Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Path of Exile incelemesi

PlayStation 4 için çıkışını yeni gerçekleştirmiş olan Path of Exile oyununa göz atıyoruz.

Günümüzde çok büyük bir oyuncu topluluğuna sahip olan tek fazla ARPG bulunmuyor. Özellikle konsollarda verebileceğiniz ganimet temelli ARPG örneği muhtemelen Diablo III oyunu ile sınırlı kalacaktır. Şimdi ise Diablo III oyununa PlayStation 4 üzerinde ücretsiz bir alternatif bulunuyor. Path of Exile, çıkışını PlayStation 4 için gerçekleştirdi ve ben de bu video oyununu hemen denedim; Diablo III, sevdiğim bir oyun olmuştu konsolda.

Path of Exile

Path of Exile deneyimimize olumsuz bir şekilde başlıyoruz

Path of Exile, PC üzerinde oldukça başarılı bir video oyunu idi. Özellikle de konu, kullanıcı arayüzü olunca her şey güzel görünüyordu. Tabii PC üzerinde bu tip şeyler daha rahat bir şekilde kullanılabiliyordu ama konu konsol olduğu zaman kullanıcı arayüzüne ekstra önem verilmesi gerekiyor. İşte ne yazık ki bu önemi, bu oyunda göremiyoruz. Sanki geliştirici ekip, PC için hazırlanmış kullanıcı arayüzünü, olduğu gibi konsola kopyalamış. Ortada, inanılmaz kullanışsız bir arayüz var bence.

Genel anlamda tasarım ve içerisinde gezinme konuları bu oyunun arayüzünde biraz güç. Bunun üzerine bir de kullanıcı arayüzünü özelleştirmenin imkansız olması çok daha büyük bir problem olarak görünebilir. Ben, PlayStation 4 ile oyun oynarken rahat bir şekilde deneyimlemek isterim karşımdaki ürünü. Bu yüzden de bilgisayarıma yakın oturduğum kadar, konsola yakın oturmam. Yine yakınımdır ama PC kadar değil. İşte bu video oyununda kullanıcı arayüzünün standart halinin çok küçük olması, bende çok büyük problemler oluşturdu.

Hem ben bu video oyununu hafif uzaktan oynuyorum, hem kullanıcı arayüzünü özelleştirme yok, hem de bu arayüzün temeli oldukça küçük. Noktaları birleştirdik mi? Bu video oyununda bir şeyi okumak benim için oldukça zor. Bu oyunun bir ARPG olduğunu göz önünde bulundurursak da kullanıcı arayüzünün aslında çok önemli olduğunu, gönül rahatlığı ile sizlere söyleyebilirim.

Tüm bunların haricinde, oyunun içerisinde bazı önemli hatalar bulunuyor ve internet üzerinde okuduğuma göre bu hatalar, çok uzun zamandır oyunun Xbox One sürümünde haftalardır, hatta aylardır bulunuyor. Belli ki geliştirici ekibin bu hataları düzeltmeye niyeti yok ve bu çok rahatsız edici bir durum benim için. Hatalar haricinde, oyundaki yükleme ekranlarının böylesine bir oyun için bir tık uzun olduğunu söylemem gerekiyor.

Path of Exile

Yine de oyun, PlayStation 4 üzerinde idare ediyor

Path of Exile, PC üzerinde olmayan bazı iyileştirmelere PlayStation 4 üzerinde sahip. Mesela, oyunda bir eşyanın kendisini ortaya çıkartmak için konsolda tek bir tuşa basmanız yeterli oluyor ve bu, oyunun PC sürümündeki sistemine göre çok daha hızlı ve kullanışlı. Aynı zamanda, menüler arasında geçiş yapmak da PC platformuna göre oldukça hızlı ama her şey PC cephesine göre ne yazık ki kusursuz değil.

Bu video oyunu, ganimet temelli bir video oyunu. Yani, oyunda yağmur gibi ganimet yağıyor ve özellikle 50. seviyeden sonra bazı ganimet filtrelerine sahip olmanız gerekiyor. Oyunun Xbox One sürümünde olduğu gibi PlayStation 4 sürümünde de ganimet filtreleri mevcut ama bu filtre, ne yazık ki inanılmaz detaysız. Yani, bu oyunda tam istediğiniz gibi bir filtre oluşturmanız, tek kelime ile imkansız. Yine de oyundaki stok filtreler, ortalama bir oyuncu için yeterli.

Bunların haricinde, oyunda iksir kullanmak da beni oldukça ortada bırakan bir durum oldu. Şimdi, bu oyunu bir kontrolcü ile oynamak gerçekten eğlenceli ve rahat ama tek bir problem var: Manüel olarak iksir kullanmak oldukça zor. Düşük seviyelerde bu zorluğu hissetmiyorsunuz ama yüksek seviyelerde manüel iksir kullanımı yüzünden hareketinizi kesmeniz gerekiyor ve bu hiç de hoş bir şey değil.

Yine de bu durumu biraz da olsa kurtarmak için oyunun konsol sürümüne özel, akıllı iksir içme sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde, ihtiyacınıza göre L1 veya R1 tuşlarını kullanarak, oyunun size önerdiği iksiri içebiliyorsunuz ama otomatik sistem, çok yüksek seviyelerdeki oyuncular için pek de kullanışlı olamıyor; manüel olarak iksir kullanmak, otomatiğe karşı her zaman daha makul görünüyor. Sonuçta karşınızdaki oyun, sizin gerçekten neye ihtiyacınızın olduğunu tahmin edemeyebiliyor.

Path of Exile

Path of Exile, beni çok ortada bırakıyor

Bu oyunu bir PlayStation 4 Pro ile denedim. Oyunu deneyimlerken Supersampling özelliğini aktif tuttum ama sanırım Path of Exile zaten bu özelliği desteklemiyor. Açıkçası benim için çok da dert olmadı bu durum. Her neyse, oyunun PlayStation 4 Pro üzerindeki performansı gayet sağlam ve stabil. Çok güzel bir şekilde 60 FPS performans alabiliyorsunuz ama bunun karşılığında bazı şeyler vermeniz gerekiyor.

Oyundaki bölgelerin çoğu küçük ve orta boylarda ve bu bölgelerde grafikler, çözünürlük ve performans gayet normal görünüyor. Yalnız, çok efektli ve detaylı, büyük bölgelere girdiğimiz zaman oyun ne yazık ki kendisini şaşırıyor. Oyunda anladığım kadarıyla dinamik çözünürlük sistemi kullanılıyor ve bahsettiğim bol detaylı, büyük bölgelere girildiği zaman oyunun çözünürlüğü, 60 FPS değerini korumak için ciddi anlamda düşürülüyor.

Bunun haricinde, oyunun grafiksel anlamda pek tatmin edici olduğunu da söyleyemem. Ben, çok grafik delisi bir insan değilimdir. Kaplamaların detaylarına, efektlerin yoğunluğuna bakmam. Bu yüzden oyunun ortalama olan PlayStation 4 grafikleri benim için çok dert değil ama sizin için olabilir. Ayrıca, genel anlamda oyunun sanat tasarımını da sıkıcı buldum. Oyunun PlayStation 4 incelemesi ile bunun aslında bir alakası yok ama uzun süre sonra bu oyuna geri dönünce, sanat tasarımının ne kadar kötü olduğunu hatırladım ve sizle paylaşmak istedim.

Her şeyi göz önünde bulundurduğumuz zaman, hepimizin bildiği Path of Exile oyununun PlayStation 4 konsolunda ne yazık ki zayıf kaldığını görüyorum. Açıkçası, eğer ganimet temelli bir ARPG oynamak istiyorsanız ve bunu konsolda yapmak istiyorsanız, Diablo serisine yönelmenizi öneririm. Bu video oyunu her ne kadar ücretsiz bir alternatif olsa da en güncel Diablo oyununu, indirimleri kullanarak oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Path of Exile, PlayStation 4 üzerinde oldukça olumlu yönlere de sahip, olumsuz yönlere de. Tüm bu yönleri göz önünde bulundurduğumuz zaman, olumsuz yanlar daha baskın çıkıyor ve açıkçası ARPG türünde Path of Exile yerine Diablo III, PlayStation 4 için daha iyi görünüyor. Path of Exile oyununun ücretsiz olması da ne yazık ki fikrimi değiştiremiyor.
Olumlu
Kolay ve akıcı karakter kontrolü.
PC sürümüne göre iyileştirilen noktalar.
Başarılı performans ve ortalama grafikler.
Olumsuz
Genel anlamda başarısız kullanıcı arayüzü.
Yer yer kötüleşen çözünürlük.
Aylık, hatta yıllık hataların düzeltilmemiş olması.
6
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir