NBA 2K21: Nasıl oynanır, temelleri nedir?

NBA 2K serisine başlamak için tereddüt edenlere özel öneriler sunuyoruz.

Bazı video oyunlarının sadık hayranları olduğu gibi, bu yapımları oynamak isteyen fakat nasıl oynanacağını bilmeyenler de olabilir. Basketbol oyunlarıyla sıklıkla karşılaşmadığımızdan ötürü bahsettiğim oynanmak isteyen fakat nasıl oynanacağı bilinmeyen yapımlara NBA 2K21 oyununu örnek gösterebiliriz. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, bu yapımda ve diğer basketbol oyunlarında neler yapıldığını, nasıl bir içerikle karşılaşıldığını ve oynanış anlamında nasıl bir yolun izlendiğini anlatacağız. Böylelikle de bu konuları merak eden okurlarımızın zihinlerindeki soruları yanıtlamaya çalışacağız.


NBA 2K22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyununda nasıl bir oynanış mekaniğiyle karşılaşıyoruz?

Bu yazıya konu olan yapım, anlaşılacağı üzere bir basketbol oyunudur. Eğer şimdiye kadar futbol türünde olan bir oyunu oynadıysanız, basketbol oyunlarının nasıl oynanacağını aşağı yukarı zihninizde canlandırabilirsiniz. Bizler yine de en temelden başlayıp, bir basketbol oyununun nasıl oynanacağını, NBA 2K21 oyununun özelinde sizlere açıklamaya çalışalım. Şimdiye kadar NBA 2K serisinin bir oyununu oynamadıysanız, bu yazıdan sonra önemli adımlar atmaya hazır olabilirsiniz.

Öncelikle, bahsi geçen bu oyunda tercih edeceğiniz oyun modlarına göre bir takımı veya sadece tek bir oyuncuyu kontrol ederek oynayabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Bir takımı yönetmek istiyorsanız, NBA 2K21 oyunun ana ekranında bulunan; Play Now, MyTeam, MyLeague seçeneklerinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Tek kişiyi yönetmek istiyorsanız da bulunmanız gereken yer MyCareer modudur.

Yeni başlıyorsanız, sizin için en mantıklı seçenek Play Now olacaktır. Bu kısımda, seçeceğiniz takımlarla karşılıklı bir maç yapabileceğiniz seçeneklerle karşılaşırsınız. NBA yada WNBA takımlarına karşı yapay zeka veya çevrim içi olarak gerçek oyunculara karşı oynama imkanınız bulunur. Yalnız, bu kısma geçmeden önce NBA 2K21 ile ilgili oynanış mekaniklerini deneyimleyebildiğiniz NBA 2KU seçeneğini ziyaret etmenizi öneririz.

NBA 2KU seçeneği, bir nevi eğitim modudur ve size bu oyunun nasıl oynanabileceğine dair alıştırmalar yapma şansını verir. Bizler, bu seçeneğin de bir adım gerisine gitmek ve sizlere basketbol oyunlarının temelinde hangi dinamiklerin yer aldığını açıklamak istiyoruz. Bu arada, daha önce basketbol oyunlarıyla ilgisi olanların bu yazıya göz atmalarına gerek olmadığının altını çizelim.

Basketbol oyunları, yalnızca pas ve şut atmaktan ibaret değildir

Pek çok spor oyununda olduğu gibi NBA 2K21 ve diğer basketbol oyununun temelinde bir oyuncunun kontrolü alınarak oynanış gerçekleşir. Takım temelli oyun modlarını oynuyorsanız, altında renkli bir halka olan oyuncu kontrol ettiğiniz oyuncudur. Top bu oyuncudaysa, topu başka bir oyuncuya verdiğiniz anda kontrol topu alan diğer oyuncuya geçer.

NBA 2K21 oyununun MyTeam modunu oynuyorsanız da kontrol ettiğiniz oyuncudan ayrılmazsınız ama topun size gelmesini beklemeniz gerekir. Basketbol oyunlarında temel olarak takım arkadaşlarınıza pas atmak ve topu potaya gönderecek şutları denemek oyunun özünü oluşturur. Bunun yanında, potandan dönen toplar için ribaunt almak, rakipteki topları çalmak, şut deneyen rakip oyuncuya blok koymak da en çok kullanılan hareketlerdir.

NBA 2K serisinin diğer yapımlarında olduğu gibi NBA 2K21 oyununda da pas atmak normalde tek bir tuşa basarak gerçekleşir. Yalnız, yerden pas atmak veya havadan pas vermek için farklı tuşlar kullanılır. Pas verme tuşları ve oyuncumuza yön verdiğimiz kısımlar birlikte; şut atmak, hızlı koşmak, zıplamak, kontrol ettiğimiz oyuncuyu değiştirmek gibi durumlar için de farklı tuşlar belirlenmiştir.

NBA 2K21 oyununda şut atmak için şut tuşuna basılı tutmak ve şut barının işaretli bölgesinde elimizi bu tuştan çekmek gerekir. Ayrıca, gerçekçiliğin önemsendiği bu yapımda şut atmak için önümüzün boş olması da daha isabetli neticeler doğurur. Atak yaparken rakipten perde istemek ve çeşitli hızlı taktikleri uygulamak için de tuşlar vardır. Deneyim kazandıkça, bu kısımların da kullanılmaya başlanması gerekir.

Savunma yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Takım oyunlarının birçoğunda olduğu gibi basketbol da oyunun çift tarafı olan bir spordur. Hücum yaparak sayı kazanmaya çalıştığımız gibi savunma yaparak da bize atılacak olan sayıları engellemeye çalışırız. Bu engelleme işlemi; rakibi dengesiz şuta zorlamak, topunu çalmak, blok koymak gibi hareketlerle gerçekleşebilir. NBA 2K21 oyununun savunma tarafından kullanılabilen tuşların arasında; kontrol edilen oyuncuyu değiştirmek, topu çalmak, zıplamak ve rakibin karşısında savunma pozisyonu almak gibi seçenekler yer alır.

DualShock 4 kullanıyorsanız; X tuşuyla kontrol edilen oyuncuyu değiştirir, kare ile top çalmaya çabalar, üçgen ile zıplar, R1 ile topu elinde tutan oyuncunun karşısında savunma pozisyonunuzu alırsınız. Savunma, mümkün olduğunca rakibe alan bırakmama ve rakibi zor şuta zorlama işidir. Bu arada, top karşı takımda olduğunda kontrol ettiğiniz oyuncunuzla hangi rakip oyuncuyu tutacağınız konusu kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz.

NBA 2K21 oyununda, serinin daha eski yapımlarında olduğu gibi bu durumu bir ok işaretiyle gösterilir. Sahada çıkan ok işareti, kontrol ettiğiniz oyuncunun hangi rakibi tutması gerektiğini size gösterecektir. Bununla birlikte, rakip oyuncularla potanın arasında kalabilmek ve onlar şut atarken doğru anlarda karşılarında zıplamak savunma anlamında yapılacak en temel davranışlardır. Temel oyun bilgilerini vermiş bulunuyoruz

NBA 2K21 oyunundaki işe yarayacak bazı oynanış taktikleri

Bazı basit taktikleri kullanmanızın, oyuna alışma sürecini hızlandıracağını belirtmek isteriz. Bunlardan en önemlisi, gerçek hayatta oynandığı gibi bir oynanışı harekete geçirmektir. Örneğin, gerçekte topu alan oyuncu gözünü kırpmadan, önünde bir savunucu varsa potaya yönelmez veya müsait durumda değilse şut atmaz. Sizler de eğer NBA 2K21 ile bu seriye başlıyorsanız birkaç önerimizi dinleyerek daha başarılı bir oynanış gerçekleştirebilirsiniz.

Bu önerilerimizden bir tanesi, perde istemek ve bunu kullanmaktır. Perde istemek, bir diğer takım arkadaşınızın yakınınıza gelerek sizi savunan oyuncunun önünde durması hareketidir. R1 tuşuna basılı tutarak perde isteyebilir ve kontrol ettiğiniz oyuncuyu savunan oyuncunun ters tarafından geçerek daha rahat bir şut imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu pozisyon sırasında, perde yapan oyuncu aniden potaya koşabilir. Koşan bu oyuncuya pas vererek kolay bir sayı atabilirsiniz.

Bir diğer kullanışlı yöntem ise boşta olan oyunculara pas atmak ve bu oyuncuların rahat bir durumda şut atmalarını sağlamaktır. Pek çok hazır taktikte, takımınızın kontrol etmediğiniz oyuncuları çeşitli noktalara hareketlenebilir. Onları takip etmeli ve paslarınızı boşta gördüğünüz oyuncuya aktarmalısınız. Bu basit taktikler, oyunda ilerledikçe artacak ve daha rahat bir oynanışa sahip olacaksınız. Aklınıza takılan sorular ve yeni bilgiler öğrenmek için diğer rehber yazılarımıza göz atmanızı öneririz.