NBA 2K21: En başarılı savunma nasıl yapılır?

Bu basketbol oyununda, iyi savunma yapmak için gerekenleri bu yazıda derledik.

Takım halinde oynanan sporların birçoğu iki yönlü olarak oynanır. Bu iki yön, tahmin edeceğiniz üzere hücum ve savunmadır. Basketbol da hücum kadar savunmanın değerli olduğu bir spor dalıdır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, NBA 2K21 oyununda en başarılı savunma nasıl yapılır, sorusunun yanıtlarını birlikte aramaya çalışacağız. Bu sorunun yanıtlarını doğru verebilirsek, hücum anlamında da artılar kazanabileceğimizin ipucunu vererek anlatmaya başlayalım.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 için savunma yapmak oldukça önemli bir unsurdur

Oynanış mekaniklerini göz önünde bulundurduğumuzda NBA 2K21 oyununun, aynı serinin daha önce çıkışını gerçekleştiren oyunlarına nazaran savunma kısmına biraz daha fazla önem verdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, yine aynı serinin en son yapımlarına göre savunma mekanizmasının fazla değiştirilmediğini de bilmek gerekiyor. Eğer yıllardır bu oyunu oynuyorsanız ve savunma alanında zorluk çekmiyorsanız, bu yazı size çok fazla bir şey vermeyecektir.

Öte yandan, ben bu oyunu uzun süredir oynuyorum fakat savunma yapamıyorum diyen okurlarımız için önemli ipuçları bu yazıda bulunuyor diyerek NBA 2K serisindeki savunma değerlerinden bahsedelim. Bu yapımda, her oyuncunun belirli özellikleri vardır ve bu özelliklerin arasında savunma alanındaki değerler de yer alır. Kısaca savunma değerleri; hareketli olarak rakibin önünde kalma, top çalma, blok koyma, ribaund alma gibi sıralanır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi istatistiklere yansımayan savunma güçleridir. Her bir oyuncunun, örnek verdiğim gibi savunma özelliklerinin rakamsal değerleri bulunur. Aynı zamanda, rozetlerle bu savunma unsurları desteklenir. Bilmeniz gereken önemli bir nokta, savunma değeri yüksek olan bir oyuncunun yakınından sayı atmanın ve rahat hareket etmeniz otomatik olarak zorlaştırıldığıdır.

Örneğin oyun kurucunuzun, karşı takımın oyun kurucusuyla karşı karşıya olduğunuzu düşünün. Karşı takımın oyun kurucusunun savunma özellikleri güçlüyse, onun yanında geçip gitmeniz neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda bu oyuncuya perde uyguladığınızda bile perdeden kurtularak yeniden karşınıza çıkabilir ve atış yapmanızı engelleyebilir. Aynı zamanda bu oyuncunun size karşı yaptığı engellerden ötürü dengesiz şut atarsanız ve bu durumdan o oyuncunun istatistik anlamında bir kazancı olmaz. Nihayetinde, iyi savunma yapmanın yollarının başında, savunma gücü yüksek olan oyuncuları bulundurma unsuru vardır.

Oyuncuların savunma özelliklerinin yüksek olması avantaj sağlar

Üst kısımda belirttiğim gibi savunma özellikleri yüksek değerlerde olan oyuncularla savunma kısmına avantajlı olarak başlarsınız. MyTeam modunda bu özellikler oyuncu kartlarında belirtilir. MyCareer modunda oyuncunuzun savunma özelliklerini kendiniz geliştirirsiniz. Diğer oyun modlarında da oyuncuların savunma değerlerini görebileceğiniz alanlar yer alır. Hangi oyun modunu oynuyor olursanız olun, her bir oyuncunun oynadığı pozisyona göre bazı savunma değerleri, diğer değerlerin önünde tutulur.

Gard pozisyonunda oynayan oyuncularınızın hızlı alan kapatma özelliğinin yüksek olması faydalıdır. Bu oyuncuların top çalma yetenekleri de varsa, kalabalık anlarda siz bir hamle yapmasanız bile rakibin topunu çalabilirler. Takımınızda bu türden oyuncular varsa, rakip takımı kalabalık bölgelere yönlendirmek sizin faydanıza sonuçlar ortaya çıkarır. Atak yapmakta olan rakip oyuncular yanınızdan hızlıca süzülüp gidemediklerinde savunma kısmının önemli bir noktasını hallettiniz demektir.

Bu arada, rakibin karşısındayken L2 tuşuna basılı tuttuğunuzda savunma hareket yaparsınız. Bir diğer deyişle, L2 tuşuna bastığınızda oyuncunuz kollarını belirli ölçülere açar ve rakibin hızlıca geçmesine izin vermez. Bu hareket, kontrol seçeneklerinde orijinal adıyla Intense-D olarak yazılır. PlayStation 4 dışındaki bir platformdan bu oyunu deneyimliyorsanız, hangi tuşa denk geldiğini kontroller kısmından öğrenebilirsiniz.

Birazdan hangi tuşların savunma yaparken ihtiyaç duyulacağına değineceğiz fakat ondan önce diğer pozisyonlardaki savunma becerilerinin neler olduğunu da gözden geçirelim. Gard dışındaki, yani PG ve SG pozisyonunda oynamayan diğer oyuncuların muhtemelen biraz daha uzun boylu olurlar. Bu oyuncuların blok yapabilme değerleri önemlidir. Top çalma özellikleriyle birlikte, blok yapabilen ve bahsettiğim bire bir oyuncu savunmasını gerçekleştirebilen forvet oyuncuları işinize yarayacaktır.

Pivot yani C pozisyonunda oynayan oyuncularınızın savunma değerlerinde ise blok ve post savunması önemli yer tutar. Gard pozisyonlarında oynayan bir oyuncu sıklıkla post oyunuyla yüzleşmeyebilir ama bu durum pivotların başına sıklıkla gelir. Bu kısımda, hem post savunma değerlerinin yüksek olması, hem de oyuncunuzun fiziğinin yeterli ölçüleri barındırması size avantaj sağlar. Örneğin; Shaquille O’Neal gibi bir pivotunuz varsa, rakip sizi itmekte zorlandığı gibi uzun boyundan ötürü şut atma riskini de fazla alamaz.

Savunma yaparken kullanılan kontroller nelerdir?

PlayStation 4 kontrolcüsüne göre savunma sırasında hangi tuşları kullandığımıza da bir göz atalım. X tuşuyla kontrol edilen oyuncu değiştirilirken, belirttiğimiz üzere L2 tuşuyla savunulan oyuncuya odaklanılıyor. Ayrıca L2 tuşuna basılı halde yön tuşunu rakip oyuncuya doğru ittirirsek, oyuncumuz vücudunu rakibine doğru eğimlendirir. Üçgen tuşu, blok yapmak ve ribaund için sıçramak işlemini yaparken, kare tuşu top çalma hamlesini gerçekleştiriyor.

Top rakibin oyun kurucusundayken rakibe bakarak yan koşu yapmak için L2 ve R2 tuşlarına aynı anda basarak sol analog çubuğu gideceğiniz yöne göre hareket ettirebilirsiniz. Yine top rakipteyken, sağ analog çubuğu kullanarak savunma yapan oyuncunuzun elini ne tarafa doğru kaldırmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Benzer şekilde sağ analog çubuğu rakibe doğru yönlendirirseniz oyuncunuz topu çalmak için hamle yapacaktır.

Rakibinize hücum faul yaptırmak isterseniz daire tuşuna basılı tutmanız gerekir. Tabii bunu yaparken rakip takım oyuncusunun gideceği yönü hesaba katmalısınız. Kendinizi yere atmak istiyorsanız iki kere üst üste daire tuşuna basabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, savunma yaparken farklı bir oyuncunun kontrolünü almak istediğinizde R1 tuşunu kullanabilirsiniz. Bu tuşa bastığınızda, kontrol ettiğiniz oyuncuların dışındaki diğer oyuncularınızın üzerinde tuş seçenekleri oluşur. Seçtiğiniz oyuncuya, savunma kontrolünü verebilirsiniz.

NBA 2K21 için temel savunma taktikleri nelerdir?

Savunma anlamında bazı hamleler oldukça önem arz eder. Rakip takımın sayı yapmadığı her durum, sizin hızlı hücumla sayı bulmanız için bir ihtimali ortaya çıkartır. Pota altından topu oyuna sürmekle, rakip henüz savunma alanlarına geçmeden hızlıca onların üzerilerine girmenin farkı görüldüğünden fazladır. NBA 2K21 oyununda iyi savunma yapmak adına en temel unsur olarak, rakip oyuncularla potanın arasında oyuncularınızın konumlanması kuralı vardır.

Aynı zamanda, rakip oyuncuları boş bırakmamak, özellikle üçlük çizgisinin gerisinden gelebilecek olan boş şutları engellemek önemlidir. Üst kısımda belirttiğimiz gibi savunma yaparken dikkatli olmak, doğru pozisyon almak ve iyi savunma oyuncularına sahip olmak avantaj sağlar. Bazı durumlarda, çok iyi ve ortalama değeri yüksek olan hücum oyuncuları yerine, ortalama değeri düşük fakat savunma özellikleri yüksek olan oyuncuları tercih etmeniz faydanıza olabilir.

Savunma yaparken, karşı takımın oyuncusunun sür’atli olması gibi durumlarda, bu oyuncular potaya doğru ilerlerken önlerine oyuncu çıkarabilmeniz de rakibin şut dengesini bozar. Hücum gibi savunma da bir takım işidir ve bu konuda her bir oyuncuya farklı görevler düşer. Ayrıca, top çalmak için fazladan çaba harcamaktansa, karşı takımın karşısında doğru konumlanabilmek, savunma adına çok daha yararlı bir adım olacaktır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x