PlayStation 5 konsolunun önemli bir özelliği olan Activities sızdırıldı

Activities özelliği sayesinde oyuncular, PlayStation 5 konsollarının ana menüsünden seçili oyun içeriklerini hızlı bir şekilde başlatabilecek.

Gamereactor isimli bir internet sitesi, WRC 9 FIA World Rally Championship oyunu hakkında ön inceleme tarzında bir yazı yayımladı. Yalnız bu yazı, yayımlandıktan çok kısa bir süre sonra kaldırıldı; yazının içerisinde PlayStation 5 konsolundaki bir özellikten bahsediliyordu. Bu özelliğin söylentilerini ve patentlerini daha önce görmüştük ama şimdi böyle bir şeyin var olduğunu bilmek her şeyi değiştiriyor. Anladığımız kadarıyla bahsi geçen özelliğin adı Activities olacak. Muhtemelen ülkemizde de Aktiviteler olarak geçecek. Oyuncular, bu özellik sayesinde bir video oyununun seçili içeriklerini konsolun ana menüsünden başlatabilecek.

PlayStation 5

PlayStation 5 konsolundaki Activities, tam olarak ne olacak?

WRC 9 FIA World Rally Championship oyunu üzerinden örnek vermemiz gerekirse, Activities özelliği sayesinde PlayStation 5 konsolunun ana menüsünden belli bir yarışı hızlıca başlatabileceksiniz. Bu sayede oyunu açma, menülerde dolaşma ve yarışı seçme adımlarından kurtulmuş olacaksınız. Oyun, sizi direkt olarak oynanış anının içerisine atacak. Tüm bunlar tabii ki konsolun gücüyle yapılacak ve anladığımız kadarıyla da bu sistemin aktif olması için oyun geliştiricilerinin özel bir destek hazırlaması gerekecek. Yani, her video oyunu temelden Activities sistemine destek veremeyecek; ekstra bir iş gücü gerekecek onu aktif etmek için.

Mark Cerny, daha önce böyle bir sistemin PlayStation 5 üzerinde olacağından da bahsetmişti. Hem çevrim içi, hem de çevrim dışı oyunlarda yer alabilecek olan bu özellik sayesinde oyuncular, konsolun ana menüsündeki basit bir arayüzde, bir video oyununda oynayabilecekleri sıradaki görevi, o görevden alabilecekleri ödülü ve daha fazlasını görebilecekler. Çevrim içi oyunlar için ise sunuculara hızlıca bağlanma seçeneği olacak. Mesela, Battlefield V için Conquest moduna direkt olarak bağlanabileceğiniz bir buton yer alacak. Bu sayede direkt olarak kendinizi oyunun içerisinde bulabileceksiniz.

Haberimizi sonlandırmadan hemen önce, Cuphead oyununun da sürpriz bir şekilde PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirdiğini bildirmek isteriz. Oyuncular artık bu oyunu PlayStation Store üzerinden satın alabiliyor ve hemen oynamaya başlayabiliyor. The Delicious Last Course isimli ek paket ise tüm platformlar için oyuncuları biraz daha bekletecek gibi görünüyor; ek paketin geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre COVID-19 yüzünden geliştirilme süreci, biraz uzuyor ve ekip zorlanıyor. Oyuncuların sabırlı olması gerekiyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x