PlayStation 5 konsolunun yeni tasarımı 2022’de yapım aşamasına geçebilir

Bu sırada Sony Interactive Entertainment, dijital oyunları PlayStation Store ile sınırlandırdığı için önemli bir dava ile karşılaştı.

2020 senesi içerisinde piyasaya sürülmüş olan PlayStation 5, ortaya çıkan oldukça güçlü bazı raporlara göre 2022 senesinde tekrar elden geçirilecek ve konsol, yenilenmiş tasarımı ile aynı sene içerisinde yapım aşamasına geçebilir. Bu noktada, tasarım olarak konsolun içinden, yani donanımından bahsedildiğini belirtmek isteriz. Dış görünüşte herhangi bir değişiklik olacak mı, bilinmiyor ama rapora göre yeniden tasarlanan donanımda AMD tarafından yarı özel olarak hazırlanan 6nm değerinde bir işlemci kullanılacak. Bu yeni tasarımın konsolun dış tasarımında veya donanım performansında herhangi bir büyük değişikliğe yol açacağı tahmin edilmiyor.

Bildiğiniz üzere şu an dünyanın genelinde teknolojik aletlerde stok sıkıntısı bulunuyor ve bunun en büyük kaynaklarından biri de aslında o teknolojik aletlerin donanımında kullanılan parçalarda ayrıca stok sıkıntısı bulunuyor olması. PlayStation 5 için de aynı durum söz konusu ve Sony Interactive Entertainment, birkaç hafta önce önemli bir açıklama yaparak, donanımda değişiklikler planlayarak bu stok sıkıntısını önümüzdeki seneden itibaren çözmeye çalışacaklarını açıklamıştı. İşte bu yenilenen tasarım da direkt olarak stok sıkıntısı ile alakalı olabilir; şirket, daha rahat bulunan parçalar ile konsolu yeniden üretmeye çalışıyor olabilir.

PlayStation 5

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 haricinde bir de mahkemeler ile uğraşacak

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 konsolunu yeniden tasarlamaya ve stok sorunlarını çözmeye çalışırken, karşısına önemli bir dava çıktı. Bu şirket, 2019 senesi içerisinde dijital oyunların PlayStation Store harici yerlerde satılmasını yasaklamıştı. Şimdi ise Bloomberg tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre bahsi geçen konu üzerinden şirketin tekel kurması sebebiyle dava açıldı. Verilen bilgilere göre şirket, böyle bir tekel kurarak, kendi mağazasında çok daha yüksek fiyatlar sunmaya başladı, kutulu oyunların fiyatlarının önüne geçti, dijital oyun satışındaki tüm rekabeti de kendi adına öldürdü.

Tüm bunların haricinde, PlayStation Store hakkında önemli bir bilgi daha aldık. Bildiğini üzere Sony Interactive Entertainment; PlayStation Vita, PlayStation 3 ve PlayStation Portable için PlayStation Store platformunu bu yaz aylarında kapatacaktı ama oyuncuların tepkilerinden ötürü bu adımdan vazgeçilmişti. Mağaza açık kalmaya devam edecek ama video oyunlarının yayımlanması için koyulan son tarih, işlemde kalacak gibi görünüyor. Oyun geliştiricilerinin söylediğine göre PlayStation Portable için PlayStation Store, bu yaz aylarından sonra yeni oyun kabul etmeyecek. Yani, halihazırda çıkan oyunlar varlığını sürdürecek ama yeni oyunlar yayımlanmayacak.