Radarımızdan kaçan gelişmeler (15 Kasım 2021 – 21 Kasım 2021)

Outriders, Call of Duty, Marvel's Guardians of the Galaxy, Fall Guys: Ultimate Knockout, Cyberpunk 2077 ve Star Wars: Battlefront gibi oyunlardan yeni haberlerimiz var.

Outriders, Call of Duty, Marvel’s Guardians of the Galaxy, Fall Guys: Ultimate Knockout, Cyberpunk 2077 ve Star Wars: Battlefront gibi oyunlardan gelen yeni haberlerimiz ile radarımızdan kaçan gelişmeler isimli yazı serimiz devam ediyor. Bu yazımızda, geride bıraktığımız hafta içerisinde, internet sitemizde bağımsız haberler olarak yer veremediğimiz gelişmeleri, sizlere kısa ve öz bir şekilde sunacağız. Dilerseniz bir an önce başlayalım.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Outriders
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Outriders

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Private Division, Roll7 stüdyosunu satın aldı

Take-Two Interactive şirketinin dağıtım ile ilgilenen ayağı olan Private Division, Roll7 isimli oyun geliştirme stüdyosunu satın aldığını resmi olarak duyurdu. Bu stüdyo daha önce OlliOlli serisi üzerinde çalışıyordu ve şu anda da OlliOlli World isimi bir oyun geliştiriliyor. Bu oyun artık Private Division tarafından piyasaya sürülecek. Bahsi geçen bu yapıtın, 31 Mart 2022 tarihinden önce piyasaya sürülmesi planlanıyor.

miHoYo, yeni bir oyun geliştirmek için yeni bir stüdyo açtı

Genshin Impact oyununun arkasındaki stüdyo olan miHoYo, Kuzey Amerika sınırları içerisindeki ilk stüdyosunu, AAA seviyesinde yeni bir oyun geliştirmek için açtı. Şirketin söylediğine göre bu oyun; AAA seviyesinde olacak, paranormal bir dünyada geçecek, nişancı mekaniklerini bulunduracak ve aksiyon-macera türünde olacak. Oyunun temel yapısı da açık dünya tipinde olacak. Şimdilik bu oyun hakkında daha fazla detay bilinmiyor.

Outriders için büyük bir ücretsiz güncelleme geldi

Square Enix ve People Can Fly, Outriders oyununun ilk büyük içerik güncellemesini ve genişletme paketini duyurdu. Ücretsiz içerik güncellemesi, içerisinde yeni görevler ve sistemler bulunduracak. Ücretli olan genişletme paketi ise 2022 senesinde piyasaya sürülecek. Güncelleme aynı zamanda oyuna bolca hata düzeltme ve dengeleme ögeleri de getiriyor. Son olarak, genişletme paketinin adı da Worldslayer olarak açıklandı.

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt için erken erişim süreci bitiyor

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt oyununun geliştirici ekibi ve dağıtımcı şirketi, erken erişim sürecinin biteceğini resmi olarak duyurdu. Bu süreç boyunca 2 milyon kişi tarafından oynana bu Battle Royale deneyimi, PC ve PlayStation için tam çıkışını 2022 senesinin ilk çeyreği içerisinde gerçekleştirecek. Yalnız, oyunun kendisi 22 Kasım 2021 tarihinde kapanacak ve geliştirilmeye devam edecek. Yani, çıkış tarihine kadar oyun, oynanamayacak.

PlayStation Remote Play, Android 12 için güncellendi

Sony Interactive Entertainment, PlayStation Remote Play isimli uygulamasının Android 12 versiyonunu güncelledi ve DualSense için Bluetooth aracılığı ile eşleştirme özelliği ekledi. Aynı zamanda DualShock 4 için de yeni özellikler eklendi. Artık oyuncular, bu kontrolcünün gelişmiş titreşim, batarya göstergesi ve dokunmatik alanını PlayStation Remote Play üzerinden, Android 12 aracılığı ile kullanabiliyor.

Call of Duty: Vanguard
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Call of Duty: Vanguard

Herhangi bir Call of Duty oyununda hile yapanlar, tüm seriden uzaklaştırılabilir

Call of Duty markasının resmi internet sitesi üzerinden yapılan yeni bir açıklamaya göre herhangi bir Call of Duty oyununda hile yapan oyuncular, durumun hassasiyetine göre geçmiş ve gelecek olan tüm Call of Duty oyunlarından otomatik olarak banlanabilir. Oyunun geliştirici ekibi, bu güvenlik sistemini sadece ekstrem durumlarda kullanacağını belirtiyor. Yani, muhtemelen sıkça hile yapan ve hile geliştiren kişiler için bu sistem.

Ubisoft, Quebec içindeki dördüncü stüdyosunu açıyor

Ubisoft, yaptığı bir açıklama ile Quebec içerisindeki dördüncü stüdyosunu açmakta olduğunu belirtti. Bu stüdyonun adı Ubisoft Sherbrooke olacak ve 2012 senesinden beri şirkette yer alan Nathalie Jasmin tarafından yönetilecek. Birçok farklı alandan profesyonel insanların toplanıp, birlikte çalışacağı bir stüdyo olan Ubisoft Sherbrooke, şimdilik tam olarak ne yapacak, bilemiyoruz ama kendileri bir geliştirme stüdyosu olacak.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 ile işler yolunda gidiyor

Paradox Interactive tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 ile işler yolunda gidiyor oyununun geliştirilme süreci, yeni stüdyo ile birlikte çok iyi gidiyor. Yetenekli ve tanıdık bir stüdyo tarafından geliştirilen bu oyun, şirketin söylediğine göre oyuncuların beklentilerini tamamen karşılayabilecek ama oyunun geliştirilme süreci hakkında anlamlı bir güncelleme sunabilmek için önümüzde biraz daha fazla zaman var.

Alien: Isolation, mobil cihazlar için duyuruldu

Feral Interactive tarafından yapılan yeni bir açıklama ile öğrenmiş olduk ki Alien: Isolation, 16 Aralık 2021 tarihinde iOS ve Android için çıkışını gerçekleştirecek. Oyunun mobil sürümü 15 USD olarak satılacak ve diğer versiyonlarından farklı olmayacak. Yani, oyuncular mobil cihazlarında AAA seviyesinde bir deneyim yaşayabilecek. Bu oyunun asıl çıkışının 2014 senesinde gerçekleştirilmiş olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Maneater oyununun yeni nesil versiyonuna gerçek zamanlı ışın izleme desteği geldi

Tripwire Interactive, Maneater oyununun tam 5 milyon kişi tarafından oynandığını resmi olarak duyurdu ve bu başarının kutlanabilmesi adına oyunun PlayStation 5 ve Xbox Series X versiyonları güncellendi. Bu güncelleme ile oyunun yeni nesil versiyonlarına gerçek zamanlı ışın izleme desteği getirildi. Konu hakkında daha net bir açıklama yapılmadı ama bu teknoloji aktif edildiği zaman tahmin ediyoruz ki oyunun performansı da 30 FPS oluyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Marvel's Guardians of the Galaxy
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Marvel’s Guardians of the Galaxy

Six Days in Fallujah oyunu 2022 senesinin sonlarına ertelendi

Çok tartışmalı bir birinci şahıs nişancı oyunu olan Six Days in Fallujah, Victura tarafından yapılan açıklamalara göre 2022 senesinin son çeyreğine ertelendi. Bu oyunun orijinal çıkış tarihi 2021 olarak gösteriliyordu ama tahmin edebileceğiniz üzere oyunun piyasaya sürülmesi için çok da bir zaman kalmadı. Bu arada, bu erteleme süresi boyunca geliştirici takımın iki katı büyüyeceği de resmi olarak belirtildi.

Marvel’s Guardians of the Galaxy, artık yeni nesilde gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisine sahip

Marvel’s Guardians of the Galaxy için yayımlanmış olan yeni bir güncelleme, oyunun PlayStation 5 ve Xbox Series X versiyonuna gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini ekledi. Aynı güncelleme, oyunun Xbox Series S versiyonundaki FPS kilidini de kaldırdı. Son olarak, bu güncelleme sayesinde oyunun PlayStation 4 versiyonunun performansı da iyileştirildi. Yani, oyun artık birçok platformda daha rahat ve güzel oynanabiliyor.

Hunt: Showdown, yeni nesil konsollarda 60 FPS oluyor

Hunt: Showdown oyununun geliştirici ekibi, bu oyun için gelecek olan 1.7 sürümlü güncellemeyi detaylandırdı. Bu güncelleme, öncelikle PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarında bu oyunu 60 FPS olarak çalıştıracak. Ayrıca bu güncelleme, özel ekipman seti oluşturma ve oyunlara yeniden bağlanabilme sistemlerini de oyuna ekleyecek. 2022 senesinde ise oyunun eski nesil konsollardaki performansına odaklanılacak.

Pragmata, 2023 senesine ertelendi

Capcom tarafından geride bıraktığımız aylar içerisinde duyurulmuş olan Pragmata oyununun unutulmaz bir macera sunabilmek için 2023 senesine ertelendiği duyuruldu. İşin ilginç tarafı, bu oyunun 2023 senesine ertelendiği tam 10 ay önce bir reklam videosunda görünmüştü ama hiçbir resmi açıklama yapılmamıştı. Yani, Capcom şirketinin bu erteleme videosunu hazırlaması 10 ay sürdü diyebilir miyiz?

Humankind için ücretsiz bir demo çıktı

Humankind oyununun ücretsiz demosu Steam ve Epic Games Store üzerinden çıkışını gerçekleştirdi. Bu demo içerisinde 100 tur oynayabiliyorsunuz ve farklı kültürler arasından seçim yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda özel haritalar oluşturup, kendi avatarınızı da özelleştirebiliyorsunuz. Demo versiyonunun çıkışını kutlamak için Humankind oyununun standart ve lüks versiyonları da şu anda indirimde.

World of Warcraft: Burning Crusade Classic
Radarımızdan kaçan gelişmeler: World of Warcraft: Burning Crusade Classic

Sifu oyununun çıkış tarihi iki hafta erkene çekildi

Yapılan yeni bir açıklama ile öğrenmiş olduk ki Sifu, artık 8 Şubat 2022 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Yani, daha önce açıklanandan iki hafta daha erken göreceğiz bu yapıtı. Sifu için olan heyecanınızı bastıramıyorsanız, oyunun yayımlanan yeni görüntülerine de göz atabilirsiniz. Bu görüntüler arasında temel dövüş sistemlerini detaylandıran ve yaşlanma ile ölüm sistemlerini gösteren videolar bulunuyor.

Ubisoft Entertainment Center, 2025 senesinde geliyor

Ubisoft, bir tema parkı açma hedefine geri döndü ve Storyland Studios ile anlaşma içerisine girildiği açıklandı. Bu anlaşma dahilinde Ubisoft Entertainment Center isimli bir tema parkı, 2025 senesinde, Fransa içerisinde açılacak. Studios Occitanie Méditerranée içerisinde geliştirilecek olan bu tema parkı, Ubisoft markasının farklı oyun serilerine ait mekanlara sahip olacak. Tam detaylar ise daha sonra açıklanacak.

Fall Guys: Ultimate Knockout, Epic Games Store üyeliği isteyecek

Fall Guys: Ultimate Knockout oyununun geliştirici ekibi Epic Games tarafından satın alındı ve şimdi, oyunun altıncı sezonunun başlayacak olması ile oyunun PC versiyonu da Epic Games Store üyeliği isteyecek. Bu üyelik sayesinde özel kullanıcı isimleri belirlenebilecek, PC ile PlayStation arasında çapraz platform özelliği desteklenecek, gelecekte de çapraz platform üzerinden parti desteği sunulabilecek.

PlayStation ve Xbox, Activision Blizzard ile olan ilişkisini gözden geçiriyor

Birbirinden iğrenç olayların yuvası olan Activision Blizzard, sürekli olarak utanç verici bilgiler ile oyuncuların karşısına çıkmaya devam ediyor. Şimdi de Xbox, bu şirket ile olan ilişkilerini gözden geçirdiğini, gerekirse bu konuda önemli adımlar atacaklarını da belirtti. Xbox gibi PlayStation tarafının da Activisin Blizzard şirketini daha önce bu konularda uyardığı ortaya çıktı. Activision Blizzard şirketinin geleceği pek de parlak görünmüyor.

World of Warcraft: Complete Edition, konsollara geliyor olabilir

Discord üzerindeki bazı oyuncuların yaptıkları keşiflere göre Blizzard Entertainment, World of Warcraft: Complete Edition oyununu PlayStation ve Xbox konsolları için hazırlıyor. Bu oyunun duyurusunun The Game Awards 2021sırasında yapılacağı tahmin ediliyor. Bu hazırlığın kendisi ise oyuncuların keşfine göre Xbox markasının resmi internet sitesinde görünüyor; bahsi geçen oyun, Xbox konsollarında ön siparişe açılacak şekilde kodlar giriliyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Cyberpunk 2077
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Cyberpunk 2077

Amazon, AAA seviyesinde yeni bir MMORPG hazırlıyor gibi görünüyor

Ortaya çıkan yeni iş ilanlarına göre Amazon, Daybreak Games ile bir iş birliğine girerek, konsollar ve bilgisayarlar için yeni bir MMORPG geliştiriyor. Daha önce H1Z1 ve EverQuest gibi oyunları geliştirmiş olan Daybreak Games, iş ilanlarına göre Amazon Game Studios ile birlikte çalışıyor. Yani, oyunun ana stüdyosu yine Amazon Game Studios ve Daybreak Games de bu MMORPG projesine destek veriyor gibi görünüyor.

Cyberpunk 2077, Xbox Game Pass için gelmiyor

Xbox Game Pass için yayımlanan yeni bir reklam videosunda Cyberpunk 2077 oyunu göründü. Bu durumun üzerine CD Projekt RED, bir açıklama yaptı ve bahsi geçen video oyununun Xbox Game Pass sistemine gelmeyeceğini, planları arasında bunun olmadığını açıkladı. Şaşırtıcı şekilde Cyberpunk 2077 oyununun aynı konu hakkındaki üçüncü söylentisi/sızıntısıydı yaşanan bu olay.

Call of Duty: Vanguard oyununun birinci sezonu ertelendi

Battlefield 2042 oyununun çıkışı ile rekabet edebilmek için kendisini geçen hafta sonu ücretsiz yapan Call of Duty: Vanguard, şimdi de Halo Infinite oyununun resmi çıkışı ile rekabet edebilmek adına oyunun birinci sezonunun çıkış tarihini 8 Aralık 2021 olarak değiştirdi. Bu tarihte Call of Duty: Warzone oyununda da birinci sezon başlayacak. Aynı tarihte Halo Infinite oyununun piyasaya sürüleceğini de hatırlatalım.

Mass Effect: Legendary Edition, Xbox Game Pass için listelendi

Bazı oyuncular, Mass Effect: Legendary Edition oyununu Xbox Game Pass için işaretlenmiş olarak gördü ama bu işaret kısa bir sürede kaldırıldı. EA, genellikle kendi oyunları piyasaya sürüldükten 1 sene sonra onları EA Play sistemine ekliyor. Mass Effect: Legendary Edition ise Mayıs 2021 içerisinde çıkmıştı. Bu yüzden, bahsi geçen oyun önce EA Play sistemine mi gelecek, yoksa Xbox Game Pass için bir hazırlık mı yapılıyor, bilemiyoruz.

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition için ilk güncelleme yayımlandı

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition içerisindeki üç oyunu da düzeltmek için güncellemeler yayımlayacağını söyleyen Rockstar Games, sözünde durdu ve ilk güncellemeyi yayımladı. Bu güncellemenin sürümü 1.02 ve kendisi üç oyunda da ayrı ayrı sayısız hatayı düzeltiyor. Güncelleme şimdiden oyuncular tarafından olumlu karşılandı ama Rockstar Games tarafının biraz daha çalışmaya ihtiyacı var.

Star Wars Battlefront II: Celebration Edition
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Star Wars Battlefront II: Celebration Edition

WB Games Montréal, DC Comics evrenine ait bir oyun geliştiriyor olabilir

WB Games Montréal şu anda Gotham Knights oyunu üzerinde çalışıyor ama LinkedIn üzerindeki bilgilere göre bu stüdyo, 2019 senesinin sonundan beri başka bir oyun daha geliştiriyor. Bu stüdyo, DC Comics evrenine odaklandığı için henüz duyurulmamış olan ikinci oyunun da o evrene ait olacağı düşünülüyor. Hatta, bu oyunun kreatif yönetmeni, sosyal medya üzerinde Superman ile alakalı şeylere de ilgi gösteriyor gibi görünüyor.

Star Wars: Battlefront serisi devam etmeyecek gibi görünüyor

Tom Henderson tarafından ortaya atılan söylentilere göre DICE, Star Wars: Battlefront için üçüncü oyunu yapmak istedi ama EA bunu olumsuz karşıladı. Bunun sebebi ise Star Wars markasının lisanslarını kullanmanın çok pahalı olmasıydı. Oyunun satışları da lisans ücretlerini çok parlak bir şekilde karşılamıyordu. Yine de EA çatısı altında Star Wars markasına ait iki adet oyun geliştiriliyor ama onlar daha çok tekli oyunculu ve hikaye temelli.