Insider Gaming, PlayStation 5 Pro için bugün erken saatlerde sızdırılan teknik özelliklerin gerçek olduğunu ve bu yeni konsolun hala geçici olarak 2024 tatilinde piyasaya sürülmesinin hedeflendiğini doğruladı. Şirket planları hakkında konuşmaya yetkili olmadıkları için isimlerini vermek istemeyen kaynaklarla konuşularak, Moore’s Law is Dead adlı YouTube kanalından sızdırılan belgelerin gerçek olduğu doğrulandı.

Insider Gaming, sızdırılan belgelerin bu hafta daha geniş bir üçüncü taraf geliştirici grubuna gönderilen bir geliştirici portalından olduğunu doğruladı. 2023 yılının başlarında Key to Gaming aracılığı ile PlayStation 5 Pro konsolunun Trinity kod adı altında olduğunu ve 4K çözünürlükte gelişmiş ve tutarlı FPS, 8K çözünürlük için yeni bir performans modu ve hızlandırılmış ışın izleme hedefleyeceği bildirilmişti. Ayrıca bu konsolun 30 WGP ve 18000mts belleğe sahip olacağı söylenmişti. Şimdi ise daha fazla detay ortaya çıktı. İşte o bilgiler:

 • PlayStation 5 konsolundan %45 daha hızlı render işlemi yapabilecek.
 • 4 kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sağlanacak.
 • 33.5 Teraflops değerinde güce sahip olacak.
 • PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling) upscaling/antialiasing teknolojisi tanıtılacak. Bu teknoloji, NVIDIA DLSS ve AMD FSR ile benzer bir yapıda.
 • 8K çözünürlüğe kadar destek verilecek.
 • Özel makine öğrenimi mimarisi bulunacak.
 • AI Accelerator teknolojisi mevcut olacak; 300 TOPS 8 bit/67 TFLOPS 16 bit değerlerinde işlem gösterecek.
 • Sistem hafızası %28 daha iyi olacak; 576 GB/s (18GT/s) hızında çalışacak.
 • İşlemci aşağı yukarı aynı performansa sahip olacak ama 3.85GHz hızına ulaşabilecek. Bu, High CPU Frequency Mode ile elde edilebilecek. Bu mod, CPU tarafını %10 kadar güçlendirecek ama aynı zamanda GPU tarafını %1 civarında güçsüzleştirecek.
 • ACV, PlayStation 5 Pro konsolunda daha yüksek hızda çalışacak.

Kamuya açık veya özel olarak paylaşılmaması koşuluyla geliştirici portalından belgeler de paylaşan Insider Gaming, geliştirici kitlerinin Eylül 2023 döneminden bu yana birinci taraf stüdyolara, Ocak 2024 döneminden bu yana da üçüncü parti stüdyolara sunulduğunu ve 2024 yılının baharından itibaren nihai ürünle aynı olacak test kitlerinin de mevcut olacağını doğruladı. Aynı kaynak, PlayStation 5 Pro konsolunun şu anda geçici olarak 2024 yılının sonunda piyasaya sürülmesinin hedeflendiğini ama bu yıl piyasaya sürülecek birinci taraf oyunlarının olmaması nedeniyle tarihin 2025 yılına ertelenebileceğini de belirtiyor.

Güncelleme (19 Mart 2024)

Insider Gaming tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre PlayStation markasının ilk olarak PlayStation 5 Pro konsoluna entegre edilecek olan yeni Spectral Super Resolution (PSSR) teknolojisi dahili olarak 4K/120 FPS ve 8K/60 FPS olarak konsol oyunlarını hedefliyor. Bu haber, PlayStation 5 Pro konsolunun, kendisini daha yüksek çözünürlüklere yükseltmek için PSSR teknolojisini içereceğini ortaya çıkaran bu haftaki sızıntıların ardından geldi. Şu anda PSSR, 4K çözünürlükleri getirmek için PlayStation 5 Pro içerisinde, SKD 9.00 üzerinde çalışıyor.

Halka açıklanmaması koşuluyla sağlanan belgelerde özetlenen PSSR ile PlayStation 6 konsolunun hedefleri 4K/120 FPS ve 8K/60 FPS elde etmek. Donanım sınırlamaları nedeniyle PlayStation 5 Pro için hedefler bunlar olmasa da gelecekteki konsol etkileşimlerinde PSSR için dahili hedef budur. Bu konsol için PSSR şu anda 3840×2160 çözünürlüğünü destekliyor ve şu anda 4K/60 FPS ve 8K/30FPS değerlerini hedefliyor ama bunların final sürümde başarılıp, başarılamayacağı belli değil. Bu konuda iki oyunluk bir örnek de paylaşıldı.

Birinci Oyun Örneği

 • PlayStation 5 ile hedef: Performans modunda 1080p/60 FPS, kalite modunda 1800p/30FPS.
 • PlayStation 5 Pro (PSSR) ile hedef: 1440p/60 FPS (Amaç, görsel kaliteyi, kalite modundaki gibi olabildiğince yüksek tutmak ama bu sırada performansı yükseltmek.)

İkinci Oyun Örneği

 • PlayStation 5 ile hedef: Işın izleme desteği olmadan 60 FPS.
 • PlayStation 5 Pro ile hedef: Işın izleme desteği ile 60 FPS.

Tüm bunların haricinde, IGN cephesi de Insider Gaming tarafından sızdırılan orijinal raporun doğru olduğunu doğruladı. Yani, bu konsol gerçek ve bu teknik özelliklerle piyasaya sürülecek gibi görünüyor. Şimdi yapılan güncellemedeki bilgilerin doğruluğu hakkında IGN herhangi bir şey demedi. Bu sırada Sony Interactive Entertainment da bu tip sızıntıların tekrar yaşanmaması için bundan sonra yeni donanımlarının geliştirici kitlerini ve portallarını daha dar bir üçüncü parti oyun geliştirme stüdyosu havuzuna paylaşmayı planlıyor gibi görünüyor.


Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster