NBA 2K21: Bilinmesi gereken tuş kombinasyonları nedir?

NBA 2K serisinin bu yeni oyununda mutlaka bilinmesi gereken bazı tuş kombinasyonlarını sizler için kaleme aldık.

Pek çok spor odaklı video oyunu aslında zihni yormayan kontrol sistemlerine sahiptir. NBA 2K21 oyununda da temel kontrol tuşlarının sade bir biçimde hazırlandığını görürüz. Bununla birlikte, müsabakalarda başarı kazanmak için bazı tuşların beraberce kullanmak gerekir. Benzer şekilde, hangi durumda hangi tuşun kullanılmasının gerektiği de bu oyunda ilerlemek için bir hayli önemlidir. Bu rehber yazısında, bahsi geçen oyunda bilinmesi gereken tuş kombinasyonlarını ve bunların nerelerde kullanılacağını kaleme alacağız. İnternet sitemizde bir inceleme yazısının da yer aldığı bu oyun için oldukça gerekli olan bu bilgilerin ışığında oynanış tarzınızın değiştiğini göreceksiniz.


NBA 2K22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyununda en çok kullanılan tuş kombinasyonları nelerdir?

Birazdan, hücumda ve savunmada bilinmesi gereken tuş kombinasyonlarını ayrı iki bölüm olarak sizlere aktaracağız. Ondan öncesinde bu kombinasyonların doğru zamanlarda kullanılması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Tuşlara her bastığımızda istediğimiz tepkiyi alamadığımız gibi yararlı sonuçlar da elde edemeyebiliriz. Ayrıca, bazı hareketler tuşlara basılı tutarak, bazılarıyla çift basarak gerçekleşir.

NBA 2K21 oyununu bir kontrolcüyle oynuyorsanız, her bir tuşun bir işlevi olduğunu görürsünüz. Bununla birlikte, tuşları birlikte kullanarak bu oyunun en temel hareketlerini gerçekleştirmeniz olası hale gelir. Şimdi sizlere hem hücumda, hem de savunmada muhakkak kullanmanız gereken tuş kombinasyonlarını PlayStation 4 kontrolcüsünün üzerinden aktaracağız. Uzun süredir NBA 2K serisini oynayan biri olsanız da anlatacağımız tuş kombinasyonlarına göz atmanızı önererek, rehber yazımızı sürdürelim.

Hücum yaparken bilinmesi gereken tuş kombinasyonları nelerdir?

NBA 2K21 oyunundaki maçlarda, eğer PlayStation 4 kontrolcüsü ile oynuyorsanız, bilindiği üzere kare tuşuyla şut atılır. Şut atmak için kare tuşuna basılı tutmak ve doğru noktada bırakmak gerekir. Bazı durumlarda, topu doğru noktada bırakmak yetmez ve rakip takımın oyuncusu tarafından engellenebiliriz. Şut için kare tuşuna basılı tutarken, pas tuşuna bastığınız zaman, oyuncunuz şut atarken pas verir. Aynı zamanda şut tuşuna yalnızca bir kere dokunursanız, şut atıyormuş gibi yanıltma hareketi yapabilirsiniz.

PlayStation 4 kontrolcüsünde yer alan üçgen tuşu ise sıklıkla kullanılan bir pas tuşu değildir. Bu tuşla, takım arkadaşını havadan pas atabilirsiniz. Daire tuşu da yere çarptırarak pas vermenizi saplar. Aynı zamanda, daire tuşuna basılı tuttuğunuzda bir takım arkadaşınız size doğru yaklaşır ve ona daha rahat pas atabilirsiniz. Yine de X tuşu ile pas vermek, bazı durumlarda otomatik destek de alacağından ötürü en risksiz ve kafa karıştırmayan yöntemdir.

Spor oyunlarında, yıllardır sıklıkla karşılaştığımız bir durum vardır. Biz her ne kadar pas vereceğimiz oyuncuya doğru dönmüş olsak da bazen attığımız paslar bizim arzu etmediğimiz yere gider. Bu durumu NBA 2K21 oyununda oldukça kolay bir biçimde engelleyebilirsiniz. Bahsi geçen karışıklığı engellemek için R1 tuşuna bir kere dokunmak yeterlidir. R1 tuşuna bastığınızda, topu elinde bulunduran oyuncunuzun dışındaki diğer oyuncuların üstlerinde tuş adları ve sembolleri belirir.

Hangi oyuncuya pası aktarmak istiyorsanız, o oyuncunun üzerinde belirtilen tuşa bir kere dokunmanız yeterlidir. Öte yandan, basketbol oyunlarının en faydalı pozisyonlarından birisinin de perde isteme olduğunu belirtelim. NBA 2K21 oyununda takım arkadaşınızdan perde yapmasını istiyorsanız, L1 tuşuna basılı tutarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Perdeye gelen takım arkadaşınızın yerinde sabit kalması veya potaya hareketlenmesi seçeneklerini de eliniz L1 tuşundayken R1 tuşuna bir kere basarak tercih edebilirsiniz.

Savunma yaparken bilinmesi gereken tuş kombinasyonları nelerdir?

Savunma yaparken kullanılması gereken önemli tuşları bazen es geçtiğimiz durumlar olur. NBA 2K21 oyununda savunma yaparken en çok kullanacağını tuşun L1 olduğunu söyleyebiliriz. Savunma yapıldığı durumlarda bu tuşa bastığımızda, kontrol ettiğimiz oyuncu tuttuğu oyuncuya odaklanarak daha zorlu bir duruş oluşturur. Ayrıca, L1 tuşuna basılı tutarken oyuncunuzun ellerini oynatabilir ve rakibin rahat hareket etmesini engelleyebilirsiniz.

Rakibin hareketini ellerinizle engellemeniz için sağ analog çubuğu hareket ettirmeniz yeterlidir. Bu hareket sayesinde doğru zamanlamalar yaparak top çalabilirsiniz. Top çalma demişken, NBA 2K21 oyununda top çalmak için kare tuşunu kullandığımızı hatırlatalım. Kare tuşuna gereğinden fazla basarsanız, oyuncunu rakip oyuncuya faul yapacaktır. Zamanlamalar konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Topu çalmak istiyorsanız, rakibin alt kısmında bulunan dairenin çizgilerini kesik hale getirmesini bekleyebilirsiniz.

Basketbolda topu kazanmak için yalnızca savunma yapılmaz. Bazı teknik hareketlerle de topu takımımıza kazandırabiliriz. Bahsettiğimiz bu durumların başındaysa hücum faul aldırmak gelir. Rakip oyuncunun koşu yolunda kendinizi sabitlemek isterseniz, daire tuşuna elinizi basılı tutmanız gerekir. Eğer, işi abartıp rakip oyuncu tarafından itildiğinizi göstermek istiyorsanız, daire tuşuna iki kere peş peşe basmanız halinde oyuncunuz kendisini arkaya doğru fırlatır.

Bir de savunma anında, kontrol ettiğiniz oyuncunun geçildiği durumlarda bir başka oyuncunun kontrolünü elinize geçirmek isteyebilirsiniz. Savunma yaptığınız oyuncuyu seçmek adına, tıpkı hücumda pas atarken yaptığımız gibi R1 tuşuna bir kere basmamız gerekir. Tıpkı, üst kısımda anlattığımız üzere oyuncuların üzerinde tuş sembolleri ve adları görülür. Seçimimize göre savunmada kontrol etmek istediğimiz oyuncuya hızlıca geçiş yapabiliriz.