ResetEra üzerinde en iyi HDR ayarları ile oyun oynamayı seven bir insan evladı var. Bu insan evladının oldukça kaliteli, HDR temelli bir televizyonu ile Xbox One X konsolu da bulunuyor. Bir de Xbox One X konsolu için çıkışını gerçekleştirmiş yeni bir video oyunu bulunuyor. Bu oyunun adı Nier: Automata ve kendisinin HDR desteği bulunuyor. Fakat bahsettiğimiz ResetEra kullanıcısının keşfine göre bu video oyunu sahte bir HDR bulunduruyor.

Nier: Automata

Nier: Automata, sahte HDR barındırıyor olabilir mi?

Bahsettiğimiz kullanıcı öncelikle oyunu SDR ile deneyimledi ve bu deneyiminde, görüntülerde herhangi bir parlaklığın olmadığını belirtti. Bu gayet normal bir durum, SDR görüntülerde bu olası bir şey. Fakat SDR görüntüden, HDR görüntüye geçince sonuç ne yazık ki değişmedi ve problemler de burada başladı.

HDR görüntülerde bazı alanlar 150 nit değerini geçer. Hatta bütün görüntünün geçmesi gerekir bu değeri. Fakat haberimizde bahsettiğimiz video oyunu, HDR aktiften 150 nit değerini hiçbir noktada geçemiyor. Bu da HDR özelliğinin oyuna ciddi anlamda kalitesiz bir şekilde eklendiğini gösteriyor. Hatta bu değerler ile oyunda böyle bir özellik var bile demek yanlış oluyor.

Bahsettiğimiz ResetEra kullanıcısının söylediğine göre oyun tamamen bir SDR olarak geliştirildi ve siz HDR olarak oynamaya geçtiğiniz zaman görüntü 8 bit yerine 10 bit oluyor, ardından bazı görsel değişiklikler oluyor. Bu yöntem ile oyuncular hiçbir şey kazanamıyor, hatta oyun daha kötü bir hale geliyor. Ayrıca görsel olarak görüntü de yıkanmış bir hale geliyor. Bu da pek tercih edilebilir bir şey değil.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster