Radarımızdan kaçan gelişmeler (29 Mart 2021 – 4 Nisan 2021)

Biomutant, Marvel's Avengers, Ghostrunner, Outriders ve Call of Duty WWII: Vanguard gibi oyunlardan gelen haberlerimiz var.

Biomutant, Marvel’s Avengers, Ghostrunner, Outriders ve Call of Duty WWII: Vanguard gibi oyunlardan gelen birbirinden farklı haberler ile radarımızdan kaçan gelişmeler serisi devam ediyor. Geride bırakılan hafta içerisinde yine birbirinden farklı olaylar yaşandı. Bazı oyunlar duyuruldu, bazı rekorlar kırıldı ve çok daha fazlası yaşandı. İnternet sitemizde yer veremediğimiz bu gelişmeler de sizin için tek bir başlık altında toplandı.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ratchet & Clank
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ratchet & Clank

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Ratchet & Clank, 60 FPS olacak

2016 senesinde PlayStation 4 için piyasaya sürülmüş olan Ratchet & Clank, bugüne kadar birçok kere ücretsiz olarak dağıtılmıştı. Şimdi ise bu oyunun geliştirici ekibi, bir devam oyunu üzerinde çalışıyor ve o oyunun da 2021 senesi içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yalnız, o oyundan önce daha büyük bir olay yaşanacak ve Nisan 2021 içerisinde Ratchet & Clank için gelen bir güncelleme, oyunu yeni nesil konsollarda 60 FPS yapacak.

PlayStation markasının eski mağazalarının kapanacağı resmileşti

Geride bıraktığımız hafta içerisinde çok ilginç bir söylenti ortaya çıkmıştı. Bu söylentiye göre PlayStation Portable, PlayStation Vita ve PlayStation 3 konsollarına ait olan PlayStation Store platformları 2021 senesinde kapatılacaktı. Sony Interactive Entertainment, bunun doğru olduğunu açıkladı ve bahsi geçen mağazaların yaz aylarında kapanacağını belirtti. Oyuncular yine de daha önce satın aldıkları oyunları tekrar indirebilecek.

PAX East 2021 yerine PAX Online 2021 geliyor

PAX East 2021 etkinliğinin Haziran 2021 içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Bu etkinlik için fiziksel toplanma bile düşünülmüştü ama COVID-19, buna engel oldu. Şimdi ise PAX East 2021 iptal edildi ve yerine PAX Online 2021 duyuruldu. Bu yeni etkinlik, 15 Temmuz 2021 ile 18 Temmuz 2021 etkinlikleri arasında gerçekleştirilecek ve adından da anlayabileceğiniz üzere tamamen dijital olacak.

EA SPORTS PGA TOUR duyuruldu

EA ve EA Sports, yaptıkları yeni bir anlaşma dahilinde ilk yeni nesil golf oyununu duyurdu. EA SPORTS PGA TOUR adındaki bu video oyunu, daha önce NBA Live serisi üzerinde çalışmış olan stüdyo tarafından geliştiriliyor ve tabii ki Frostbite motoru kullanılıyor. Bu oyunda tek oyuncu temelli bir kariyer modu da yer alacak ve oyuncular, en iyi golf turnuvalarında yarışabilecekler. Oyunun daha fazla detayı ise önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Biomutant, EA Play Pro üzerinden de çıkışını gerçekleştirecek

EA şirketinin tüm yeni oyunlarını PC tarafında oynamanızı sağlayan EA Play Pro isimli abonelik hizmeti, ilk defa üçüncü parti bir oyun anlaşması yapıyor. 25 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya sürülecek olan Biomutant, yapılan yeni açıklamalara göre çıkış gününde EA Play Pro sistemine eklenecek. Böylece, sisteme abone olan oyuncular, bu oyunu oynamaya başlayabilecek. Bu oyunun EA şirketine değil, THQ Nordic tarafına ait olduğunu belirtmek isteriz.

Steam
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Steam

Steam, anlık oyuncu rekoru kırdı

Steam platformunun veri bankasındaki bilgilere göre 21 Mart 2021 tarihinde bu sistem 26, 850 811 adet oyuncuya aynı anda ev sahipliği yaptı. Bu da Steam için bir rekordu. Tabii bu kadar fazla insanın tamamı oyun oynamıyordu. 26 milyondan fazla kişi platformda aynı anda aktif iken oyunda olan oyuncu sayısı sadece 6 milyon civarındaydı. Yani, birçok kişi platformu arka planda açık bıraktığı için de bu rakamlar şişebiliyor.

Yeni nesil PlayStation VR için ilk oyun duyuruldu

Steam üzerindeki en popüler sanal gerçekçilik oyunlarından biri olan Pavlov VR, sürpriz bir şekilde yeni nesil PlayStation VR için duyuruldu. Bu yeni sanal gerçekçilik cihazının şu anda net olarak ne zaman piyasaya sürüleceğini bile bilmiyoruz. Sony Interactive Entertainment, cihaz hakkında pek bilgi de vermedi ama en azından sistemde yer alacak olan ilk oyunun Pavlov VR olduğunu öğrenmiş olduk.

Bloober Team artık kendisini satmak istemiyor

Oyuncuların karşısına en son The Medium ile çıkmış olan Bloober Team, bir süre önce kendisini satmak için diğer şirketlerle iletişimde olduğunu belirtmişti. Hatta, satın alım işlemine talip olan birkaç şirketin olduğu da belirtilmişti. Bloober Team, muhtemelen hiçbir şirket ile anlaşmaya varamadı; artık stüdyolarının satılık olmadığını açıkladı. Açıklamalara göre Bloober Team, böyle bir satıştan sonra gelecek planlarının etkilenmesini istemiyor.

Marvel’s Avengers oyununun yeni kostümleri parayla satılacak

Marvel’s Avengers oyununa önümüzdeki aylardan itibaren direkt olarak Marvel Sinematik Evreni içerisinden kostümlerin ekleneceği açıklanmıştı. Yani, Black Widow ve Iron Man gibi çok sevilen kahramanların çizgi romanlardaki kostümlerinin yanında, filmlerde gördüğümüz kostümleri de yer alacaktı. Şimdi ise şirket, tüm bunların mikro ödeme ile satılacağını açıkladı; bazı oyuncular bunun tam tersini hayal ediyordu.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales için yeni bir kostüm geldi

Sürpriz bir şekilde Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyununa yeni bir güncelleme geldi. Bu güncellemeden sonra oyuna hem yeni bir kostüm eklendi, hem de seçili kostümlere daha gerçekçi deformasyon özelliği eklendi. Kostüm, oyunun PlayStation 4 ve PlayStation 5 sürümüne gelirken, gerçekçi deformasyon sistemi sadece PlayStation 5 sürümüne geldi. Böylece oyun, bir yeni nesil özelliğe daha kavuştu.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ghostrunner
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ghostrunner

Ghostrunner markası 505 Games tarafından satın alındı

Oldukça güçlü seneler geçirmiş olan 505 Games, 2021 senesinde de kendisini yavaşlatacak gibi durmuyor. Şirket, şimdi de 5 milyon avro karşılığında Ghostrunner markasını satın aldığını duyurdu. Bu sayede şirket, markanın tam kontrolünü sağlayacak. Ayrıca, markaya ait olan oyunun geliştirilme sürecinde kullanılan orijinal teknolojilerin kontrolü de direkt olarak 505 Games tarafına geçecek.

Tokyo Game Show 2021, dijital bir etkinlik olarak geri dönüyor

Tokyo Game Show 2021, tamamen dijital bir etkinlik olarak, 30 Eylül 2021 ile 3 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek şekilde duyuruldu. Etkinlik için küçük bir fiziksel bir alan da ayırılacak ve burada içerik üreticileri ile basın mensupları, oyun geliştiricileri ile röportaj yapabilecek. 2021 senesinde bu etkinliğin 25. senesi kutlanıyor olacak. Bu yüzden de büyük olayların yaşanacağını tahmin ediyoruz.

Xbox Game Pass Ultimate için yeni bir özellik geliyor

Xbox Wire üzerinden yapılan resmi bir açıklamaya göre Xbox Game Pass Ultimate sistemine abone olan oyuncular, artık bulut teknolojisi üzerinden geriye dönük uyumluluk programını destekleyen Xbox ve Xbox 360 konsoluna ait oyunları oynayabilecek. Bulut teknolojisi şu anda iOS ve Android üzerinde kullanılabiliyor ve Microsoft, sunduğu bu yenilik ile klasik oyunları, akıllı telefonlarımıza ve tabletlerimize taşıyor.

Alan Wake için bir devam oyunu yapılıyor olabilir

Jeff Grubb tarafından yapılan yeni bir paylaşıma göre Remedy Entertainment, Alan Wake serisini devam ettirmek için şu anda Epic Games ile görüşme halinde. Anlaşıldığı kadarıyla, bu oyunun dağıtımını üstlenmek için birçok farklı dağıtımcı şirket teklif yaptı ama Remedy Entertainment, Epic Games ile hareket etmek istedi. Zaten bu iki şirket arasında bir süredir olumlu anlaşmalar da gerçekleşiyordu.

Dontnod Entertainment, 5 farklı oyun üzerinde çalışıyor

Daha önce Life is Strange ve Twin Mirror gibi markalar üzerinde çalışmış olan Dontnod Entertainment, 2022 ile 2025 seneleri arasında tamamen kendileri tarafından dağıtılacak olan 5 adet video oyunu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca şirket, bundan sonra mobil oyunlar ve daha fazlası ile Asya’ya açılacaklarını da belirtti. Bu arada, şirketin hala Focus Home Interactive ile iş birliği içerisinde olduğu da açıklandı.

The Elder Scrolls Online: Greymoor
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online oyununun yeni nesil sürümü duyuruldu

8 Haziran 2021 tarihinde The Elder Scrolls Online oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümü piyasaya sürülecek. Oyuncular, yeni nesil sürümünde bu oyunu daha iyi bir performans ve görsellik ile oynayabilecek. Mesela, 60 FPS artık desteklenecek ve aynı zamanda oyuncular, görselliğe önem veriyorsa alakalı modu aktif edebilecek. Karşılaştırma videosuna YouTube üzerinden mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Dying Light 2, yeni nesil konsollarda 60 FPS olarak oynanabilecek

PC, PlayStation 4 ve Xbox One için duyurulmuş olan Dying Light 2, bugün karşımıza çok ilginç bilgilerle çıktı. 2021’de piyasaya sürüleceğini bildiğimiz bu oyun, açıklamalara göre yeni nesil konsolları da destekleyecek. Bu destek kapsamında oyuncuların karşısına üç farklı mod çıkacak. İlk modda oyunun görselliğine öncelik verilecek. İkinci mod ise oyunu 60 FPS olarak oynamanızı sağlayacak. Üçüncü mod da çözünürlüğü 4K yapacak.

FIFA 21, EA Play sistemine ekleniyor

EA tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre FIFA 21, Mayıs 2021 içerisinde EA Play sistemine eklenecek. Bu sayede, EA Play için abonelik sahibi olan tüm oyuncular, abonelik süreleri boyunca sınırsız bir şekilde FIFA 21 oyununu oynayabilecek. Bu, abone olanlar için güzel bir fırsat olacaktır. Sonuçta, FIFA 22 oyununun piyasaya sürülmesine daha çok var ve oyun da aktif olarak destekleniyor zaten.

Outriders, Square Enix için büyük bir çıkış yaptı

Outriders, Steam üzerinde çıkış yaptığı günde anlık olarak 111 bin oyuncu tarafından oynanarak, Square Enix için bir rekor kırdı. Bu rekoru daha önceden elinde tutan video oyunu ise 44 bin oyuncu ile Rise of the Tomb Raider idi. Tabii oyuncu sayısı sizi yanıltmasın; Rise of the Tomb Raider için bolca olumlu inceleme bulunsa bile Outriders oyunu için olumlu ve olumsuz incelemeler dengede duruyor. Yani, Steam için oyunun puanı 10 üzerinden 5.

Watch Dogs: Legion, yeni nesil konsollarda 60 FPS olacak

Ubisoft tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Watch Dogs: Legion oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümleri için gelecekte bir güncelleme yayımlanacak. Bu güncelleme ile birlikte oyuna 60 FPS özelliğini aktif hale getiren bir mod eklenecek. Bilgisayarlarda optimizasyon problemlerine sahip olan bu oyunun, donanımı sınırlı olan konsollarda nasıl 60 FPS elde edeceğini merakla bekliyor olacağız.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Last of Us Part II
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Last of Us Part II

The Last of Us için hazırlanan TV serisinin çekimleri 1 sene sürecek

HBO tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre The Last of Us için hazırlanan TV serisinin çekimleri, Temmuz 2021’de başlayacak ve Haziran 2022’de bitecek. Ayrıca, bu yapımın Kanada sınırları içerisinde çekilmiş olan en büyük TV serisi veya film olacağı da belirtiliyor. Yani; Sony Interactive Entertainment ve HBO taraflarının bu projeye çılgınca bir şekilde önem verdiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Call of Duty WWII: Vanguard, sadece 2 senedir geliştiriliyor olabilir

Call of Duty markası hakkında sürekli doğru bilgiler sızdıran bir ismin söylediğine göre Sledgehammer Games, Call of Duty WWII: Vanguard oyunu üzerinde Ağustos 2019’da çalışmaya başladı. Bu da oyunun sadece 2 senede, COVID-19 tarafından oluşturulan olumsuz şartlar altında geliştirildiğini bize gösteriyor. Normal şartlar altında geliştirilme sürecinin 3, en fazla 4 sene olması gerekiyordu. Yani, bu senenin oyunu biraz sallantıda olabilir.

Apple Arcade için 30’dan fazla oyun geldi

Apple şirketinin iOS temelli cihazlara sunduğu abonelik temelli video oyunu sistemi olan Apple Arcade, büyük bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile sistemin içerisine NBA 2K21: Arcade Edition, Fantasian, Clap Hanz Golf, Wonderbox: The Adventure Maker, World of Demons ve çok daha fazla oyun eklendi. Ayrıca, bu oyunlarda hiçbir şekilde mikro ödemenin yer almadığını da belirtmek isteriz. NBA 2K21, mikro ödemesiz çok ilginç olacaktır.

Tencent, bir oyun kontrolcüsü için patent kaydetti

Daha önce Tencent şirketinin bilgisayar oyunu oynatan Nintendo Switch tarzı bir konsolun patentini kaydettiğini belirtmiştik. Şimdi ise yine Tencent, muhtemelen o konsol için bir kontrolcünün patentini kaydetti. Bu kontrolcüde hem DualShock & DualSense, hem de Xbox tarafının kontrolcüsünden önemli izler görebilmek mümkün. Ayrıca bu kontrolcünün henüz duyurulmadığını, bu yüzden ortada hiçbir detayın olmadığını da belirtmek isteriz.

Summer Game Fest 2021, Haziran 2021’de gerçekleştirilecek

Summer Game Fest 2020 çok güzeldi ama aylar ve aylar sürmüştü, artık insanlar baygınlık geçirecek bir hale gelmişti. Şimdi ise bu etkinliğin yeni sürümünün sadece tek bir ay içinde gerçekleştirileceği açıklandı. Bu açıklamalara göre Summer Game Fest 2021, sadece Haziran 2021 içerisinde düzenlenecek. Bu arada, Haziran 2021 dönemi de E3 2021 ve daha fazla etkinlikle ciddi anlamda ısınmaya başlıyor.