NBA 2K21: Hızlı taktik menüsü nasıl açılır?

Hızlı taktik menüsünü daha çok ve daha çabuk kullanmanız için gerekli bilgileri sizlere sunuyoruz.

Spor türleri, pek çok kişinin bildiği üzere göründüğünden çok daha fazla detayı barındırır. Basketbol sporunda da yalnızca şutlar, paslar, bloklar yoktur. Bir takımın sahaya dizilmesi ve çeşitli taktiksel hamleler yapması gerekir. Bu taktiksel hamleleri, bir basketbol oyununda hızlıca yapmak göze biraz zor gelebilir. Neyse ki, NBA 2K21 oyununda bulunan hızlı taktik menüsü sayesinde, biraz da el alışkanlığının yardımıyla taktiksel açıdan hamleler yapmak oldukça kolaylaşır. Okumakta olduğunu rehber yazısında, bu hızlı taktik menüsünün kullanışını sizlere anlatacağız.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K21 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K22 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyununda hızlı taktik menüsünü açmak oldukça kolaydır

İlk söylendiğinde biraz karmaşıkmış gibi görünmesine rağmen, NBA 2K21 oyununda hızlı taktik menüsüne ulaşmak oldukça kolaydır. Bahsi geçen menü, top sizin kontrol ettiğiniz oyuncunun elindeyken tek bir tuşa basarak açılır. Bu tuş ise PlayStation 4 kontrolcüsünü göz önüne aldığımızda L1 tuşudur. L1 tuşuna bastığınızda, ekranda kısa bir liste belirir ve hızlı taktik olarak kullanılacak seçenekler bu listede görülür.

Açılan listede öncelikle 5 adet seçenek vardır fakat bir liste sayfası daha bulunur. Diğer liste sayfasına geçmek için veya bu iki sayfa arasında geçiş yapmak için R2 ve L2 tuşları kullanılır. Listenin sayfasını değiştirdiğinizdeyse 4 seçenekli bir listeyle karşılaşırsınız. Özetlemek gerekirse tek bir tuş ile hızlı taktik menüsü açılıp, yalnızca 2 tuş yardımıyla kolayca bu menünün listelerine ulaşılabilir. Peki, bahsi geçen listelere ulaşıldığında bu taktikler nasıl aktif ediliyor diye soruyorsanız, gelin beraberce bu sorunun yanıtlarını verelim.

Menü açıldığında hızlı taktikler nasıl aktif edilir?

Aslına bakarsanız, hızlı taktik menüsünü açmak kadar bu taktikleri uygulamaya dökmek de tek bir tuşla gerçekleşir. Üst kısımda bahsettiğimiz hızlı taktik menüsünde, uygulanabilecek olan taktikler üst üste yazılı halde bulunur. Her bir taktiğin yanında ise kontrolcüdeki bir tuşun simgesi yer alır. Bu tuşlardan birisini seçtiğinizde, yazılı olan hızlı taktiği aktif etmiş olursunuz. Bu arada, R2 tuşu ve L2 tuşu ile değiştirdiğiniz listenin diğer sayfasındaki taktiklerde de aynı tuş isimleri, farklı bir taktik adının yanında yazılı olabilir.

Olası karışıklıkları engellemek adına listenin hangi sayfasında olduğunuzu kontrol etmenizde fayda vardır. Öte yandan, her ne kadar tek tuş kullanılarak bahsettiğimiz hızlı taktikler aktif edilse de, bunları oynanan bir müsabaka sırasında kullanmak kafa karıştırıcı olabilir. Dilerseniz, bahsi geçen taktikleri nasıl kolayca kullanmanız gerektiği hakkında da bazı tavsiyelerde bulunalım.

Hızlı taktik menüsü, maç sırasında nasıl kolay bir şekilde kullanılabilir?

Hızlı taktik menüsünü en hızlı ve en doğru kullanmanın yolu biraz ezber yapmaktan yada el alışkanlığı kazanmaktan geçer. Müsabaka oynanırken tek tek seçeneklere göz atmak, onların hangi tuşlarla aktif olduğunu çözmek zaman alabilir. Rakip takımın topu çalması ve hücum süresinin dolması gibi olasılıklardan ötürü en hızlı şekilde tercih yapmak daha yararlı bir davranış olacaktır. Çabuk bir biçimde taktiği uygulamak için de önceden hangi işlemin hangi tuşla gerçekleşeceğini bilmek gerekir.

Örneğin, listenin ilk sayfasının en üstünde hızlı izolasyon taktiği yer alır. Bu taktiğin adının yanında PlayStation 4 kontrolcüsündeki X tuşunun simgesi görülür. Hızlı izolasyon, NBA 2K21 oyununda en çok kullanılabilir olan hızlı taktiklerden birisidir. Bu taktiği aktif ettiğinizde, takımınızdaki oyuncular kenarlara doğru açılarak oyun alanının sıkışmasını engelleye çalışırlar. Sıklıkla hızlı izolasyon taktiğini kullanacaksanız, her seferinde listede bu özelliği aramanız gereksiz olacaktır.

Bunun yerine, kullanacağınız tuş kombinasyonunu aklınızda tutmanız ve peşi sıra bu tuşlara basmanız en hızlı yoldur. Bir diğer deyişle, hızlı izolasyon taktiği için önce L1 ile hızlı taktik menüsünü açıp, sonrasında tek tek listedeki seçenekleri okumanıza gerek yoktur. Bunun yerine, sırasıyla L1 ve X tuşlarına basmanız gerektiğini bilmeniz ve uygulamanız yeterlidir.

Benzer şekilde, diğer taktikleri kullanmak için de hangi tuş kombinasyonuna ihtiyaç duyduğunuzu hatırlamanız gerekir. Çok karmaşık bir ezber düzeninden uzak durmak istiyorsanız, her taktiği benimsemenize lüzum olmayabilir. En çok kullandığınız üç yada dört hızlı taktiği aklınızda tutarsanız, rahatlıkla oyuna yansıtabilir ve kolayca uygulama kısmını başarabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x