Radarımızdan kaçan gelişmeler (7 Haziran 2021 – 13 Haziran 2021)

Forza Motorsport, F1 2021, Mount & Blade II: Bannerlord ve Everwild gibi oyunlardan yeni haberlerimiz var.

Radarımızdan kaçan gelişmeler serimiz içerisinde bulunduğumuz E3 2021 döneminde de devam ediyor. E3 2021 için halihazırda bolca özet yazdığımız için bu yazımızda daha farklı haberler görebileceksiniz; Forza Motorsport, F1 2021, Mount & Blade II: Bannerlord ve Everwild gibi oyunlar üzerinde yaşanan gelişmelerle video oyunu sektörü E3 2021 haricinde de ilerliyor. Bu gelişmeleri hemen aşağıdan sizler de görebilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Dying Light 2
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Dying Light 2

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Dying Light: Hellraid oyununa yeni bir hikaye temelli içerik geldi

Dying Light oyunu için 2020 senesi içerisinde piyasaya sürülen Hellraid isimli ek paket için yeni bir içerik geldi. The Prisoner isimli bu içerik, Hellraid için hikaye temelli yeni bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda oyuna yeni silahlar ve oynanış bölgeleri de ekliyor. Ücretsiz bir güncelleme olarak sunulan bu yeni içerik, böylece oyunu ikiye bölüyor. Oyuncular artık Raid Mode ile Story Mode arasında seçim yapabiliyor.

Forza Motorsport, kendi serisi için nesiller arası bir fark yaratacak

Forza Motorsport serisi için sekizinci oyunun geliştirildiğini resmi olarak biliyoruz. Şimdi ise bu oyunun geliştirici ekibi, kritik bir açıklama yaptı ve yedinci oyuna göre çok büyük bir nesiller arası fark yaşanacağını belirtti. Fiziklerden tutun da görselliğe kadar, bu oyunda her şey onlarca kat gelişmiş olacak. Bunun sonucunda ise yeni Forza Motorsport oyunu, bir önceki oyun ile arasına nesiller arası kadar dev gibi bir fark koyacak.

Eski nesil, Horizon: Forbidden West oyununu geride tutmuyor

PlayStation 4 ve PlayStation 5 için duyurulmuş olan Horizon: Forbidden West, yapılan yeni açıklamalara göre eski nesil tarafından geride tutulmuyor. Geliştirici ekip, PlayStation 4 konsolunun geliştirilme sürecinde önemli bir yer kapladığını ve PlayStation 5 konsolunda da ekstra detayların olduğunu belirtiyor. Yani, Horizon: Forbidden West oyunu bir yeni nesil ürünü değil de, PlayStation 4 oyunu gibi lanse ediliyor.

Scarlet Nexus, Xbox Game Pass için gelmeyecek

Geçen hafta, Scarlet Nexus oyununun çıkış gününde Xbox Game Pass sistemine eklenebileceği yönünde bazı söylentiler ortaya çıkmıştı. Oyunun dağıtımcı şirketi, bu söylentilerin satışı etkileyebileceğini düşünerek, hızlı bir açıklama yaptı ve söylentilerin doğru olmadığını belirtti. Açıklamalara göre Scarlet Nexus için şimdilik Xbox Game Pass ile alakalı hiçbir plan bulunmuyor. Yani, çıkışından sonra da bu oyunu, sistemde görmeyebiliriz.

Capcom, E3 2021 için planını detaylandırdı

14 Haziran 2021 tarihinde, Türkiye saati ile 00:30’da Capcom, E3 2021 için sunumunu gerçekleştirecek. Bu sunumda; The Great Ace Attorney Chronicles, Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin, Monster Hunter Rise ve Resident Evil Village gibi video oyunları yer alacak. Bahsi geçen sunum; Twitch, YouTube, Facebook ve Twitter platformları üzerinden oyuncular için canlı olarak yayınlanacak.

Minecraft
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Minecraft

Minecraft için Caves & Cliffs: Part I çıktı

Minecraft için duyurulmuş olan en büyük güncellemelerden olan Caves & Cliffs, COVID-19 yüzünden ikiye bölünmüştü. Şimdi ise bahsi geçen güncellemenin birinci bölümü, ücretsiz olarak oyunculara sunuldu. Tanıtım videosu da yayımlanan bu ilk güncelleme, oyuna yeni bloklar ve hayvanlar ekliyor. Oyuncuların merakla beklediği yeni dünya oluşturma özellikleri ise ikinci bölümde karşımıza çıkacak.

Disney+, Xbox Game Pass Ultimate sistemine geri döndü

Xbox Game Pass Ultimate sistemine abone olan oyunculara geçmişte 30 günlük Disney+ aboneliği hediye edilmişti. Bu tanıtım etkinliği kısa bir süre sonra bitmişti ama kendisi şimdi geri döndü. Bir kere daha Xbox Game Pass Ultimate sistemine abone olan oyunculara 30 günlük deneme amacı ile Disney+ aboneliği hediye ediliyor. Bahsi geçen bu kampanyayı Perks Gallery sekmesinden aktif edebileceksiniz.

F1 2021, yeni nesil konsollarda grafik ve performans modu sunacak

EA şirketinin çatısı altına geçmiş olan F1 2021, yapılan yeni açıklamalara göre yeni nesil konsollarda iki farklı mod sunacak. Bu video oyunu, PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında grafik modunda 4K/60 FPS olarak çalışacak. Performans modunda ise 2K/120 FPS gibi bir deneyim sunulacak. Xbox Series S ise bahsi geçen video oyununu 1080p/60 FPS olarak çalıştıracak ve herhangi bir grafik veya performans modu sunmayacak.

Overwatch için çapraz platform ve çapraz ilerleme sistemleri geliyor

Blizzard Entertainment tarafından yapılan yeni bir açıklama sayesinde öğrenmiş olduk ki Overwatch oyununa çapraz platform desteği yakında gelecek. Bu destek sayesinde PC, PlayStation, Xbox ve Nintendo cephelerindeki oyuncular, oyunu birlikte oynayabilecek. Ayrıca, platformlar arasında ilerlemelerinizi taşıyabileceğiniz çapraz ilerleme sistemi de planlıyor ama bu destek için uzun bir yol var gibi görünüyor.

Final Fantasy XIV, en aktif oynanan MMORPG gibi görünüyor

Yayımlanan yeni bir rapora göre Final Fantasy XIV, günlük olarak 2.5 milyon oyuncu tarafından oynanıyor. Bahsi geçen bu MMORPG, 2.5 milyon gibi bir aktif oyuncu kitlesi ile 2021 senesinin en popüler MMORPG yapıtı olmayı başarıyor. Örnek vermek gerekirse, sıradaki büyük benzer oyun olan World of Warcraft, 2.19 milyon kişi tarafından oynanıyor. Bu sırada, World of Warcraft: Classic ise 1.75 milyon aktif oyuncuya sahip.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Resident Evil Village
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Resident Evil Village

Resident Evil serisinin yeni ana oyunu, çok uzun bir süre geliştirilebilir

Resident Evil 7 ile yeni bir üçleme başlatıldı. Resident Evil Village oyununda bu üçleme devam ettirildi. Şimdi ise oyuncular, bu üçlemenin finalini beklemeye başladı ama ortaya çıkan oldukça güçlü söylentilere göre Capcom, bu yapıtı çok uzun bir süre boyunca geliştirecek. Söylentilere göre bu oyun, 2018 senesinde geliştirilmeye başlandı ve toplamda da 6-7 senelik bir geliştirilme süreci planlanıyor. Yani, bu oyun 2025 senesinde çıkabilir.

Mount & Blade II: Bannerlord, konsollara geliyor

Mart 2020 içerisinde erken erişim sürecine Steam üzerinden açılmış olan Mount & Blade II: Bannerlord oyununun hem final sürümü, hem de konsol sürümü duyuruldu. Şimdilik oyunun erken erişimden ne zaman çıkacağı ve konsollara ne zaman geleceği bilinmiyor. Ayrıca, oyunun hangi konsollara geleceği de bilinmiyor ama stüdyo, Mount & Blade II: Bannerlord oyunu final sürümünü gördüğü zaman konsolları da ziyaret etmek istiyor.

The Game Awards 2021, fiziksel bir etkinlik olarak geri dönüyor

Yapılan yeni bir resmi açıklama ile öğrenmiş olduk ki The Game Awards 2021, Aralık 2021 içerisinde gerçekleştirilecek ve bu sefer oyuncuların karşısına fiziksel bir etkinlik ile çıkacak. Yani, etkinlik alanında oyuncular ve basın da yer alacak. Aynı zamanda etkinliğin canlı yayını da gerçekleştirilecek COVID-19 döneminden önce yapıldığı gibi. The Game Awards 2021 sırasında birbirinden önemli oyunlar gösterilecektir.

Deviation Games, PlayStation için yeni bir oyun geliştiriyor

Call of Duty: Black Ops serisinin kıdemli geliştiricileri tarafından açılan yeni bir stüdyo olan Deviation Games, Summer Game Fest 2021 sırasında PlayStation ile iş birliği içerisine girdiklerini ve yeni bir oyun geliştirdiklerini açıkladı. Bu oyun hakkında ne yazık ki hiçbir bilgi verilmedi ama oyun, 100 kişi tarafından maddi ve kreatif kaygılar olmadan, sağlıklı bir şekilde geliştiriliyor. Belki de ilk haberleri önümüzdeki sene alırız.

World War Z: Aftermath oyunu duyuruldu

World War Z oyununun yeni sürümü olan World War Z: Aftermath duyuruldu. Bu oyun, 40 USD olarak bilgisayarlar ve eski nesil konsollar için çıkacak. Oyunun içinde yeni karakterler, yeni bir sınıf, yeni düşman tipleri, birinci şahıs bakış açısı modu, üç yeni bölüm ve ikili silah kullanabilme gibi özellikler olacak. Eğer temel oyuna sahipseniz, 20 USD karşılığında bu yeni sürüme kendi oyununuzu yükseltebileceksiniz.

Star Wars Jedi: Fallen Order
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Star Wars Jedi – Fallen Order

Star Wars Jedi: Fallen Order için yeni nesil sürümü çıktı

20 milyon oyuncu tarafından oynanmış olan Star Wars Jedi: Fallen Order oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümü çıktı. Bu sürümde oyunculara 4K/30 FPS ve 2K/60 FPS gibi yeni performans seçenekleri sunuluyor. Eğer bu oyunun eski nesil sürümüne sahipseniz, yeni nesle ücretsiz bir şekilde yükseltme de yapabiliyorsunuz. Yani, yenilenen performans için tekrardan bir ödeme yapmanıza gerek yok.

Godfall, PlayStation 4 için duyuruldu

2020 senesinde PC ve PlayStation 5 için çıkmış olan Godfall, PlayStation 4 için duyuruldu. Ayrıca bu oyun için Fire & Darkness isimli bir genişletme paketi ve Lightbringer isimli ücretsiz bir güncelleme de gelecek. Bahsi geçen tüm bu yenilikler, oyunun PlayStation 4 sürümü de dahil olmak üzere 10 Ağustos 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. İçerikler, PC ve PlayStation 5 için de sunulacak.

Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction, Türkçe olacak

Xbox Türkiye tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Ubisoft şirketinin bu sene piyasaya sürülecek olan Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction oyunu, Türkçe altyazı ve arayüz desteğine sahip olacak. Türkçe dublaj bulundurmayacak olan bu video oyunu, Ubisoft şirketinin bizim dilimizde sunduğu nadir video oyunlarından biri olacak gibi görünüyor. Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction, 16 Eylül 2021 tarihinde çıkacak.

Everwild, 2024 senesine kadar ertelenebilir

Jeff Grubb tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre Sea of Thieves oyununun geliştiricilerinin yeni projesi olan Everwild, geçen sene içerisinde kreatif yönetmenini değiştirdikten sonra bir sıfırlanmaya maruz kaldı. Yani, projenin geliştirilme süreci tekrardan başlatıldı. Bu yüzden de geliştirici ekip, Everwild için 2023 senesini hedefliyor ama Jeff Grubb, 2024 senesine kadar ertelenmelerin yaşanabileceğini de belirtiyor.