PlayStation 5 için 25’den fazla birinci parti oyun geliştiriliyor

Bu sırada, Ratchet & Clank: Rift Apart için de üç yeni oynanış videosu yayımlandı.

Oyun konsolları için birinci parti oyunlar çok önemlidir. Bugüne kadar Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, aslında PlayStation 5 için gayet başarılı birinci parti oyunları piyasaya sürerek, bu önemi bizlere bir kere daha göstermeyi başarmıştı. Sadece çıkan oyunlar değil, halihazırda duyurulmuş ve piyasaya sürülmesini heyecanla beklediğimiz oyunlar da bulunuyor God of War, Horizon Forbidden West ve Gran Turismo 7 gibi. Peki, bu oyunlardan daha sonrası için ne gibi bir plan işleniyor Sony Interactive Entertainment tarafında? İşte bugün, bu sorunun cevabını almayı başarabildik.

Wired tarafına açıklama yapan Hermen Hulst, PlayStation Studios çatısı altında şu anda PlayStation 5 için 25’den fazla yeni ve birinci parti oyun geliştiriliyor. Bu oyunlardan yarısı da tamamen yeni bir markaya ait. Oyunların bazıları büyük, bazıları küçük, bazıları çok garip oyun türlerine sahip… Sony Interactive Entertainment, bu noktada deneysel oyunlara hala sırtını çevirmediğini gösteriyor ki bunu Returnal oyununa ve daha fazlasına verilen destek ile de rahatlıkla anlayabiliyoruz zaten. Bu arada, aynı açıklamanın içerisinde PlayStation 5 ve PlayStation 4 arasındaki ilginç bir karşılaştırma da yer alıyor.

Yapılan açıklamalara göre PlayStation 5, çıkış döneminde PlayStation 4 konsolunun çıkışına göre %11 kadar daha fazla video oyunu sattı. Ayrıca oyuncular da yine aynı dönemde, aynı konsolun çıkış dönemine karşı %80 değerinde daha fazla oyun oynadı. Bu arada, oyun oynama değerinin çok fazla olmasının sebebi çoğunlukla COVID-19 olabilir. Ayrıca, gelecekte bu rakamlar daha da yükselecek gibi görünüyor; Sony Interactive Entertainment tarafından Jim Ryan, stok problemlerini çözmek için çok çalıştıklarını ve konsol üretiminin bu yaz aylarında artacağını, durumun sonbahar döneminde biraz daha iyileşebileceğini söyledi.

PlayStation 5

PlayStation 5 için çıkacak olan Ratchet & Clank: Rift Apart için yeni videolar da yayımlandı

Hermen Hulst ve Jim Ryan, Wired tarafına PlayStation 5 hakkında açıklamalar yaparken, Game Informer da resmi YouTube kanalı üzerinden Ratchet & Clank: Rift Apart için özel ve yeni oynanış videoları yayımladı. İlk yayımlanan görüntü, arkada yorum bulunduran, saf bir oynanış videosu idi. İkinci görüntüde ise oyunun geliştiricileri bazı yeni görüntülerin üzerine silahlar ve daha fazla sistem hakkında konuşmalar yapıyordu. Üçüncü görüntüde ise geliştiriciler ile birlikte Ratchet & Clank: Rift Apart oyununun kısa bir açılış sahnesine göz atılıyor. Eğer bu oyunu merakla bekliyorsanız, üç görüntüye de mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Haberimizi sonlandırmadan önce DualSense hakkında da konuşmak istiyoruz. Bu kontrolcüdeki haptik teknolojiye lisansı veren kişinin söylediğine göre üçüncü parti oyuncu ekipmanı üreten markalardan DualSense kontrolcüsüne karşı büyük bir ilgi var. Yani, birçok marka şu anda bu kontrolcü tarafından kullanılan haptik teknolojiyi kendi oyuncu donanımlarına aktarmak için adımlar atmaya çalışıyor olabilir. Bu noktada Microsoft, daha önce bir şeyler yapabileceğinin sinyalini vermişti ama PC tarafındaki oyuncular için de ASUS, Razer, SteelSeries ve benzeri markalardan bir adım gelir mi, bilemiyoruz. Şimdilik konu hakkında net bir bilgi yok.