Netflix, 2022 senesinde video oyunu sektörüne giriş yapıyor

Netflix, video oyunu departmanı için daha önce EA ve Facebook ile çalışan deneyimli bir ismi işe aldı.

Konu, film ve dizi olduğu zaman akıllara gelen ilk platformlardan biri olan Netflix, daha önce ortaya çıkan bazı söylentilere göre video oyunu geliştirmeye de başlayacaktı. Şirket, muhtemelen kendi film ve dizi projelerini, oyunlar ile destekleyecekti. Şimdi ise Bloomberg, konu hakkında yeni bir rapor yayımladı ve bahsi geçen dev şirketin, 2022 senesi içerisinde video oyunu sektörüne giriş yapacağını resmi olarak açıkladı. Netflix, bu atılım için Mike Verdu ile çalışmaya başladı. Mike Verdu, daha önce EA ve Facebook gibi büyük şirketlerde, yönetici rollerinde yer almıştı ve video oyunu konularında da deneyimli bir isim.

Netflix

Mike Verdu, Netflix şirketinin yeni video oyunu departmanının başkan vekili olarak çalışmaya başlayacak. Kendisi, COO pozisyonunda yer alan Greg Peters kişisine rapor verecek. Mike Verdu, daha önce Facebook ile çalışırken, sanal gerçekçilik oyunları üzerinde deneyim kazanmıştı. Bu kişi, geliştirilen video oyunlarının Oculus VR şirketine ait başlıklar için geliştirilmesinden sorumluydu. Bu noktada, bahsi geçen dev film ve dizi şirketi de sanal gerçekçilik oyunlarına önem verecek mi, bilemiyoruz ama Amazon Luna ve Google Stadia için ciddi bir rakip geliyor olabilir. Birçok oyuncu, bu şirketin de bulut teknolojisi tarafına yatırım yapmasını bekliyor.

Bu sırada, Netflix şirketinin Shark ismi ile bir şeyler yaptığı da daha önce sızdırılmıştı. Şimdi, video oyunu departmanının ortaya çıkması ile birlikte Shark isminin orada kullanılabileceği söylenmeye başladı. Aynı zamanda şirketin uygulaması üzerinden N Game logosu da sızdırıldı. Bu logo, şirketin iOS uygulaması içerisinden sızdırıldı ve aynı zamanda bu uygulamanın içerisinde DualSense kontrolcüsüne ve Ghost of Tsushima oyununa ait görsellerin olduğu da iddia ediliyor. Bu da Sony Interactive Entertainment, PlayStation Studios ve Netflix arasında bir iş birliğinin olacağını gösterebilir ama bu söylenti bizlere pek sağlam görünmüyor.