NBA 2K21: Özel hareketler nelerdir ve nasıl yapılır?

Bu basketbol oyunundaki bazı özel hareket hareketlerin anlamlarını ve nasıl yapıldıklarını sizler için kaleme aldık.

Takım odaklı olan pek çok spor dalında olduğu gibi basketbol sporunda da fazla sayıda özel hareketler bulunur. NBA 2K21 oyununda da bu hareketlerin bazılarını kolayca yaparken, bazıları için özel tuş kombinasyonlarına ihtiyaç duyarız. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, bahsi geçen oyundaki özel hareketlerin neler olduğundan ve bu hareketlerin hangi tuş kombinasyonları kullanılarak yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Söz konusu olan bu basketbol oyunu için internet sitemizde bir inceleme yazısının olduğunu da hatırlatarak sözlerimizi sürdürelim.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyunundaki özel hareketlerin adları ve nasıl yapıldıklarını sıralıyoruz

Sizlerle paylaşacağımız hareketlerin adlarını, nasıl yapıldıklarını ve ne işe yaradıklarını anlatmaya başlamadan önce, bu hareketlerin yalnızca görsel açıdan bir keyif vermediklerinin altını çizmek istiyoruz. Yapıldıkları takdirde pek çoğu göze hoş gelen anlar yaşatmasına karşına, bazen bu özel hareketleri yapmak oynanış anlamında fayda sağlayabilir. Örneğin; kalabalık bir pota altına sahip olunan durumlarda, yalnızca Alley-oop yaparak topu takım arkadaşımıza aktarabilir ve sonuç alabiliriz.

Benzer şekilde, diğer hareketleri yapmak da maçlardaki sıkıştığımız anlarda çözümler üretmemizi sağlayabilirler. Bu nedenden ötürü, anlatacağımız hareketleri sıklıkla kullanmasanız bile nasıl yapıldıklarını bilmenizde fayda vardır. Beklemediğiniz anlarda, bu hareketleri kullanmak suretiyle çeşitli başarılar kazanabilirsiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hareketlerin adlarını farklı başlıklarda yazarak NBA 2K21 oyununda nasıl özel hareketler varmış, birer birer göz gezdirelim.

Çift elle smaç basmak nasıl yapılır?

Smaç basmanın pek çok farklı çeşitleri olduğu gibi çift elle smaç basmak da bunlardan bir tanesidir. Göze daha güven verici gelen bu hareketi NBA 2K21 oyununda yapmak ise oldukça kolaydır. Çift elle smaç basmak isteyenlerin, R2 tuşuna basılı tutarak potaya yaklaştıkları sırada sağ analog çubuğu potaya doğru ittirmeleri gerekir. Bu kombinasyon uygulandığında, topu elinde bulunduran oyuncu, rastgele bir smaç yerine, çift elle smaç basma hareketini gerçekleştirecektir.

Euro-step hareketi nasıl yapılır?

Bu hareket NBA 2K21 oyununda, geçtiğimiz senelerin oyunlarına göre biraz daha farklı bir tuş kombinasyonuyla gerçekleşir. Top eğer sağ elinizdeyse, potaya doğru yönelirken bu hareketi yapmak için kare tuşuna iki kere basmanız gerekir. Kare tuşuna iki kere bastığını sırada, sol analog çubuğu da ileri konumuna ittirmelisiniz. Aynı hareketi, potaya yöneldiğiniz sırada sağ analog çubuğu sol tarafa çekerek de gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız, burada topun oyuncunuzun sağ elinde olması lazımdır.

NBA 2K21 oyununda Alley-oop hareketi nasıl yapılır?

Bu hareket için detaylıca bir rehber yazısını internet sitemizde bulabilirsiniz ama özel hareketlerden bahsetmişken Alley-oop hareketini de aynı listede sizlerle paylaşalım. Bu hareketin gerçekleşmesi için bir oyuncunuzun potaya doğru yönelmesi ve mümkünse potaya yakın olması gerekir. Böyle bir ortam sağlandığında, top farklı bir oyuncudayken üçgen tuşuna iki kere basmanız, Alley-oop hareketinin gerçekleşmesi için yeterlidir. Pası verdiğiniz oyuncu ve savunmanın konumuna göre smaç yada turnikeyle pozisyon tamamlanabilir.

Kendi kendine veya panya yardımıyla Alley-oop nasıl yapılır?

Bu hareket, topu panyadan sektirerek bir oyuncunun kendi pasını kendine vermesi şeklinde açıklanabilir. Bahsi geçen hareketi yapmak oldukça basittir. Potaya doğru giderken, yön tuşu tamamen potaya çevrilerek iki kere üçgen tuşuna basarak panya yardımıyla Alley-oop hareketi yapılır. Burada, yön tuşu doğru tarafa çevrilmediyse, Alley-oop pası takım arkadaşınıza veya sahadaki boş bir bölgeye gidebilir. Kısacası, yön tuşunu doğru hareket ettirmek önemlidir.

NBA 2K21 oyununda Step-back şutu nasıl atılır?

Son yıllarda NBA oyuncuları tarafından sıklıkla kullanılan özel hareketlerden bir tanesi de Step-back hareketidir. Bu hareket, topu elinde bulunduran oyuncunun kendi gerisine veya çaprazına doğru bir adım çekilerek şut atması anlamını taşır. Bu hareketi, NBA 2K21 oyununda yapmak ise oldukça kolaydır. Şut tuşuna basılı bir şekilde, geri adım atılacak yöne doğru sol analog çubuk çekildiğinde, Step-back hareketi gerçekleşir. Bazı oyuncuların bu hareketi kullanma yetenekleri fazla olduğundan ötürü, anlattığımız yöntemi denemek başarılı sonuçları ortaya çıkarabilir.

Sahte şut hareketi nasıl yapılır?

Rakip takımın oyuncularını kandırmak için NBA ve diğer basketbol liglerindeki basketbolcuların sıklıkla kullandıkları hareketlerin arasında sahte şut ve sahte pas atma hareketleri bulunur. NBA 2K21 oyununda, sahte şut atmak için şut tuşuna bir kere dokunmak ve elimizi bu tuşun üzerinde fazla bulundurmamak yeterlidir. Bir kez dokunulduğunda oyuncumuz şut atıyormuş gibi pozisyon alır fakat topu elinden bırakmaz. Bu hareket, pota altında yaşanan pozisyonlarda da kullanıma uygundur.

Sahte pas nasıl atılır?

Sahte şut hareketi gibi sahte pas atma hareketi de rakip savunmayı şaşırtmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Sahte şut atma işlemi belki oyuncular tarafından kendiliğinden de bulunabilir ama sahte pas için bir tuş kombinasyonunu bilmek gerekir. Sahte pas atmak için pas verecekmiş gibi yapılacak olan bölge yön tuşuyla seçilebilir. Bu seçimin ardından, PlayStation 4 konsolunun kontrolcüsüne göre üçgen ve daire tuşlarına aynı anda basıldığında sahte pas hareketi yapılır.

Topu rakipten kaçırarak turnike nasıl atılır?

Turnike atacak oyuncu bazen kalabalık bir alana girer, bazen de güçlü bir savunmacıyla karşılaşabilir. NBA 2K21 oyununun mekanikleri göz önünde bulundurulduğunda bazı pozisyonlarda doğrudan atış atmak, blok yemekle sonuçlanacaktır. Bu gibi durumlarda topu rakipten kaçırarak turnike atmakta fayda vardır. Bahsettiğimiz hareket, turnikeye veya smaç yapmak için sıçrayan oyuncunun topu kendisine çekmesi ve sonrasında yeniden atış yapmasıdır. Bunu yapmak için R2 yani hızlı koşma tuşuna basılı halde potaya giderken iki kere şut tuşuna basarak yapılır. İkinci basışta topu doğru yerde bırakmak bu hareketin en kritik noktasını oluşturur.

Sahadaki istediğimiz oyuncuya nasıl doğrudan pas atabiliriz?

Aslında bu hareketin özel bir durumu bulunmuyor fakat NBA 2K21 ve serinin diğer oyunlarında yanlış pas verme sıkıntıları olduğu için değinmek istedik. Bu basketbol serisinde, genel olarak hangi oyuncuya pas vermek isterseniz, topa sahip olan oyuncunun pas vereceği kişiye dönmesi gerekir. Pas vermek istediğiniz oyuncu ile aranızda bir takım arkadaşı bulunduğunda yanlış pas atma gibi durumlar sıklıkla olabilir.

Bu gibi durumları engellemek için en sağlıklı yöntem ise pas verilecek olan oyuncunun doğrudan seçilebilmesidir. Bu işlemi yapmak için PlayStation 4 konsolundaki R1 tuşuna bir kere basmanız ilk adım olacaktır. R1 tuşuna bastığınızda, takım arkadaşlarınızın üzerinde tuşların sembolleri çıkar. Hangi oyuncuya pas vermek istiyorsanız, o oyuncunun sembolünü tuşladığınızda pas istediğiniz kişiye gidecektir.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x