NBA 2K21: Şut barı nasıl açılır ve perdeye nasıl adam çağırılır?

NBA 2K serisinde oldukça önemli olan iki mekaniği masaya yatırıyoruz.

Basketbol oyunlarında bazı noktalar göz ardı edilebilse de oynanış açısından büyük önem taşırlar. NBA 2K21 için hazırladığımız bu rehber yazısında göz ardı edilebilen fakat bilinmesi gereken iki özellikten bahsetmek istiyoruz. Bu özellikler, rehber yazımızın başlığından da göreceğiniz üzere şut barı ve oynanış sırasında perdeye adam çağırmakla ilgili olacak. Sizlerle paylaşacağımız her iki konunun da bahsi geçen yapımın oynanışı adına oldukça önemli etkileri bulunduğunu şimdiden söyleyelim. Sizler de hazırsanız, şut barı nasıl açılır ve perdeye nasıl adam çağırılır sorularını yanıtlarken, bu konudaki detayları da bilgilerimizler birlikte sizler sunmak istiyoruz.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyununda şut barı nereden açılır?

Rehber yazımızın odağındaki yapım olan NBA 2K21 oyununu ilk kez oynadığınızda, şut barının açık olduğunu görürüz. Daha açık ifade etmek gerekirse, bu oyunda şut barını açmak için bir işlem yapmasak da olur. Tabii, şut barını kapatmak ve şut barıyla ilgili değişiklikler yapmak ise bizim elimizdedir. Bahsettiğimiz bu tip değişiklikleri gerçekleştirmek de oldukça kolaydır ve oyundaki pek çok menüde bu değişimleri yapabileceğimiz alanlar karşımıza çıkar. Temel olarak ise şut barıyla ilgili değişiklikleri, NBA 2K21 oyununun ana ekranından ve maçlar sırasında açılan menüden kolaylıkla yapabiliriz.

Bahsi geçen oyunun ana ekranında bulunan Features seçeneğine girdiğimizde, burada yer alan Options başlığı altındaki Controller Settings kısmından çeşitli ayarlamalar yapabiliriz. Aynı zamanda, maç ekranındayken, oyunu durduğumuzda çıkan menüde yer alan Options seçeneğindeki Controller Settings kısmı da istediğimiz ayarları yapmamızı sağlayan bir alandır. Belirttiğimiz kısmı açtığınızda, alt alta yazılan seçenekler arasında Shot Meter satırı bulunur. Burası, bizim şut barını açıp kapadığımız ve çeşitli tercihlerimizi uygulayabildiğimiz alandır.

Dilediğimiz takdirde, NBA 2K21 oyunundaki şut barımızı; şutlar ve turnike atışları için açabilir, tamamen kapatabilir, yalnızca serbest atışlar sırasında aktif edebiliriz. Aynı zamanda, üst kısımda bahsettiğimiz Controller Settings kısmında; kontrolcü sesi, titreşim, şut zamanlaması gibi pek çok ayar bulunur. NBA 2K21 oyununda yer alan bu ayarları ve daha fazla seçeneği, belirttiğimiz kısma girerek özelleştirebilir ve kendimize en uygun oynanış şeklini oluşturabiliriz. Bu arada, şut barını kapattığımızda, doğru zamanlamayla atılan şutların daha isabetli bir biçimde sayı olduğunu da ek bilgi olarak sizlerle paylaşalım.

Perdeye adam çağırmak için ne yapılır ve sonrasında neler olur?

Perdeye adam çağırmak, gerçekte olduğu gibi NBA 2K21 oyununda yer alan en temel ve gerekli oyun adımlarından birisidir. Perde yapmak: Topa sahip olmayan uzun bir oyuncunun, topla oynayan takım arkadaşının önüne gelerek engel oluşturmasıdır. Bu engellemenin sayesinde, topa sahip olan oyuncunun savunmacısının geçiş kanalı kapanır ve topla hareket eden oyuncu alan kazanır. Gerçek dünyada oynanan basketbolda da sıklıkla kullanılan bu hareket, NBA 2K21 oyununda da en çok kullandığımız yöntemlerden birisi olabilir.

PlayStation 4 konsolunun kontrolcüsüne göre L1 tuşuna basılı tuttuğumuzda, topu elinde bulunduran oyuncumuza en yakın olan uzun oyuncu perdeye gelir. Bir diğer deyişle, perdeye adam çağırmak için L1 tuşuna parmağımızı basılı tutmamız yeterlidir. Perdeye gelen oyuncular C veya PF pozisyonunda oynayan oyunculardır. Bu iki pozisyondan birinde oynayan bir basketbolcumuz topa sahipse ve perdeye adam çağırmak istiyorsak, SF pozisyonunda oynayan oyuncu da perdeye gelebilir. Perdeye gelen oyuncu, önümüzde alan oluşturduğu halde L1 tuşuna uzun süre basmayı sürdürdüğümüzde hücum faul alabiliriz. Bu nedenden ötürü bahsi geçen tuşa basma miktarımız da önemlidir.

Tüm bunlarla birlikte, bir oyuncuyu perdeye çağırdıktan sonra daha fazla yönlendirmeler yapabiliriz. Perdeye gelen oyuncunun, engelleme işleminden sonra yapması gereken hareketi R1 tuşuna bir kere basarak değiştirebiliriz. Bu değişiklikler vasıtasıyla, perdeye gelen oyuncu engellemeden sonra potaya doğru yönelebilir veya yerinde sabit kalarak kendisine gelecek olan pası bekleyebilir. Bahsi geçen oyuncu potaya yönelirse, topa sahip olan oyuncumuz rakip oyuncuları üzerine çekeceği için boş bir smaç yada turnike yapabilir. Benzer şekilde bu oyuncu yerinde sabit kalırsa, savunma oyuncuları uzakta kaldıklarında boş şut imkanı bulabilir.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x