Pokémon Unite

Pokémon Unite incelemesi

Pokémon Unite, MOBA ile Pokémon markasını birleştiriyor.

Geliştirici
TiMi Studio Group
Dağıtımcı
Nintendo ve The Pokémon Company
Platform
Nintendo Switch, Android ve iOS
İnceleme Yapılan Platform
Nintendo Switch Lite
Çıkış Tarihi
21 Temmuz 2021 ve Eylül 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
Ücretsiz
Tür
MOBA
İçerik
Çoklu oyunculu

Video oyunu dünyasının en popüler markalarından bir tanesi olan Pokémon, bugün oyuncuların karşısına yepyeni bir yapıt ile çıktı. Şimdilik sadece Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirmiş olan Pokémon Unite, Eylül 2021 içerisinde iOS ve Android için de piyasaya sürülecek olan bir MOBA oyunu. Evet, DOTA 2 ve League of Legends benzeri bir oyunu şimdi Pokémon markası altında görüyoruz. Oynaması ücretsiz olan bu oyunu bizler de Nintendo Switch Lite konsolumuza indirdik, sizler için oynadık ve şimdi de incelemesini yazıyoruz. Dilerseniz, mobil oyunlar arasına daha yeni katılan bu yapıta şimdi daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Call of Duty: Mobile oyununun arkasındaki stüdyo olan TiMi Studio Group tarafından geliştirilmiş ve tabii ki The Pokémon Company tarafından dağıtımı sağlanmış olan Pokémon Unite, biraz önce de söylemiş olduğumuz gibi bir MOBA oyunu. Bu oyunda, 5 kişiden oluşan iki takım, tek bir harita içerisinde karşı karşıya geliyor ve birbirlerinden daha fazla puan kazanmaya çalışıyor. Bu sırada oyuncular, bahsi geçen markanın evreninden gelen ikonik karakterleri kontrol ediyor, onların yeteneklerini kullanıyor. DOTA 2 ve League of Legends oyunlarında olduğu gibi Pokémon Unite da kesinlikle rekabetçi oyuncular için rekabetçi bir yapı sunuyor.

Evet, League of Legends gibi MOBA oyunlarında genellikle karşı takımın üssüne girmeye çalışıyordunuz. Karşılaşmalar bu şekilde kazanılabiliyordu ama Pokémon Unite oyununda durum biraz farklı. Bu oyunda, oyuncuların bazı özel canavarları öldürmesi gerekiyor. Bu canavarları öldürerek, takımınız için puan kazanıyorsunuz. Ayrıca, harita üzerinde bazı kontrol noktaları da bulunuyor ki sürekli onların üzerine de gitmeniz gerekiyor. Bu sayede, karşı takıma oldukça zor anlar yaşatabiliyorsunuz. Oyundaki her karşılaşma, belli bir zaman sınırına sahip ve bu sürenin sonunda en çok puana sahip olan takım, karşılaşmayı kazanıyor.

Pokémon Unite oyununda tahmin edebileceğiniz gibi belli başlı Pokémonları kontrol edebilmek de mümkün. Zaten bu kontrol edilebilir Pokémonlar, oynanabilir karakterler olarak geçiyor. Oyunun temelinde 20 adet civarı oynanabilir Pokémon bulunuyor. Karşılaşmaya girdiğiniz zaman bu canlıların temel seviyesi ile karşı karşıya kalıyorsunuz ve karşılaşma boyunca seviyeleri yükseltebiliyorsunuz. Mesela, Charmander olarak karşılaşmaya başlarsanız, en sona kadar önce Charmeleon, ondan sonra da Charizard olabiliyorsunuz. Evrim geçirmek, Pokémonların seviyelerinin yeteri kadar yükselmesi sonunda gerçekleşiyor ve güçleniyorsunuz.

Pokémon Unite

Pokémon Unite ile MOBA da mı evren geçiriyor?

Pokémon gibi dev bir markanın, MOBA gibi dev bir oyun türüne çok ciddi bir şekilde yaklaşabileceğini düşünebilirsiniz ama Pokémon Unite, daha çok bir MOBA-Lite gibi hissettiriyor. Yani, MOBA olmaya çalışan ama tam olarak bunu başaramamış bir oyun görüyoruz sanki. Evet, bu oyunda da PvE ve PvP temelli savaşlar, arena içerisinde gerçekleştiriliyor; MOBA türüne ait bazı sistemler yer alıyor ama aynı zamanda da birçok sistem tamamen çıkartılıyor. Bu noktada, sadece MOBA türünün değil, Pokémon markasının bazı sistemleri bile oyunun içerisinde yer almıyor. Her şey daha küçültülmüş bir deneyim hissi veriyor.

Pokémon markası üzerinden örnek vermem gerekirse, bu serinin neredeyse tüm oyunlarında yer alan farklı elementlerin, farklı elementlere karşı güçlü veya güçsüz olma durumu tamamen kaldırılmış. Evet, belki böyle bir oynanış mantığı, bir MOBA oyununa yakışmayabilirdi ama aynı zamanda da bu mantığı oynanışa bir şekilde entegre edebilmek, oyunu benzersiz bir seviyeye çekebilirdi. Buna karşılık, oyunda aslında Unite Move isimli bir başka mekanik bulunuyor. Bu mekanik sayesinde oyundaki her Pokémon, benzersiz bir harekete sahip oluyor ama bu sistem de oynanışı öyle çok fazla derinleştirmiyor. Kendisi, bildiğiniz nihai yetenek yerine geçiyor.

Bunun üzerine, Pokémon Unite oyununun sunucularının da pek iyi durumda olduğunu söyleyemeyeceğim. Yalnız, oyun bugün çıkışını gerçekleştirdi. Ondan ötürü bir yoğunluk olabilir ve o yoğunluk da sunucu performansına yansıyabilir ama sonuç olarak, sürekli olarak takılan, gecikme problemleri ile boğuştuğunuz bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz bir süre boyunca. Performans demişken, özellikle de Nintendo Switch Lite konsolunda oyunun yükleme sürelerinin bir tık uzun olduğunu belirtmek istiyorum. Nintendo Switch, bu durumda ne kadar fark sunuyor bilmiyorum ama yeni nesle geçmişken, tekrardan bu uzun ekranlara dönmek pek eğlenceli değildi.

Yani, Pokémon Unite oyununun temel oynanışını ele aldığınız zaman sadece arena içerisinde karşı karşıya gelen 10 farklı Pokémon’u hayal edebilirsiniz. Bu noktada oyuncuların kendi yetenekleri oluyor ve onları kullanarak size saldırılar yapabiliyor. Yalnız, bu noktada oyun, çok da stratejik bir hal almayabiliyor. Mesela, DOTA 2 veya League of Legends oyunlarında olduğu gibi sizi tek bir noktaya hapsedip, sinir bozabilecek yetenekler pek fazla yok. Zaten, The Pokémon Company de bu oyunundaki oyuncuların ortalama yaşlarını daha küçük hayal ediyordur. Bu yüzden de DOTA 2 veya League of Legends oyunlarından daha affedici sistemler sunuluyor.

Pokémon Unite

Sunum tarafında durumlar nasıl?

Ben normalde görselliğe pek önem vermem ama güzel görünen video oyunları ile karşılaştığım zaman da ekstra bir keyif alabilirim; sadece düşük kaliteli görsellik beni pek rahatsız etmez. Pokémon Unite ise benim Nintendo Switch Lite konsolumda deneyimlediğim en tatlı görünen oyunlardan bir tanesi. Oyun alanı oldukça renkli, kahramanlar zaten ikonik görüntülerini en iyi şekilde taşıyor, efektler de görselliğe güzel bir ek olarak geliyor. Yani, bakarken zevk alabileceğiniz bir oyun gibi duruyor kendisi. Aynı zamanda, kaliteli animasyonlar da kesinlikle oyuna olumlu bir etki bırakıyor. Görsellik tarafında çok da şikayet edebileceğim bir şey yok.

Görselliğin yanında performans da kesinlikle çok başarılı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyunu 60 FPS olarak oynayabiliyorsunuz ve aksiyonun en yüksek olduğu anlarda bile ben performans düşüklüğü hissetmedim. Yani, onlarca farklı efekt havada uçuşsa bile oyun, 60 FPS değerini güzel bir şekilde korumayı başarıyor. Sesler ve müzikler ise ne yazık ki her şeyin bir tık daha kötüye gittiği kategoriler oluyor. Oyunda kesinlikle ortalama üstü sesler ve ama müziklerin tamamı anında unutulabilir seviyede. Hatta, şu anda geriye dönüp, bir baktığım zaman oyunda herhangi bir müzik olup, olmadığından bile emin olamıyorum. Durum o kadar kötü.

Pokémon Unite, kesinlikle fena bir oyun değil ama aynı zamanda içerisinde yeteri kadar da içerik bulundurmuyor. Özellikle kendim için söyleyebilirim ki bu inceleme yazım bittikten sonra oyunu muhtemelen birkaç gün daha oynayacağım ve ardından da kalıcı olarak sileceğim. Oyuna girdiğim zaman sürekli olarak aynı şeyleri yapmak, ortada net bir ilerleme hissinin yer almaması filan beni ciddi anlamda soğutuyor. Sizler de boş boş savaşmaktan zevk almıyorsanız, muhtemelen benim gibi hissedeceksiniz. Yok, siz MOBA olsun da ben her şeyi oynarım diyorsanız, muhtemelen bu oyundan uzun süreler boyunca zevk alacaksınız.

Pokémon Unite, oynaması ücretsiz bir yapıt olduğu için bazı hatalar kesinlikle affedilebilir. Yani, sonuçta oyunu oynamak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok; şimdi sizler de Nintendo Switch veya Nintendo Switch Lite konsolunuzu açabilirsiniz, mağazadan bu oyunu indirmeye başlayabilirsiniz ve daha sonra da oyun deneyimini yaşayabilirsiniz. Bu noktada, harcayacağınız tek şey, zamanınız olacaktır ki ben, en azından 1-2 saatinizin bu oyuna değebileceğini düşünüyorum. Özellikle de Pokémon markasına çok yakınsanız ve üzerine bir de MOBA türünü seviyorsanız, bu yapıta bir şans verebileceğinizi düşünüyorum.

Pokémon Unite
Pokémon Unite
Olumlu
Basitleştirilmiş olan MOBA deneyimi eğlenceli.
20'den fazla oynanabilir Pokémon bulunması.
Görsel sunum ve oyun performansı mükemmel.
Olumsuz
MOBA türünün sıkı oyuncuları için çok yüzeysel bir deneyim sunuluyor.
Bahsetmeye değer benzersiz hiçbir özellik veya oyun sistemi yok.
Sunucu performansı, bir çıkış günü için çok fazla problem çıkarttı.
7