PlayStation 5 konsolunun stok sıkıntısı 2022 senesine kadar devam edecek

Yeni nesil konsolların stokları için durum hiç de iyi görünmüyor.

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 konsolunun stok sıkıntılarının ilk başlarda 2021 senesinin ikinci yarısında düzelebileceğini söylemişti. COVID-19 pek hız kesmeyince bu açıklamalar düzeltilmişti ve şirket, artık 2021 senesinin sonbahar dönemini hedeflemeye başlamıştı. Ardından da stok probleminin çözülebilmesi için konsolun donanımında değişiklik yapılabilecek olması gündeme gelmişti. Şimdi ise ortaya çıkan yeni bir rapora göre Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 konsolunun stok problemlerinin 2022 senesine kadar devam edeceğini analistlerle paylaştı. Yani, 2021 için tüm umutlar tükendi.

PlayStation 5

PlayStation 5, sıkıntılar yaşamaya devam edecek

Bloomberg tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre Sony Interactive Entertainment şirketinin CFO pozisyonunda yer alan Hiroki Totoki, konsola olan ilginin azalmayacağını, tam tersine artacağını ve konsol üretiminin de bununla başa çıkamamaya devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Şirket, PlayStation 4 ile karşılaştırıldığı zaman hala bu yeni nesil konsolun ikinci senesinde daha fazla ürün satmayı planlıyor ama buna rağmen stok problemlerinin devam edeceği belirtiliyor. Hatta, açıklamaların devamına göre şirketin şu anki hedefi, 14.8 milyondan daha fazla satmak. PlayStation 4, 2 sene içerisinde bu kadar satmıştı.

Sony Interactive Entertainment, muhtemelen bu hedefine ulaşacaktır. Hatırlayacak olursanız, geçtiğimiz haftalarda finansal raporlar yayımlanmıştı ve PlayStation 5 konsolunun stok problemlerine rağmen 7.8 milyon adet dağıtıldığı açıklanmıştı. PlayStation 4, aynı zaman aralığında 7.6 milyon adet dağıtılmıştı. Yani, birkaç yüz binlik bir fark olsa bile Sony Interactive Entertainment, ilk zaman aralığındaki rekorunu kırdı ve 14.8 milyon adetlik satış rekoru da belki 15 milyon gibi bir rakam ile kırılabilir. Hatta eğer önceki söylentiler doğruysa ve şirket, stok sıkıntısı yaşanan parçaları değiştirecek ve modeli yenileyecek olursa, bu farkı açmak daha da kolay olabilir.