NBA 2K21: Takeover nedir ve nasıl yapılır?

Takeover kavramını ve farklı oyun modlarında nasıl aktif edileceğini değerlendirdik.

NBA 2K serisi, genel anlamda bir basketbol simülasyonu olarak nitelendirilmesine karşın bu durumu bozan ve eğlence dozajını arttıran pek çok unsuru barındırır. Sizlere bahsedeceğimiz Takeover kavramı da bir bakımdan bunlardan birisidir. Aslında, gerçek hayatla ilgisi olan bu durum, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi NBA 2K21 oyununda da sıklıkla karşımıza çıkar. Peki nedir bu Takeover ve nasıl aktif hale gelir? İşte bu sorunun yanıtını, bu rehber yazısının alt satırlarında sizler için vermeye çalışacağız.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyununda Takeover ne anlama gelir?

NBA 2K serisinde Takeover diye tabir edilen durum, bir oyuncunuzun maksimum verime ulaşarak yeteneklerini daha verimli bir biçimde kullanmasıdır. Basketbol izleyicilerinin, elin yanması diye tanımladığı bu durumu, basketbolcunun oyuna olan aşinalığının artması olarak da tanımlayabiliriz. Örneğin, arka arkaya iki adet üç sayılık basket atan bir oyuncu, üçüncü denemesini daha öz güvenli bir biçimde yapar ve doğru zamanlamayla bu atışı da başarıya çevirir.

Takeover diye tabir edilen durum da basketbolcuların başarılı hareketlerle sağladığı bu öz güvenli hallerine denir. NBA 2K21 oyununda da sizlere anlatmaya çalıştığımız durumun benzerleri görüldüğünde Takeover olayı gerçekleşir. Bu oyunun hemen her oyun modunda, üst üste başarılı hareketler sergileyen oyuncuların Takeover seviyeleri dolar. Bu seviye dolması durumu, oyuncunun alt kısmındaki dairenin içerisinde alev benzeri efektlerin oluşmasıyla anlaşılır.

NBA 2K21 oyununda yalnızca bir tek Takeover özelliği yoktur. Bir başka deyişle, ortaya çıkan Takeover durumu farklı sınıflar altında etkili olabilir. Bu sınıflar, oyuncunun oynadığı pozisyona göre değişiklik gösterir ve kendi içlerinde de farklı sınıflara ayrılır. Örneğin, PG pozisyonunda oynayan bir oyuncunun 4 farklı Takeover çeşidi bulunur. Takeover seviyesi dolan oyuncular, hangi sınıftan Takeover kazanmışlarsa o türdeki özelliklerinde belirli ölçüde gelişim gösterirler.

Örneğin, keskin şut atıcılığı alanında kazanılan bir Takeover, oyuncunun şut atışıyla ilgili özelliklerinin artmasına neden olur. Bu arada, Takeover durumu geçici bir süreliğine aktif olur ve oyunun sonu kadar devam etmez. Oyuncu başarılı bir maç sergilemeyi sürdürürse, bahsi geçen öz güvenli durumun aktiflik süresi de uzayacaktır. Böylelikle daha güçlü bir etkiyi o oyuncu göstermeye devam edecektir.

MyCareer modunda Takeover nasıl yapılır?

Sizlerle paylaştığımız bu durum, NBA 2K21 oyununun hemen her modunda bulunur fakat takım bazlı mücadelelerde daha çok göze çarpar. Öte yandan, bir tek oyuncuyu kontrol ettiğimizden ötürü MyCareer modunda Takeover yapmanın etkisini daha coşkulu bir biçimde hissederiz. Ayrıca, MyCareer modunda Takeover yapmak, diğer oyun modlarında yapılanlardan biraz daha farklılıklar gösterir. Bu oyun modunda, Takeover teriminin tam karşılığını rahatlıkla görebiliriz.

Unutmadan, MyCareer moduna başlarken girdiğimiz karakter oluşturma bölümünden bahsetmek gerekir. Karakter oluşturma bölümünde, oluşturulan oyuncunun oynadığı pozisyona göre farklı Takeover seçenekleri yer alır. Üst kısımda verdiğimiz örnekten yola çıkarsak, PG pozisyonu için oluşturulan bir oyuncu için 4 farklı Takeover çeşidi seçilebilir. Bunlar; şut oluşturucusu, topla kat edebilen delicilik, keskin şutörlük ve genel oyun kurucu özellikleri olarak sıralanır.

MyCareer modunda Takeover yapacağımızı, diğer oyun modlarına nazaran daha rahat anlarız. Bunun nedeni, ekranın bir bölgesinde Takeover barının bulunması ve yaptığımız olumlu anlarda bu barın dolmasıdır. MyCareer modunda, başarılı bir oyun sergilediğinizde bu bar dolmaya başlar. Hatalar yaptığınızda ise barın seviyesi düşer ve bazen sıfırlanır. Hata yapmadan bir süre oyunda yer aldığınızda ise Takeover aktif hale gelir.

MyCareer modunda Takeover durumunu aktifleştirmek oyuncunun kendi isteğine bağlıdır. Bahsettiğimiz bar belirli bir seviyenin üzerine çıktığında, Takeover aktifleştirmesi yapılabilir. Bu aktifleştirmeyi gerçekleştirmek için PlayStation 4 konsolunda R3 tuşuna basmak yeterlidir. Takeover yaptığımız oyuncumuz, daha gelişmiş özelliklerle mücadeleye devam edecektir. Bu arada, Takeover barının en yüksek noktasına gelmesini beklemek de bir tercih olabilir.

Hata yapmadan bu noktaya gelmeyi göze alıyorsanız, Takeover barı tam olarak dolduğunda da R3 tuşuna basabilirsiniz. Böylelikle, tüm takımın kontrolü sizin elinize geçer ve takım halinde bir gelişim kazanırsınız. Ayrıca, MyCareer modunda Takeover yaptığınızda hayran sayınızda bir artış ve çeşitli avantajlı durumlar kazanırsınız. Belirttiğimiz gibi hata yapmaktan kaçınarak söz konusu olan durumu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Takım bazlı modlarda Takeover nasıl yapılır?

NBA 2K21 oyunundaki takım bazlı müsabakalarda Takeover yapmak için bir oyuncuyla arka arkaya başarılı hareketler yapmak yeterlidir. Bu hareketler yalnızca hücum odaklı olmayabilir. Örneğin, pivot pozisyonunda oynayan bir oyuncuyla arka arkaya blok veya ribaund gibi katkılar sağladığımızda Takeover durumunun gerçekleştiğini görebiliriz. Kısacası, üst üste yapılan başarılı hareketlerin neticesinde ortaya bir Takeover durumu çıkar.

MyCareer modundakine benzer olarak, bahsi geçen durumun sürmesi için bariz hatalardan kaçınılan bir oyunun sürdürülmesi gerekir. Yine benzer şekilde bu durum sürekli olarak aktif kalmaz ve bir süre sonra sonlanır. Takeover süresinin daha uzun süre aktif halde kalması için de defalarca söylediğimiz üzere hatalardan kaçınmak ve başarılı oyunu sürdürmek gerekmektedir. Bir oyuncu, peş peşe olarak başarılı mücadelesini sürdürüyor ve önemli hareketleri yapıyorsa, Takeover aktif kalmaya devam eder.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x