Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler (22 Mart 2021 – 28 Mart 2021)

Cyberpunk 2077, Demon’s Souls, Halo Infinite ve PlayerUnknown's Battlegrounds Mobile gibi oyunlardan haberlerimiz var.

Radarımızdan kaçan gelişmeler serimiz hala devam ediyor. Bu hafta da Cyberpunk 2077, Demon’s Souls, Halo Infinite ve PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile gibi çok daha fazla video oyununa ait kaçırdığımız haber bulunuyor. Bu haberlerin kısa ama öz şekildeki özetlerini de yazımızın devamından bulabileceğinize inanıyoruz. Bakalım geride bıraktığımız hafta video oyunu sektöründe neler yaşandı da biz kaçırdık?

Radarımızdan kaçan gelişmeler
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Forza Horizon 4

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Forza serisinin oyun motoru, yeni Fable oyunu için de kullanılıyor

Playground Games tarafından Fable için yayımlanan eski iş ilanlarında genellikle Unreal Engine 4 tarafına yapılan göndermeler bulunuyordu. Yalnız bu iş ilanlarında bir süredir Unreal Engine 4 yerine özel oyun motorlarından bahsediliyor. Bu da demek oluyor ki Fable oyununun geliştirilme öncesi süreci Unreal Engine 4 ile tamamlandı ve şimdi de ekip, Forza serisinin oyun motoru ile çalışmalara başladı.

PlayStation, eski konsolların mağazalarını kapatıyor olabilir

Ortaya çıkan yeni bir rapora göre PlayStation Portable, PlayStation Vita ve PlayStation 3 konsollarının içerisinde bulunan PlayStation Store, Sony Interactive Entertainment tarafından yakında kapatılacak. Raporun devamına göre bu mağazalar sırasıyla 2 Temmuz 2021 ve 27 Ağustos 2021 tarihlerinde kapanacak. Oyuncular bu tarihlerden sonra dijital olarak hiçbir şekilde alışveriş yapamayacak bahsi geçen konsollar üzerinden.

DOOM Eternal için 2021’de güncellemeler gelmeye devam edecek

DOOM Eternal oyununun son genişletme paketi piyasaya sürüldü diye oyuna verilen desteğin artık bittiğini kesinlikle düşünmeyin; oyunun geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre DOOM Eternal, 2021 senesi boyunca yeni güncellemeler almaya devam edecek. Bu güncellemelerin ne olacağı bilinmiyor ama oyuncular, bir yeni nesil güncellemesi görmek istiyor DOOM Eternal tarafından.

Cyberpunk 2077 oyununun baş oynanış tasarımcısı işi bıraktı

2016 senesinde tasarımcı olarak Cyberpunk 2077 projesi üzerinde çalışmaya başlayan Andrzej Zawadzki, baş oynanış tasarımcısı pozisyonuna kadar yükselmişti. Şimdi ise bu kişinin CD Projekt RED şirketinden ayrıldığı belli oldu. Yeni bir maceraya atıldığını belirten Andrzej Zawadzki, bundan sonra ne yapacak, şimdilik bilemiyoruz. Kendisi, Cyberpunk 2077 oyununun başarısızlığı yüzünden çok tehdit almıştı.

Amazon Game Studios, çok oyunculu bir oyun geliştiriyor

Amazon Game Studios, Kanada sınırları içerisinde yeni bir stüdyo açtığını duyurdu. Bu stüdyo, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununun eski geliştiricileri ile kuruldu ve stüdyonun ilk projesi de yeni bir marka için çok oyunculu bir oyun olacak. Amazon Game Studios, aynı zamanda Smilegate tarafından geliştirilen bir rol yapma oyununun da dağıtımını üstleneceklerini duyurdu.

Demon's Souls
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Demon’s Souls

Demon’s Souls için bir film çekiliyor olabilir

En çok Dark Souls ile tanınan Souls serisinin ilk oyunu olan Demon’s Souls, ortaya çıkan yeni bir rapora göre oyuncuların karşısına şimdi de bir film olarak çıkacak. Yayımlanan içeriğe göre Sony Interactive Entertainment, Demon’s Souls markasının çok büyük bir potansiyele olduğunu düşünüyor ve bunun üzerine gitmek istiyor. Bu kapsam altında atılacak olan adımlardan bir tanesi de film gibi görünüyor.

Ashborne Games, THQ Nordic şirketinin çatısı altında girdi

THQ Nordic, yeni bir açıklama yaparak, Ashborne Games tarafını satın aldıklarını belirtti. Ashborne Games, şimdi yeni bir markaya ait, yeni bir oyun geliştirecek ve aynı zamanda da Comanche oyununun geliştirilme sürecini üstlenecek. Bu stüdyonun yeni oyunu ise muhtemelen strateji ve rol yapma temelli olacak; stüdyonun uzman olduğu oyun türleri onlar gibi görünüyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile, 1 milyar kez indirildi

Yayımlanan yeni bir rapora göre PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile, iOS ve Android üzerinde Çin hariç olmak üzere dünya çapında 1 milyar kere indirildi. Tencent tarafından açıklanan bu bilgi, PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile oyununun ne kadar popüler olduğunu bir kere daha gösterdi. Sensor Tower tarafının analizlerine göre de sadece Subway Surfers ve Candy Crush Saga oyunları bu oyundan daha fazla indirildi.

Halo Infinite, Kasım 2021’de çıkabilir

Halo Infinite oyununda görev alan bir aktör, önemli bir açıklama yaptı. Kendisi, bir röportaj sırasında, “Bir video oyununda görev alıyorum. Halo Infinite; aslında şimdiye piyasaya sürülmesi gerekiyordu ama COVID-19 ve daha fazlası yüzünden ertelenmeler yaşandı. Şimdi ise çıkış tarihi daha ileriye alındı, Kasım 2021.” cümlelerini kurdu. Bunları söyleyen kişi, oyunda Spartan Griffin rolünü alıyor.

Biomutant için yeni bir oynanış videosu yayımlandı

25 Mayıs 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan Biomutant için yepyeni bir oynanış videosu yayımlandı. Bu görüntülerde özellikle de oyunun savaş ve dövüş özelliklerine yer veriliyordu. Aynı zamanda bu oyuna ön sipariş veren insanlara paralı asker isimli bir sınıfın da hediye edileceği açıklandı. Bunların tamamının gösterildiği görüntüler ise YouTube üzerinden rahatlıkla izlenebilir.

Radarımızdan kaçan gelişmeler
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Humankind

Humankind, bir kere daha ertelendi

Daha önce ertelenmiş olan ve aslında Nisan 2021 içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen Humankind, ne yazık ki bir kere daha ertelendi. Şimdi ise bu oyunun yeni çıkış tarihi 17 Ağustos 2021 olarak açıklandı. Bu erteleme sayesinde oyunun ulaşılabilirlik, erişilebilirlik, diplomasi, yapay zeka ve dengeleme gibi alanlarında iyileştirmeler yapılacak. Böylece oyun, çıkış döneminde çok daha yüksek kalitede oyuncuların karşısına çıkacak.

Total War: ROME REMASTERED, resmi olarak duyuruldu

Total War: ROME REMASTERED, 29 Nisan 2021 tarihinde Steam üzerinden piyasaya sürülecek şekilde duyuruldu. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bu oyun, orijinal yapıtın iyileştirilmiş sürümü olacak ve daha önce orijinal oyun için piyasaya sürülmüş olan tüm ek paketleri de içerisinde bulunacak. Böylece oyuncular, Total War serisinin en sevilen oyunlarından birini, çok daha iyi bir şekilde, tekrardan oynayabilecek.

Back 4 Blood da ertelendi

Left 4 Dead serisine benzerliği ile dikkat çeken ve oyuncular tarafından da merakla beklenen Back 4 Blood oyunu ertelendi. Oyunun yeni çıkış tarihi 12 Ekim 2021 olarak açıklandı ama ertelenme için net bir sebep verilmedi. Geliştirici ekip sadece daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bu arada, oyunun bir önceki çıkış tarihi de 22 Haziran 2021 idi. Böylece oyun için birkaç aylık, önemli bir ertelenme görmüş olduk.

Square Enix, Xbox Game Pass için daha fazla oyun hazırlıyor olabilir

IGN Kore tarafından yapılan bir paylaşıma göre Square Enix, Xbox Game Pass için 6 adet video oyunu daha getirmeyi planlıyor. Bu oyunların ne olduğunu şimdilik tabii ki bilmiyoruz ama birçok oyuncu Final Fantasy serisinden bolca oyun bekliyor. Aynı zamanda, oyuncu sayısını arttırmak amacıyla Marvel’s Avengers gibi oyunlar da gelebilir sisteme; Outriders oyunundan sonra böyle bir habere pek şaşırmayız.

Returnal oyununun geliştirilme süreci bitti

30 Nisan 2021 tarihinde PlayStation 5 için çıkışını gerçekleştirecek olan Returnal oyununun geliştirilme sürecinin bitirildiği resmi olarak açıklandı. Böylece oyunun ertelenme ihtimali de ortadan kalktı. Birçok video oyununun arka arkaya ertelendiğini göz önünde bulundurursak, en azından Returnal gibi büyük bir oyunun ertelenmeyeceğini, resmi olarak açıklanan çıkış tarihinde piyasaya sürüleceğini bilmek güzel bir şey.

Aliens: Fireteam
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Aliens: Fireteam

Knockout City için yeni bir oynanış videosu yayımlandı

EA tarafından dağıtımı üstlenilecek olan Knockout City isimli yeni çok oyunculu oyunun yeni bir oynanış videosu yayımlandı. Oyuncuların birbirine yakar top atarak elemeye çalışacağı bu oyunun YouTube üzerinden yayımlanan yeni görüntülerinde oynanış mekaniklerinin ve sistemlerinin daha da detayına iniliyor. Bu video oyununun da 21 Mayıs 2021 tarihinde resmi olarak piyasaya sürüleceğini hatırlatmak isteriz.

Aliens: Fireteam için de yeni bir oynanış videosu yayımlandı

IGN First programı dahilinde YouTube platformu üzerinden Aliens: Fireteam için de yeni bir oynanış videosu yayımlandı. Bu görüntüler sayesinde oyunun nasıl oynandığını, ne gibi sistemlere sahip olduğunu ve daha fazlasını görebiliyoruz. Ayrıca, IGN tarafından da bazı eğlenceli yorumlar alıyoruz. Aliens: Fireteam oyununun bu görüntüler ile daha da fazla heyecan oluşturduğunu bilmenizi isteriz.

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile, 5 milyar dolar kazandı

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile oyununun daha önce 1 milyar kere indirilmiş olduğunu belirtmiştik. Şimdi de ayrıca yayımlanan yeni bir rapora göre aynı mobil oyun, iOS ve Android için piyasaya sürüldüğü günden beri 5 milyar dolar kazandı. Bu oyunun sadece 2020 senesi içerisinde kazandığı para ise 2.7 milyar dolardı. Ayrıca bu rakamlara oyunun Çin’deki sürümünün de (Game for Peace) dahil edildiğini belirtmek isteriz.

Crash Bandicoot: On the Run!, çıkış gününde 8 milyon kere indirildi

Bir başka mobil oyun olan Crash Bandicoot: On the Run!, 25 Mart 2021 tarihinde iOS ve Android platformları üzerinden çıkışını gerçekleştirdi. Bu oyun, çıkış gününde de 8 milyon kere indirildi. Crash Bandicoot: On the Run! aslında daha önceden bazı bölgelerde erkenden indirmeye açılmıştı. Eğer o bölgelerden gelen verileri de hesaba katacak olursak, rakam direkt olarak 11.4 milyon oluyor.

Anthem oyununun yeni yönetmeni işi bıraktı

Anthem, başarısız bir şekilde çıkışını gerçekleştirmişti ve geliştirici ekip de uzun bir süreden sonra oyunu düzeltmek için büyük bir güncelleme hazırlamaya başlamıştı. Bu oyunun orijinal yönetmeni halihazırda başka bir projeye geçmişti. Şimdi de öğrenmiş olduk ki iptal edilmeden önce oyunun büyük güncellemesi üzerinde çalışan yönetmen de şimdi işi bıraktı, BioWare şirketinden ayrıldı. Kendisi, 10 senedir o şirkette çalışıyordu.

Radarımızdan kaçan gelişmeler
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Persona 5 Royal

Sega, 2020’nin en iyi oyun dağıtımcısı olarak seçildi

Metacritic, 2020 senesi boyunca piyasaya sürülen video oyunlarının ortalama inceleme puanları üzerinden en iyi oyun dağıtımcılarını açıkladı. Geçen senenin en başarılı oyun dağıtımcısı ise Sega idi. 2020’de 38 adet oyun çıkartıp, %95 oranında başarıya ulaşan Sega; Annapurna Interactive, Capcom, Sony, Activision Blizzard, Microsoft, Aksys Games, No More Robots ve Nintendo tarafından takip edildi.

The Witcher, ikinci sezonunda Wild Hunt ile tanışabilir

İlk sezonu ile Netflix üzerinde büyük bir başarıya ulaşmış olan The Witcher serisi, ikinci sezona hazırlanıyor ve şimdi de bu sezonun çekimlerinden bir fotoğraf sızdırıldı. Bu fotoğrafta ise atın üzerinde zırhlı bir karakter görünüyordu. Kendileri, The Witcher 3: Wild Hunt oyunundaki Wild Hunt isimli düşmanlara da oldukça benziyordu. Bahsi geçen fotoğraflar ise Twitter platformunda sizleri bekliyor.

Twelve Minutes, 15-18 saat arası sürebilir

Oyuncular tarafından merakla beklenen bağımsız oyunlardan biri olan Twelve Minutes, oynanış süresi ile tekrar karşımıza çıktı. Bu oyunun yönetmeninden gelen açıklamalara göre test sırasında birçok oyuncu, bu oyunu 15-18 saat civarında bitirdi. Bu bilgi tabii ki birçok kişiyi şaşırttı; kimse böyle bir bağımsız oyundan 15 saatlik bir deneyim beklemiyordu. Tahminler, bu oyunun 10 saat civarında süreceğinden yanaydı.