Oyuncular, Call of Duty oyunlarına ne kadar emek verildiğini anlamıyor

Her sene yeni bir oyun ile karşımıza çıkan Call of Duty markasının arkasındaki zorluklara parmak basıldı.

Genelde her sene düzenli olarak piyasaya sürülen video oyunlarına otomatik olarak kötü bir gözle bakarız. NBA 2K, FIFA, Call of Duty, Just Dance ve diğer sayısız oyun, sürekli olarak geçen seneki oyunların kopyası olarak görülür. Aslında, oyunlar gerçekten 1 sene içerisinde geliştirildiği zaman bu doğru olabilir. Biraz önce adını geçirmiş olduğum oyunların bir tanesi hariç hepsi, 1 sene içerisinde geliştiriliyor. Birçok oyuncu, hala Call of Duty oyunlarının 1 senede hazırlandığını düşünse bile durum öyle değil. Activision, bu oyun markasını kendi stüdyoları arasında sürekli olarak sektiriyor ve bu sayede tek bir oyun, 3-4 sene boyunca geliştirilebiliyor.

Call of Duty markasının arkasındaki stüdyolardan bir tanesi de Sledgehammer Games. İşte bu stüdyonun eski genel müdürü olan Glen Schofield, yaptığı yeni bir açıklamalarda oyunculara seslendi ve onların, bu yapıta verilen emeği küçümsememesi gerektiğini belirtti. Bu genel müdürün söylediğine göre tek bir video oyunu için tonlarca araştırma yapmak, hatta dünyayı dolaşmak gerekebiliyor. Mesela, Call of Duty: WWII için Glen Schofield, İkinci Dünya Savaşı uzmanları ile birlikte 3 sene boyunca çalıştığını, Avrupa’da 8 gün boyunca bir karavanda yaşayarak, oyunda yer alacak mekanları araştırdığını ve daha fazlasını yaptığını belirtti.

Call of Duty: Modern Warfare

Konu, Call of Duty: Advanced Warfare olduğu zaman ise Glen Schofield, Navy SEALS ve Delta Force taraflarından askerlerle birlikte stratejiler çalıştığını, bunları nasıl oyuna aktarabileceklerini tartıştığını, sürekli ama sürekli olarak araştırmalar yaptığını belirtti. Bu noktada, piyasaya sürülen birçok video oyunu için böylesine yoğun araştırmalar yapıldığını söyleyebiliriz ama o video oyunları, Call of Duty gibi her sene piyasaya sürülmüyor. Yani, bu marka için hiç durmayan, sürekli olarak devam eden, çok yoğun bir araştırma süreci var gibi görünüyor ama Kotaku, bu raporlara daha farklı bir yönden bakıyor ve oyuncuların kafasını karıştırıyor.

Glen Schofield, video oyunu sektöründe 30 senelik bir kariyere sahip. Kendisi sadece Call of Duty değil, Dead Space gibi prestijli bir seri üzerinde daha çalıştı ama bizimle aynı raporu haber eden Kotaku, Glen Schofield tarafından yapılan açıklamaları, “Avrupa’da güzel bir tatil.” olarak özetledi. Bu durum tabii ki olumsuz bir açıdan birçok oyuncunun tepkisini çekti. Twitter ve Reddit gibi platformlarda birçok oyuncu, Kotaku tarafından kurulan cümleleri klasik bir toksik oyuncu hareketi olarak değerlendirdi. Açıkçası bu noktada aksini düşünmek oldukça zor. Aklınıza istediğiniz video oyununu getirin; işte o oyunu geliştirmek hiç kolay değil.