Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Neo Cab

Neo Cab incelemesi

Neo Cab ile Uber şoförü oluyoruz.

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York oyunu pek sevilmedi ama ben o oyunu oynadıktan sonra görsel roman türüne daha yakın bir hal aldım. Yalnız, bu oyun türünde genelde anime teması bulunuyor ve ben bu temayı sevsem de görsel roman üzerinde daha farklı temalar görmek istiyorum. Bu yüzden de Neo Cab isimli bir oyun ilgimi çekti, satın aldım, oynadım ve şimdi sizlere incelemesini yazıyorum. Görsel roman türünde oynadığım ikinci oyun olan bu yapıt, beni memnun edebildi mi?

Neo Cab

Neo Cab ile şoför oluyoruz

Neo Cab isimli bu oyunda, daha önceden hazırlanmış bir karakteri kontrol ediyoruz. Karakterimizin adı Lina ve kendisi Uber tarzında bir servis için şoförlük yapıyor. Bu oyunda hayatta kalabilmek için günde en fazla 3 kere işe çıkıp, para kazanmak gerekiyor ve iş hakkımız bittiği zaman da bütçemize uygun bir şekilde geceyi geçirmek gerekiyor. Bu durum tabii ki duygularımız ile probleme dönüşüyor; karakterimiz ucuz yerlerde kaldıkça duygularını kontrol etmesi zor bir hale geliyor.

Duygu, bu video oyununda oldukça önemli; diyalog seçimleri, karakterimizin anlık duygusu sayesinde ciddi anlamda etkilenebiliyor. Mesela, eğer karakterimiz çok sinirli olursa sakin cevaplar veremez hale geliyor ve yolcularla kavga edilebiliyor. Bu durum da tabii ki puanımızın düşmesine, daha az para kazanmamıza neden oluyor. Ayrıca her yolculuk, duygularımızın iyi olmasına rağmen olumlu geçmeyebiliyor. Sonuçta herkesin farklı duyguları var ve kendileri ile farklı konuşmak gerekebiliyor.

Mesela, benim bu video oyununda en sevdiğim yolculardan bir tanesi, adını şu an net olarak hatırlayamadığım, mutsuzluktan zevk alan bir karakter. Bu kişi ile mutlu olayları konuştuğunuz zaman, “İyi günler!” dediğiniz zaman olumsuz yanıtlar alıyorsunuz; kendisiyle olumsuz konuşmanız gerekiyor, “Kötü günler!” gibi. Ayrıca her karakterin size anlatacak dolu hikayesi ve başından geçen birbirinden ilgi çekici hikayesi bulunuyor. Eminim ki bu oyundaki karakterlerden en az bir tanesini siz de seveceksiniz.

Yolcumuz olan karakterlerin neredeyse tamamı çok iyi tasarlanmış ve çok iyi yazılmış kişiler. Yani, böyle kaliteli bir işi başka oyunlarda nadiren görebileceğinize inanıyorum. Buna karşılık, oyunun ana karakterleri olan Lina ve Savy, benim bugüne kadar gördüğüm en sinir bozucu karakterlerden bir tanesi. Savy, genel anlamda sinir bozucu, sıkıcı ve iç bayıcı bir karakter. Lina ise sadece tasarımı ile beni memnun etmeyi başaramadı. Oyundaki herkes çok farklı iken Lina, herhangi birine benziyor bence.

Neo Cab

Şoförlüğümüz ve muhabbetimiz sorgulanıyor

Neo Cab oyununda Uber tadında bir şoför oluyoruz ama tahmin edersiniz ki tüm oyun bundan oluşmuyor, bir de hikaye bulunuyor. Bu hikayeye göre Lina ve Savy, çok eski iki arkadaş ve kavga edip, birbirlerinden ayrılıyorlar. Seneler sonra Lina, Savy ile yaşamak için Los Ojos şehrine geri dönüyor ama Los Ojos, tamamen otomasyon ile yönetiliyor ve birçok politik olay bulunuyor. Ayrıca bazı insanlar arabaları, ölüm makineleri gibi görüyor ve araba da pek tercih edilmiyor ulaşım aracı olarak.

Lina, Los Ojos şehrine vardığı zaman Savy ile buluşuyor ama Savy, bizim karakterimizi bir şoförü gibi kullanıyor, oradan oraya götürüyor. Ayrıca kendisinin bir acelesi de bulunuyor. Buluşma gecesinin sonunda Savy ortadan kayboluyor ve kendisini aramaya başlıyoruz. Tabii bunu yaparken de işe çıkmamız gerekiyor ki geceyi geçirebilecek kadar paramız olsun. Oyun, kendi zamanı ile bir hafta sürüyor ve ben bu bir hafta boyunca ana hikaye ve ilerleyişi hariç her şeyi gerçekten çok sevdim.

Oyundaki yan karakterlere baktığımız zaman, anlatılan olaylara ve tasarımlara baktığımız zaman ana hikaye ciddi anlamda sıkıcı geliyor. Yani, Savy halihazırda benim sevmediğim bir karakter ve kendisinin bizi bir işe bulaştırmaya çalıştığı da çok açık. Kendisi, en baştan beri bize bir şoför gibi davranıyor. Bizim karakterimiz ise Savy karakterine hayran bir şekilde günlerini geçiriyor. Açıkçası ben bu durumdan iç memnun olmadım ve bu yüzden de ana hikayeyi hiç beğenmedim; harici güzeldi.

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York oyununa geri dönüp bir baktığım zaman hikayelerin ne kadar güçlü olabileceğini tekrar anladım. O oyunda da ana hikaye çok güzeldi ama yan hikayeler bir tık geride kalıyordu. Neo Cab oyununda ise yan hikayeler inanılmaz başarılı, ana hikaye inanılmaz başarısız. Eğer ana hikaye biraz daha güzel olsaydı, bence bu oyun tekrar ve tekrar oynanabilirdi ama ben bu oyunu 1 kere bitirdikten sonra geri dönmeyi hiç istemedim açıkçası.

Neo Cab

Neo Cab, güzel bir görsellik sunuyor

Karşımızda bir görsel roman var. Bu görsel roman içerisindeki roman kısmında çok fazla problem yok. Dediğim gibi karakterler filan gayet güzel yazılmış durumda. Peki, görsel kısmı ne alemde? Bu oyun bir görsel roman olduğu için görsellik de çok önemli ve Neo Cab, bu kısımda da kesinlikle etkileyici bir performans sağlamayı başarıyor. Bu oyun, yine daha önce de dediğim gibi çok başarılı karakter tasarımlarına sahip. Ayrıca çevre detayları da gayet hoş ve renkli. Zaten oyunun temasına da uygun.

Her yerde gelecek temalı ögeler, neon ışıklandırmalar ve çok daha fazlası hem çevre detaylarında, hem de karakterlerde görülebiliyor. Tabii bu oyun kısmen üç boyutlu bir ortamda geçiyor ve bu yüzden de biraz sistem gerekiyor. Mesela, ben NVIDIA GeForce GTX 850M ile bu video oyununu en düşük grafiklerde, 60 FPS olarak oynayabildim. En yüksek grafiklerde oynayabilmek için bir tık daha kaliteli bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Bahsettiğim diğer oyun, böyle bir soruna sahip değildi.

Sesler ise başarılı olan bir başka nokta. Yalnız, görsellikte bahsettiğim kaliteyi, sesler için söyleyemeyeceğim; sesler yeterince ortalama bir seviyede idi. Oyunda zaten seslendirme yok, metin okuyorsunuz. Görsel roman zaten böyle olur, o konuda bir sıkıntı yok ama geri kalan seslerin çok ön plana çıkmaması beni rahatsız etti. Belki daha etkili ve yoğun müzikler bu video oyununda kullanılabilirdi. Hatta ses efektleri de bir tık öne çıkartılabilirdi diye düşünüyorum efendim.

Özetlemek gerekirse, Neo Cab bence başarılı bir görsel roman. Eğer bu oyunun ana karakterleri ve ana hikayesi daha başarılı olsaydı, en azından ortalama üstü olmayı başarabilseydi, bu oyuna çok daha yüksek bir puan vermeyi isterdim. Fakat şu durumda Vampire: The Masquerade – Coteries of New York, bana çok daha hoş bir görsel roman gibi görünüyor. Yine de incelediğim bu oyun da görsel roman türüne çok başarılı bir katkı. Açıkçası, oynamanızı öneririm.

Neo Cab
Neo Cab, bana soracak olursanız başarılı bir görsel roman. Eğer ana karakterimiz olan Lina ve ikinci başrolümüz Savy, daha az sinir bozucu bir karakter olsaydı; ana hikayemiz biraz daha ilgi çekici bir şekilde sunulabilseydi, bu oyun hakkında çok daha güzel yorumlar yapabilirdim. Fakat bu oyunun ana karakterleri ve ana hikayesi, benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Fakat ana karakterimizin ve oyundaki diğer tüm yan karakterlerin tasarımı, yazımları ve çok daha fazlası kusursuza yakındı. Ben açıkçası piyasadaki diğer modern oyunlarda, bu kadar güçlü hikaye ve diyalog yazımı ile karşılaşabileceğinizi sanmıyorum. Eğer görsel roman türünden hoşlanıyorsanız veya bu türe ilk adımınızı atmak istiyorsanız, Neo Cab bence gayet uygun bir oyun.
Olumlu
Yan karakterler inanılmaz kaliteli yazılmış, diyaloglar ilgi çekici.
Şoförlük ile alakalı oyun mekanikleri yeterince eğlenceli.
Genel anlamda görsel tasarım çok etkileyici, temaya uygun.
Olumsuz
Ana karakterler ve ana hikaye ortalamanın altında hazırlanmış.
Sesler çok ön plana çıkmıyor ve oyun sessiz olabiliyor.
Ana hikaye çok kısa sürüyor, oyun hemen bitiyor, tadını alamıyoruz.
7.7
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir