Radarımızdan kaçan gelişmeler (31 Mayıs 2021 – 6 Haziran 2021)

CD Projekt RED, Genshin Impact, Far Cry 6, Grand Theft Auto VI ve Scarlet Nexus gibi konular hakkında yeni haberlerimiz var.

Watch Dogs: Legion, Genshin Impact, Far Cry 6, Grand Theft Auto VI ve Scarlet Nexus gibi birbirinden farklı oyunlardan gelen haberlerimiz ile radarımızdan kaçan gelişmeler serisi devam ediyor. E3 2021 ve Summer Game Fest 2021 gibi etkinliklerin hemen öncesindeki haftada kaçırdığımız bazı haberler oldu ve onları da sizler için tek bir yazıda topladık. Bu haberlerin tamamı hemen aşağıda sizleri bekliyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Watch Dogs: Legion
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Watch Dogs: Legion

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Watch Dogs: Legion oyununun yeni içeriği geldi

Watch Dogs: Legion için yeni bir PvE temelli, eşli oyunculu içerik geldi. Bu içeriğin adı Legion of the Dead ve oyuncular, Londra’nın açık dünyasında zombilere karşı bir savaş veriyor. Bahsi geçen bu yeni içeriğin alfa sürümünü IGN ekibi PC üzerinden oynadı ve bir oynanış videosu da yayımladı. Eğer bu oyunun geleceğinde nelerin yattığını merak ediyorsanız, YouTube üzerinden bahsi geçen görüntülere göz atmanızı öneriyoruz.

Call of Duty: Online oyunu kapatılıyor

Raven Software tarafından 2015 senesinde Çin için piyasaya sürülmüş olan Call of Duty: Online, 31 Ağustos 2021 tarihinde kapatılacak. Bunun sebebi ise Call of Duty: Mobile oyununun popüler yapısı. Activision ve Tencent, muhtemelen mobil oyuncuları ikiye bölmek istemiyor ve herkesi daha global olan Call of Duty: Mobile oyununda toplamak istiyor. Bu arada, Call of Duty: Online oyununun da belli bir başarıya ulaştığını belirtmek isteriz.

4 farklı Need for Speed oyununa verilen destek kesiliyor

Need for Speed: Carbon, Need for Speed: Shift, Need for Speed Shift 2: Unleashed ve Need for Speed: The Run oyunları artık satılmıyor. Bu oyunların var olan çevrim içi sunucuları ise 31 Ağustos 2021 tarihinde kapatılacak. EA, neden böyle bir karar verdi bilmiyoruz ama Need for Speed markasının önemli bir geçmişi bugün satın alınamaz bir hale getirildi. Özellikle de Need for Speed: Carbon ve Need for Speed: The Run oyunlarına oldukça üzüldük.

CD Projekt RED, oyun geliştirmeye 2022 senesinde tekrar başlıyor

CD Projekt RED tarafından yayımlanan yeni raporlara göre şirketin paralel oyun geliştirme planları, 2022 senesi içerisinde başlayacak. Yani, şirket muhtemelen 2 adet AAA seviyesindeki video oyununu aynı anda geliştirmeye hazırlanıyor. Bu oyunlardan birinin The Witcher için dördüncü oyun olduğu biliniyor. İkinci oyun ise eskiden Cyberpunk için planlanan çoklu oyunculu yapıttı ama şirket bu oyunun iptal edildiğine dair cümleler kurmuştu.

Crysis Remastered Trilogy, resmi olarak duyuruldu

İki haftadır sinyalleri verilen Crysis Remastered Trilogy, sonunda resmi olarak duyuruldu. Bu bir paket olacak ve paketin içerisinde Crysis, Crysis 2 ve Crysis 3 oyunlarının iyileştirilmiş sürümleri yer alacak. Daha önce sadece ilk oyunun iyileştirilmiş sürümü satışa çıkmıştı; Crysis Remastered Trilogy sayesinde ikinci ve üçüncü oyun da iyileştirilmiş olacak. Ayrıca, iki oyun ayrı ayrı da satılacak. Tüm bunlar, 2021’in sonbaharında gerçekleşecek.

Genshin Impact
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Genshin Impact

E3 2021, kendi ödül etkinliğine sahip olacak

12 Haziran 2021 tarihinde başlayacak olan E3 2021, 15 Haziran 2021 tarihinde bitecek ve bu bitiş gününde bir de ödül etkinliği gerçekleştirilecek. IGN, GameSpot, PC Gamer ve GamesRadar+ gibi platformların editörleri, etkinliğin en iyi oyunları için oylamalar yapacak. Bu ödüller arasında 2021 senesinin en çok merakla beklenen oyunu gibi kategoriler yer alacak ve oyuncular muhtemelen oy veremeyecek.

Dark Horse Comics, video oyunu departmanını açıyor

Çizgi roman dünyasının en bilinen markalarından olan Dark Horse Comics, video oyunu dünyasına Dark Horse Games olarak gireceklerini açıkladı. Johnny Lee tarafından yönetilecek olan bu departman, hem şirketin kendi markalarına ait, hem de tamamen yeni oluşturulacak markalara ait video oyunları geliştirecek. Dark Horse Games, bu noktada Hellboy gibi markalara sahip gibi görünüyor.

Genshin Impact, Epic Games Store için geliyor

PC, PlayStation 4/5, iOS ve Android için çıkışını gerçekleştirmiş olan Genshin Impact, bilgisayarlarda kendi istemcisine sahipti. Şimdi ise bu oyunun Epic Games Store platformuna geleceği de resmi olarak açıklandı. 9 Haziran 2021 tarihinde bu oyun, Epic Games Store üzerinden çıkışını gerçekleştirecek. Aynı tarihte tabii ki 1.6 sürümlü yaz güncellemesi de oyunculara sunulacak.

Ghostrunner, yeni nesil konsollar için duyuruldu

Ghostrunner oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S versiyonları duyuruldu. Bu sürümler, 28 Eylül 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek ve oyun 4K/120 FPS olarak, anında yüklenme gibi özelliklerle birlikte çalışacak. Oyunun tabii ki görselliği de yükseltmiş olacak, HDR için destek verilecek ve gerçek zamanlı ışın izleme özelliği de sunulacak. Yalnız, bu mod muhtemelen oyunu 120 FPS olarak çalıştırmayacaktır.

Take-Two Interactive, Top Eleven oyununun geliştiricilerini satın aldı

Daha önce Codemasters şirketini satın almayı deneyip, EA tarafına kaptırmış olan Take-Two Interactive, şimdi de Top Eleven oyununu geliştirmiş olan Nordeus şirketini satın aldı. 378 milyon USD karşılığında tamamlanmış olan bu satın alım işlemi, Take-Two Interactive şirketini futbol oyunu dünyasında bir kere daha adım attırmış oldu. Bu stüdyo, şirketin satın aldığı üçüncü futbol oyunu geliştiren ekip idi.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Far Cry 6
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Far Cry 6

Babylon’s Fall oyununun kapalı beta sürümü göründü

Steam için yayımlanan yeni bir veri bankası güncellemesi ardından ortaya Babylon’s Fall (Closed Beta Test) isimli bir oyun ortaya çıktı. Babylon’s Fall, tabii ki daha önceden PlatinumGames tarafından duyurulmuştu ve oyuncular tarafından da merakla bekleniyordu. Şimdi ise Steam üzerinde bu oyunun kapalı beta sürümünün ortaya çıkması, E3 2021 gibi bir etkinlikte gerekli duyuruların yapılacağının bir işareti olabilir.

Far Cry 6, harita editörü bulundurmayacak

Far Cry serisinin tarihinde ilk defa bir video oyununda harita editörü bulunmayacak. Bu oyun da Far Cry 6 olacak. Far Cry 5 oyununda büyük bir sevgiyle karşılanmış olan harita editörü, altıncı oyunda yer almayacak; geliştirici ekip kendi emeklerini ana hikaye moduna dağıtmak istiyor. Yani, kağıt üzerinde bu içeriğin iptal edilmesi, oyunun ana modlarının daha yüksek kalitede olmasını sağlayacak.

Albion Online oyununun mobil sürümü için çıkış tarihi verildi

Daha önce PC için çıkmış olan Albion Online oyununun şu sıralar mobil cihazlar için çıkacağı biliniyordu. Şimdi ise bu oyunun iOS ve Android sürümünün resmi olarak 9 Haziran 2021 tarihinde piyasaya sürüleceği duyuruldu. Oyuncular, Albion Online oyununun bu yeni sürümüne şimdiden ön kayıt yapabiliyor. Bu sayede, oyun resmi olarak çıktığı zaman indirme işlemi otomatik olarak başlayabiliyor.

Knockout City, 5 milyon oyuncuya ulaştı

Knockout City, 10 günlüğüne ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştü. Orijinal planlara göre 10. günden sonra oyun ücretli yapısına geri dönecekti. Bu sırada oyunu 3 milyon kişi de oynamıştı. EA, daha sonra bu planları değiştirdi ve Knockout City oyununu 25. seviyeye kadar ücretsiz yaptı. Bu olayların ardından ise oyun, 5 milyon oyuncuya ulaşmayı başardı. Oyunun büyümeye devam ettiği de açıklandı.

PixelOpus, Unreal Engine 5 ile oyun geliştiriyor

En son Concrete Genie oyununu geliştirmiş olan PixelOpus, yayımlanan yeni bir iş ilanına göre Sony Pictures Animation şirketi ile iş birliğine girdi ve Unreal Engine 5 aracılığı ile yeni bir oyun geliştiriyor. Bu oyunun PlayStation 5 için geliştirildiği de net bir şekilde belirtildi. İşin içinde Unreal Engine 5 ve Sony Pictures Animation olduğuna göre PixelOpus, büyük bir proje üzerinde çalışıyor olabilir.

Grand Theft Auto V
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto VI oyununda kripto paralar olabilir

Battlefield ve Call of Duty gibi oyunlar hakkında doğru bilgiler sızdırmış olan Tom Henderson, Grand Theft Auto VI oyunundaki bazı görevlerin ödül olarak geleneksel para yerine kripto para vereceğini belirtti. Bu tip ödemeler, yüksek seviyeli karakterlerden gelecek ve bahaneler de hızlı ve takip edilemeyen ödemeler olacak. Grand Theft Auto V oyununda da bir çeşit borsa sistemi vardı; kripto para ise bizi şaşırtmayacaktır.

Counter-Strike: Global Offensive, kısmen ücretli oluyor

Ücretli olarak çıkışını gerçekleştiren ama 2018 senesinde tamamen oynaması ücretsiz bir hal alan Counter-Strike: Global Offensive, tekrar ücretli oldu. Valve, bu video oyunun birçok özelliğini ücretli bir hale getirdi. Eğer bu oyunu ücretsiz bir şekilde oynayacaksanız, artık tecrübe puanı, seviye, ganimet ve yetenek grubu özelliklerine erişemeyeceksiniz. Yine de oyunu oynamaya devam edebileceksiniz.

The Medium, PlayStation 5 için derecelendirildi

Daha önce PC ve Xbox Series X/S için çıkışını gerçekleştirmiş olan The Medium, Entertainment Software Rating Board tarafından PlayStation 5 için derecelendirildi. Bu da demek oluyor ki The Medium oyununu PlayStation 5 konsoluna getirmek için bir hazırlık başlatıldı. Hazır önümüzde de E3 2021 ve Summer Game Fest 2021 gibi bir dönem varken, alakalı bir duyuruyu bu sırada alabileceğimizi düşünüyoruz.

Hogwarts Legacy, muhtemelen E3 2021 etkinliğinde olmayacak

Warner Bros. Interactive Entertainment, E3 2021 etkinliğinde yer alacak ve Back 4 Blood oyununun PvP temelli içeriği gösterilecek ama şirket, bunun haricinde diğer hiçbir oyuna değinmeyebilir. Şirketin şimdilik tek bir sunumu olacak gibi görünüyor ve bu sunum da tamamen Back 4 Blood oyununa odaklanacak. Yani, şimdilik Hogwarts Legacy ve Gotham Knights gibi oyunlar gösterilmeyecek gibi görünüyor.

Microsoft, satın aldığı yeni bir stüdyoyu duyurabilir

Daha önce Microsoft ve Xbox tarafları hakkında bolca doğru bilgi sızdırmış olan Jez Corden, E3 2021 sırasında Microsoft şirketinin Xbox Game Studios çatısı altına girecek olan yeni bir stüdyoyu duyurabileceğini belirtiyor. Bu stüdyonun adını tabii ki bilmiyoruz ama Microsoft, son birkaç senenin etkinliğinde zaten yeni satın aldığı ve açtığı stüdyoları duyuruyordu. E3 2021 sırasında aynı şey bir kere daha gerçekleşebilir.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Oddworld: Soulstorm
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Oddworld: Soulstorm

Scarlet Nexus, çıkış gününde Xbox Game Pass için gelebilir

Bandai Namco Entertainment şirketinin yeni anime oyunu olmaya hazırlanan Scarlet Nexus, Jeff Grubb tarafından ortaya atılan yeni söylentilere göre çıkış gününde Xbox Game Pass sistemindeki yerini alacak. Bu konu hakkındaki duyurular ise E3 2021 sırasında Microsoft ve Xbox tarafından yapılabilir. Eğer bu söylenti doğru çıkarsa, anime tarzı oyun severler için Scarlet Nexus, çok güzel bir fırsat olabilir.

Oddworld: Soulstorm, Xbox Series X/S için derecelendirildi

Xbox konsollarında anlaşmalı olan The Medium oyunu PlayStation 5 için derecelendirildikten sonra, PlayStation konsollarında anlaşmalı olan Oddworld: Soulstorm oyunu da Xbox Series X ve Xbox Series S konsolları için derecelendirildi. Eğer bu oyunu Xbox tarafına getirmek gibi bir plan bulunuyorsa, konu hakkındaki duyurular E3 2021 sırasında yapılacaktır diye tahmin ediyoruz.

Tom Clancy’s serisine ait bir oyun sızdırıldı

Ubisoft şirketinin E3 2021 için sürpriz olarak sakladığı oyunlardan biri sızdırıldı. Bu oyunun kod adı BattleCat ve kendisi; Tom Clancy’s The Division, Tom Clancy’s Ghost Recon ve Tom Clancy’s Splinter Cell serilerini tek bir noktada birleştiren bir PvP oyunu. Oyun için sızdırılan görsellere ise Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu oyun muhtemelen E3 2021 sırasındaki Ubisoft Forward 2021 etkinliğinde duyurulacak.