Yakında duyurulması beklenen PlayStation 5 Pro konsolunun bu yılın sonlarına doğru raflarda yerini alması beklenirken, Insider Gaming, “PS5 Pro Enhanced” etiketini almak için karşılanması gereken geliştirici gereksinimlerini öğrendi. Dahili olarak, bu şu anda ‘Trinity Enhanced’ etiketi olarak anılıyor ve “Enhanced” etiketi ilk olarak PlayStation 4 Pro konsolunun piyasaya sürülmesinin ardından PlayStation ekosistemine dahil edildi. Yani, oyunun yükseltilmiş donanımından yararlanarak daha iyi kare hızları ve çözünürlükler sunduğu anlamına geliyordu.

PlayStation, PlayStation 5 Pro için oyunlara özel bir grafik modu sunmayı hedefliyor. Bu modda çözünürlüğü 4K değerine yükseltmek için PSSR kullanılacak, tutarlı bir 60 FPS değeri sağlanacak ve ışın izleme efektleri ekleme veya geliştirme yapılacak. Sızdırılan belgelere göre bu, daha hızlı RAM (%28 daha hızlı) ve standart konsoldan %67 daha güçlü bir GPU ile mümkün oluyor. PlayStation, bunların bir araya gelmesiyle PlayStation 5 Pro konsolunun, standart konsoldan %45 daha hızlı olduğunu ve standart konsolun iki katı işleme hızı sunabildiğini söylüyor.

PlayStation, şu geliştirmelerden herhangi birini sunmaları halinde oyunların “PS5 Pro Enhanced” etiketini de alabileceğini söylüyor: Standart konsolda sabit bir çözünürlükte çalışan oyunlar için artırılmış hedef çözünürlük; standart konsolda değişken çözünürlükte çalışan oyunlar için hedef maksimum çözünürlük arttırması; standart konsolda sabit kare hızını hedefleyen oyunlar için artırılmış hedef kare hızı; ışın izleme efektlerinin dahil edilmesi.

Teknoloji uzmanı ve Digital Foundry platformunun kurucusu olan Richard Leadbetter, Grand Theft Auto VI gibi yüksek talep gören oyunlar için insanların bu oyunun yeni ve gelişmiş konsolda, 60 FPS değerinde çalışmasını beklememeleri gerektiğini söyledi. Bu kişinin analizi öncelikle yeni konsolun %10’luk bir artışla standart sistemle aynı olacak işlemcisine dayanıyor.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster