıca kendileri sadece yabancı değil, aynı zamanda çirkindi. Bunun üzerine oyunun performansı da idare eder seviyedeydi. Zaten deneyimimi Nintendo Switch Lite konsolunda yaşadım ve çok da rahatsız olmadım. Sadece performansın bir tık yapay zekayı olumsuz etkilediğini fark ettim.

Sesler ve müzikler ise bir tık daha iyi durumdaydı. Özellikle oyunun müzikleri benim oldukça ilgimi çekti. Tam oyunun havasına, komedi temelli yapısına filan uygun bir albüm vardı yani. Sesler ise ortalama üstüydü. Yani, müzikler, seslerin daha fazla önüne çıktı benim için. Sunuma genel olarak baktığım zaman da Rain on Your Parade oyunu beni rahatsız etmedi. Yani, dediğim gibi sadece karakterlerin tasarımlarını biraz garip buldum. Bir de bunun üzerine ses efektleri geri planda kalıyormuş gibi hissettim ama onun haricinde oyunda pek bir problem yoktu. Yani, sunum tarafında memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Her şeyi özetlemek gerekirse, Rain on Your Parade aslında basit ve günlük bir bulmaca oyunu. Tabii bulmaca dediğime bakmayın, oturup öyle saatlerce bulmaca çözmüyorsunuz; oyun size yeteri kadar basitlik ve aynı zamanda da zorluk sunabiliyor. Arada sırada karşımıza çıkan benzersiz bölümler ve diğer video oyunlarına yapılan göndermeler de oyuna renk katıyor benim gözümde. Tabii bu sırada oyunda bazı denge problemleri var. Ayrıca bazı yetenekleri kullanmak oyunun akışını da bozabiliyor ama tüm bunlar çok basit ve belki de önemsiz sayılabilecek problemler. Belki kendileri güncellemeyle bile düzeltilebilir.

Rain on Your Parade oyununu özellikle Nintendo Switch veya Nintendo Switch Lite gibi mobil cihazlar için önerebilirim. Açıkçası bu oyunu Xbox konsollarında oynamak istemezdim; kendisi bir mobil oyun gibi hissettiriyor. Yine de bu durum, oyunun kötü olduğunu göstermez. Oyun dediğim gibi yeterince eğlenceli ve günlük oyun seven oyunculara da bu yapıtı önerebilirim. Yalnız, oyundaki denge problemlerinin çözülmemiş olmasından ötürü ve biraz da oyunun çapının çok küçük tutulmuş olmasından ötürü finalde vereceğim puanı kısacağım. Bu video oyunu, ne yazık ki tam olarak kusursuz bir yapıt değil.

Rain on Your Parade
Rain on Your Parade
Olumlu
Oynaması oldukça kolay ve zevkli bir günlük bulmaca oyunu.
Her bölümde benzersiz bir deneyim var ve farklı oyunlara göndermeler yapılıyor.
Bulut genel anlamda çok tatlı ve güzelce özelleştirilebilir bir karakter.
Olumsuz
Ek içeriklere rağmen oyun süresi ve tekrar oynanabilirlik yeterli gelmedi bana.
Performans temelli bazı hatalar bulunuyor ve kendileri rahatsız edici olabiliyor.
Karakterlerin tasarımı, oyunun görselliğine çok yabancı duruyor; can sıkıyor.
7