PlayStation 5, oyunculardan öğrenecek bir yapay zeka kullanabilir

Bu yapay zeka sayesinde de PlayStation 5, kendi sahibine göre bir hal alacak.

Günümüzdeki birçok teknolojide, oldukça farklı amaçlarla kullanılan yapay zekalar bulunuyor. Şu an bu yapay zekaların başını ise derin öğrenme yeteneğine sahip olan yapay zekalar çekiyor. Bir YouTube içerik üreticisi olan Skullzi, bazı araştırmalar yaptı ve Sony şirketinin, PlayStation 5 için derin öğrenme yeteneğine sahip olan yapay zekaları kullanabileceğini keşfetti. Peki, Sony neden bir konsolda, böylesine bir yapay zeka kullansın ki?

PlayStation 5

PlayStation 5, oyunculara göre değişiklik gösterecek

Biraz önce bahsetmiş olduğumuz YouTube içerik üreticisi tarafından keşfedilen bir patent, PlayStation 5 konsolunda derin öğrenme sistemine sahip bir yapay zekanın olacağını belirtiyor. Bu patent, Sony tarafından Ekim 2018 içerisinde dolduruldu. Patente göre yapay zeka, oyuncuların nasıl oyun oynadığına, hangi oyun oynadığına ve diğer birkaç farklı veriye daha bakacak ve öğrenecek. Bu öğrenme ardından da konsol, oyuncuya göre kullanıcı arayüzü tanımlanacak.

Bu patente bakacak olursak yapay zeka, video oyunlarındaki zorluk seviyelerini ve öğretici bölümleri de ayarlayabilecek. Mesela, eğer bir oyuncunun çok yetenekli olduğunu düşünürse o yapay zeka, zorluk seviyesini otomatik olarak yükseltebilecek ve öğretici bölümleri tamamen iptal edebilecek. Tabii böyle bir sistemin çalışması için oyun geliştiricilerinin de kendi oyunlarını, bu yapay zekaya göre optimize etmesi gerekecek.

Sony, günümüzde buna benzer bir sistemi halihazırda kullanıyor. Bunun en büyük örneğini de direkt olarak PlayStation Store üzerinde görüyoruz. Hatta Amazon ve Netflix gibi platformlar da benzer sistemlere sahip. Video oyunları da bu tip konulardan gerek kalmıyor. Geçen seneler içerisinde Activision şirketinin bir patenti ortaya çıkmıştı. Bu patente göre oyunlara para harcayan oyuncular ile harcamayan oyuncular bilinçli olarak karşı karşıya getiriliyordu. Bu sayede de oyuna para harcamayan oyuncuya psikolojik bir baskı yapılıyordu para harcaması için. Tüm bunlardan sonra yeni nesil konsolların içerisinde böylesine bir sistem görmek, bizi şaşırtmayacaktır.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir