NBA 2K21: Smaç ve Alley-oop nasıl, hangi tuşlarla yapılır?

Smaç yapmak ve Alley-oop yapmak için gerekli olan tuşları ve şartları sizler için kaleme aldık.

Basketbol bir takım sporu olmakla birlikte bireysel yeteneklerin en çok ön plana çıktığı spor türlerinden birisidir. NBA 2K21 oyununda da bu bireysel yetenekler göz ardı edilmez ve pek çok göze hoş gelen hareket bu oyunda yer alır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, bir basketbol oyununda en çok kullanılan ve severek izlenen smaç ve Alley-oop hareketinin nasıl yapıldığından ve hangi tuşlarla bu hareketlerin gerçekleştirildiğinden bahsedeceğiz.


NBA 2K22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 ile smaç ve Alley-oop için bazı şartların oluşması gerekir

Her şeyden önce, NBA 2K21 oyununda istediğiniz her an smaç ve Alley-oop gibi hareketleri gerçekleştiremeyeceğinizin altını çizelim. Bu hareketler için belirli şartların olgunlaşması ve uygun oyuncuların kullanılması gereklidir. Birazdan anlatacağımız uygun şartlar oluştuğundaysa bahsi geçen hareketleri yapmak oldukça kolay olur. Dilerseniz önce bu hareketleri yapmak için hangi tuşların kullanıldığından bahsedelim.

Smaç yapmak için potaya yakın olmak şarttır. Potaya yakın ve elinde top olan oyuncuyla hızlı koşma tuşuna basılı tutarken şut tuşuna basarsanız smaç yapabilirsiniz. Bu tuşlar, PlayStation 4 tarafında R2 ve kare tuşudur. Hızlı koşma tuşu olan R2 ile potaya doğru kat ederken kare tuşuna bastığınızda kolaylıkla smaç hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Oyuncunuz potanın altında topu almışsa ve koşacak mesafesi yoksa, yön tuşu potaya doğru yöneltilerek yine R2 ve kare tuşları kullanılması gerekir.

Alley-oop yapabilmek ise biraz farklıdır. Gelen topu havada yakalayıp smaç basmak anlamını taşıyan bu hareketi gerçekleştirmek için topun smaç basacak oyuncuda değil, ona pas atacak olan oyuncuda olması gerekir. Takımınızdaki bir oyuncu potaya doğru hareketlenmişse veya potayla arasında kimse yoksa bu hareket havadan pas atma tuşuna iki kere basılarak gerçekleşir. Bu tuş, PlayStation 4 konsolundaki üçgen tuşudur.

Smaç yapabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir?

NBA 2K21 oyununda bir oyuncuyla smaç yapabilmek için öncelikle o oyuncunun smaç yeteneğinin fazla düşük bir değerde olmaması gerekir. Smaç yapmaya dair değerler düşük rakamlardaysa, smaç durumu ne kadar uygun olsa da oyuncunuz smaç yerine pozisyonu turnike ile bitirecektir. Oyuncunun uygun olduğunda ise dikkat etmeniz gereken, belirttiğimiz üzere bazı durumlar bulunur.

Bu durumlardan sizleri en çok etkileyecek olanı rakip oyuncuların konumları ve yaptıkları savunmanın başarısıdır. Potayla aranızda veya yakınınızda rakip oyuncular varsa, oyuncunuzun dengesi bozulacağından ötürü smaç hareketini yapamayabilir. Smaç yapmak için en uygun koşul, koşar vaziyette olmanız ve potayla aranızda rakip oyuncunun bulunmamasıdır. Bu şartlar oluştuğunda smaç yapmamak için bir engeliniz kalmaz.

Bununla birlikte, yakınınızda smaç basacak olan oyuncunuzdan muhtemelen daha uzun olan savunma oyuncuları yer alır. Eğer topa sahip olan oyuncunuz yeteri kadar hızlıysa, rakip takım oyuncularını geçmeyi ve potaya en yakın olduğunuz anda üstte belirttiğimiz tuş kombinasyonlarını uygulamanız en kesin sonucu verir. Öte yandan, takımınızda güçlü ve uzun oyuncuların karşısında kısa oyuncular kaldıysa, potaya doğru yavaşça hareket etseniz bile bazı durumlarda smaç yapmayı başarabilirsiniz.

Alley-oop yapabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir?

Üst kısımlarda belirttiğimiz gibi Alley-oop hareketini yapmak için topun pası atacak olan oyuncunuzda olması gerekir. Bu hareket, en basit tabirle topu havada yakalayıp yere inmeden smaç yapma anlamını taşır. Dolayısıyla, işin özünde smaç yapmak vardır ve üst kısımda smaç yapabilmek için gerekli olan şartların, pası vereceğiniz oyuncu için geçerli olması gereklidir.

Daha açık ifade etmek gerekirse, Alley-oop hareketini yapacak oyuncunuzla pota arasında rakip oyuncuların olmaması şarttır. Aynı zamanda, pası vereceğiniz oyuncunun potaya doğru koşar vaziyette olması da bu hareketin başarıyla sonuçlandırılması adına bir artı olacaktır. Bu şartların oluştuğuna inandığınızda üstten pas atma tuşuna arka arkaya bastığınızda, topu elinde bulunduran oyuncunuz Alley-oop hareketi için topu havaya bırakarak pas verir.

Unutmadan, bu hareketi tamamlayacak olan oyuncunun Alley-oop yapabilme değerlerinin de yüksek olması gerekmektedir. Aksi halde, şartlar ne kadar uygun olursa olsun pozisyon smaç yerine turnikeyle sonuçlanır. Alley-oop hareketini en rahat olarak perde alarak rakibi geçtiğiniz ve perdeyi yapan uzun oyuncunun potaya doğru koştuğu durumlarda yapabilirsiniz. Aynı zamanda rakibi az adamla yakaladığınız hızlı hücum anlarında da potaya doğru koşan topsuz oyuncu varsa Alley-oop rahatlıkla gerçekleştirilebilir.