Radarımızdan kaçan gelişmeler (14 Haziran 2021 – 20 Haziran 2021)

Resident Evil Village, Battlefield 2042, PlayerUnknown's Battlegrounds: New State ve Starfield gibi oyunlardan gelen yepyeni haberlerimiz var.


Resident Evil Village, Battlefield 2042, PlayerUnknown’s Battlegrounds: New State ve Starfield gibi oyunlardan gelen yepyeni haberlerimiz ile radarımızdan kaçan gelişmeler serimiz devam ediyor. Geride bıraktığımız hafta içerisinde E3 2021 ve Summer Game Fest 2021 etkinlikleri gerçekleştirildi ve bunun sonucunda da internet sitemizde tam olarak yer vermediğimiz bazı ufak detaylar kaldı. Bunları da hemen aşağıdan görebilirsiniz!

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Resident Evil Village
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Resident Evil Village

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Resident Evil Village için bir ek paket geliştiriliyor

Capcom tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Resident Evil Village, oyuncular tarafından çok sevildiği için ek içerikler için geliştirilme süreci başlatıldı. Şirketin kurduğu cümlelere bakacak olursak, ek paket daha yeni geliştirilmeye başlandı. Ayrıca bu yeni içerik için gerekli detaylar da daha sonra verilecek. Geliştirilme süreci daha şimdi başladığı için şirketin paylaşacak hiçbir bilgisi yok.

Avatar: Frontiers of Pandora, eski nesil konsollara da geliyor olabilir

Ubisoft, Avatar: Frontiers of Pandora oyununu sadece PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için duyurmuştu ama PlayStation markasının resmi YouTube kanalında yayımlanmış olan tanıtım videoları, Avatar: Frontiers of Pandora oyununu PlayStation 4 için de gösteriyor. Bu noktada ya Ubisoft, oyunun eski nesil sürümlerini henüz duyurmak istemiyor, ya da PlayStation tarafında kritik bir yanlışlık yapıldı ve oyunlar PlayStation 4 için de gösterildi.

The Medium, PlayStation 5 için duyuruldu

PC ve Xbox Series X/S için çıkışını halihazırda gerçekleştirmiş olan The Medium, geride bıraktığımız haftalarda PlayStation 5 için derecelendirilmişti. Şimdi ise oyun, resmi olarak PlayStation 5 için duyuruldu. Geliştirici ekibin söylediğine göre The Medium, DualSense için özel bir destek de sunacak. Oyunun yayımlanmış olan yeni duyuru videosunu da YouTube üzerinden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Call of Duty: Warzone oyununun oyuncu sayısı arttırılabilir

Call of Duty hakkında daha önce birçok kez doğru bilgi sızdırmış olan bir kaynağın yeni raporuna göre Call of Duty: Vanguard oyununun temasına sahip olacak olan yeni Battle Royale haritası, Battlefield V oyununun Firestorm isimli modundaki gibi bir deneyim sunacak. Aynı zamanda bu harita, Call of Duty: Warzone oyununun büyük Battle Royale deneyimlerindeki oyuncu sayısını da arttıracak.

NVIDIA GeForce NOW için yeni bir sunucu geliyor

Ülkemizde artık resmi olarak yer alan NVIDIA GeForce NOW, bunun için Ankara’da bulunan bir sunucuyu kullanıyordu. Şimdi ise Temmuz 2021 içerisinde İstanbul’da ikinci sunucunun açılacağı açıklandı. Bu sayede, özellikle İstanbul ve çevresindeki oyuncular çok daha rahat bir şekilde sistemi deneyebilecek. Ayrıca bu sistemin aylık abonelik fiyatı da 60 TL olarak değiştirildi; kalıcı bir indirim uygulandı.

Battlefield 2042
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Battlefield 2042

Battlefield 2042, lobileri doldurmak için bot kullanacak

Battlefield 2042 oyununda yapay zeka tarafından yönetilen botlara karşı savaşların verileceği biliniyordu. Hatta isterseniz kendi takımınızı bile tamamen botlardan oluşturabiliyordunuz. Şimdi ise DICE tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre eğer Battlefield 2042 oyunundaki bir lobi, belli bir süre içerisinde gerçek oyuncular tarafından doldurulmazsa, o boşluklara botlar gelecek. Yani, oyuncular, savaş alanında botlarla karşılaşabilecek.

Kalypso Media, oyunlarının fiyatını düşürüyor

Yeni nesil hayatımıza girince Sony Interactive Entertainment gibi şirketler, oyunlarını 60 USD yerine 70 USD üzerinden satmaya başladı. Kalypso Media ise dijital satışların sürekli büyüyor olması ve COVID-19 nedeniyle, bundan sonra piyasaya sürecekleri her oyunun 10 USD daha ucuz olacağını açıkladı. Yani, bu şirketin oyunları bilgisayarda 50 USD yerine 40 USD olacak. Konsollarda ise 60 USD yerine 50 USD olacak.

Back 4 Blood, her zaman internet bağlantısı isteyecek

Back 4 Blood, tekli oyunculu veya çoklu oyunculu olarak oynanabilecek ama bu oyunu tek başınıza oynamak isteseniz bile ne yazık ki internet bağlantınızın olması gerekecek. Geliştirici ekibin söylediğine göre çevrim dışı oyun desteği gelecekte desteklenebilir ama şu an için duyurulabilecek bir şey bulunmuyor. Bu da açıkçası oyunu çevrim dışı olarak oynamaya hazırlanan oyuncular için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır.

Call of Duty: Warzone, PlayStation 5 konsolunda 120 FPS oldu

Call of Duty: Warzone oyununda dördüncü sezon başladı. Bu sezon, büyük bir güncelleme ile oyuna eklendi ama bahsi geçen güncelleme sadece yeni içerikler taşımıyordu; aynı zamanda bir süredir Xbox Series X konsolunda yer alan 120 FPS desteği de Call of Duty: Warzone oyununun PlayStation 4 sürümüne, PlayStation 5 için eklendi. Böylece, artık televizyonu veya monitörü 120 Hz olan oyuncular, bu oyunu 120 FPS olarak oynayabilecek.

PlayStation 5 için beta seviyesinde güncellemeler geliyor

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 4 için beta seviyesinde sistem güncellemeleri sunmuştu. Bu güncellemelere ayrıca kayıt olunuyordu ve gelecek özellikler, oyuncular tarafından deneniyordu. Şimdi ise aynı özellik, PlayStation 5 için duyuruldu ve oyuncular, bu yeni nesil konsol için gelecek olan sıradaki büyük sistem güncellemesi için beta kayıtlarını doldurmaya başladı bile.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: PlayerUnknown's Battlegrounds: New State
Radarımızdan kaçan gelişmeler: PlayerUnknown’s Battlegrounds: New State

PlayerUnknown’s Battlegrounds: New State, ön kayıt rekoru kırdı

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile için bir devam oyunu olarak iOS ve Android için duyurulmuş olan PlayerUnknown’s Battlegrounds: New State, 17 milyon kişi tarafından ön kayıt aldı. Böylece oyun, kendi markasının en merakla beklenen oyunları arasına girdi. 2021 senesinde piyasaya sürülecek olan bu merakla beklenen oyunun kapalı beta sürecinin de daha yeni bittiğini belirtmek istiyoruz.

Battlefield 2042, E3 2021 etkinliğinin en popüler oyunu oldu

Analistler tarafından yapılan açıklamalara göre E3 2021 sırasında yayımlanan tanıtım ve oynanış videoları arasında en çok izlenen video oyunu Battlefield 2042 oldu. Hatta, bu oyunun açık ara fark ile birinci olduğu da belirtildi. Öyle görünüyor ki oyuncular, yeni bir Battlefield oyunu için oldukça aç. EA ve DICE, bu oyun ile güzel bir iş çıkartırsa, son birkaç senenin en iyi FPS tipi oyunlarından birini Battlefield 2042 olarak görebiliriz.

Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction için yeni bir video yayımlandı

E3 2021 dahilinde Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction için hem bir duyuru videosu, hem de bir oynanış videosu yayımlanmıştı. Şimdi ise Ubisoft, yayımlanmış olan oynanış videosunun daha uzun bir halini resmi olarak yayımladı. Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction için yayımlanan bu yeni görüntüye eğer dilerseniz, sizler de YouTube üzerinden göz atabilirsiniz ve bu oyunu bir kere daha görebilirsiniz.

Metro Exodus, PlayStation 5 için kayıt dosyalarını transfer edemiyor

Metro Exodus oyununun yeni nesil sürümü çıktı ve PlayStation 5 sahiplerine kötü haber verildi. Yapılan açıklamalara göre bu oyunun kayıt dosyalarını PlayStation 4 ile PlayStation 5 arasında aktarmak mümkün değil. Buna karşılık, Smart Delivery sayesinde Xbox One ile Xbox Series X/S arasında dosya transferi yaşanabiliyor. Bu da Microsoft şirketinin yeni nesildeki en önemli avantajlarından birini tekrardan gözler önüne seriyor.

Tencent, artık Türkiye’de bir ülke müdürü bulunduruyor

Çin temelli dev bir şirket olan Tencent, video oyunu dünyasında son birkaç senedir ciddi anlamda büyüme kaydediyor. Ubisoft, Epic Games ve çok daha fazla şirkette hisse sahibi olan, aynı zamanda da oyun geliştirme stüdyoları satın alan Tencent, video oyunu departmanı için Türkiye’ye bir ülke müdürü atadı. Bu müdür, Aras Şenyüz olacak. Kendisi daha önce PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile projesinde de yer almıştı.

Call of Duty: Warzone
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone oyununun yeni haritasının bazı noktaları sızdırıldı

Call of Duty: Vanguard oyununun piyasaya sürülmesi ile Call of Duty: Warzone oyununa da yeni bir haritanın geleceği sızdırılmıştı. Şimdi ise bu Battle Royale haritasındaki bölgelerin isimleri, oyunun dosyaları arasında ortaya çıktı. Bu isimler ise Resort, Capital, Radio Station, Subpen, Farms, Airfield, Lagoon, Beach Head, Caldera, Mines, Village, Airstrip, Docks, Arsenal olarak görünüyor efendim.

Baldur’s Gate 3, 2022 senesinde bile çıkmayabilir

Erken erişim süreci ile oyuncuları etkilemiş olan Baldur’s Gate 3, normal şartlar altında bu süreci 2021 senesi içerisinde sonlandıracaktı. Yani, oyunun resmi çıkışı bu sene gerçekleştirilecekti ama şimdi geliştirici ekibin söylediğine göre 2021 senesinde bir çıkış gerçekleştirmek imkansız ve 2022 senesinin de garantisi yok. Yani, Baldur’s Gate 3 için 2023 gibi uzak bir tarih hedefleniyor olabilir.

Battlefield 4 oyununa akım var

Battlefield 2042 oyununun gösteriminden sonra oyuncular, Battlefield 4 oyununa akın etti. EA ise bu sebepten ötürü hızlı bir şekilde oyunun sunucu kapasitelerini arttırdı. Aksi taktirde oyuncular sürekli olarak bağlantı problemleri çekecekti. Oyuncuların bu yapıt için heyecanlı olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz ve Battlefield 2042 da büyük bir çıkışa hazırlanıyor gibi görünüyor. 2021 senesinin en büyük çıkışlarından bir tanesi gerçekleştirilebilir.

EA Play Live 2021 sırasında eski bir marka geri dönebilir

Jeff Grubb tarafından ortaya atılan yeni bir söylentiye göre EA ve Motive Studios, 22 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan EA Play Live 2021 sırasında eski bir oyun markasını geri getirecek. Daha önce Star Wars: Squadrons üzerinde çalışmış olan bu stüdyo, bizim tahminimize göre Dead Space serisini getirecek. En azından Jeff Grubb tarafından seçilen bazı kelimeler, Dead Space serisini işaret ediyor.

Starfield oyununun tanıtım videosu tamamen oyun içi görüntülerdi

Starfield için E3 2021 sırasında yeni bir tanıtım videosu yayımlanmıştı. Şimdi ise bu tanıtım videosu üzerinde çalışan bir geliştiricinin yaptığı açıklamalar ile öğrenmiş olduk ki görüntüler, tamamen oyun içi anlardan oluşuyor ve hiçbir şekilde sinematik araçlar filan kullanılmıyor. Creation Engine 2 isimli oyun motorunun kullanıldığı bu video oyunu, gerçekten yüksek bir kaliteye sahip olacak gibi görünüyor.