NBA 2K21: En başarılı oynanış taktikleri ve ipuçları nelerdir?

NBA 2K21 oyununda başarılı olmak için gerekli olan bazı önemli oynanış taktiklerini bu yazıda bulabilirsiniz.

NBA 2K serisinin oyunları, oynanış anlamında birbirleriyle benzerlik göstermelerine karşın, her yıl farklı mekanikleri bizlere sunarlar. Bu serinin bir sene önceki oyununda kullanılan oynanış taktikleri, serinin yeni oyunu geldiğinde işe yaramayabilir. Bizler de bu rehber yazısında, NBA 2K21 oyununda başarıya ulaşmanız için gerekli olan ve en çok işinize yarayacağını düşündüğümüz taktikleri sizlerle paylaşacağız. Eğer sizlerde hazırsanız, internet sitemizde bir inceleme yazısının da yer aldığı bu basketbol oyununda başarıya ulaşmak için gerekli olan en iyi oynanış yöntemlerini sizlerle paylaşalım.


NBA 2K22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyunundaki en başarılı taktikler nelerdir?

Giriş kısmında belirttiğimiz gibi, her yıl NBA 2K serisinin oyunlarında oynanış açısından irili ufaklı bazı değişiklikler yapılır. NBA 2K21 oyunu, her ne kadar NBA 2K20 oyunuyla büyük benzerlikler gösterse de bu yeni oyunda taktiksel anlamda bazı farklı durumlara dikkat etmek gereklidir. Aynı zamanda, farklı zorluk seviyelerinde kullanılacak olan taktikler arasında da farklılıklar mevcuttur.

Kolay zorluk seviyelerinde, üç sayı kazanmak için hareket etmek gayet iyi bir yöntemken, Hall of Fame zorluk seviyesinde üçlük atışlarda isabet kaydetmek hiç de kolay olmayacaktır. Benzer şekilde, rakip takımın savunma başarısı da zorluk seviyelerine göre değişim gösterir. Bizler ise bu rehber yazısında her bir zorluk seviyesinde nasıl oynanması gerektiğini sizlere anlatmayacağız.

Sizlere önereceğimiz taktikler ve ipuçları, NBA 2K21 oyununun oynanış mekaniklerinin hepsinde etki eder özellikte olacak. Bu taktikleri, oyunun temel yapısıyla birleştirdiğinizde daha başarılı sonuçlar elde edebileceksiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, MyCareer modunun dışındaki takım oyunu temelli olan müsabakalarda hangi taktiklerle başarılı sonuçlar alabileceğimize beraberce göz atalım.

Perde alarak potaya doğrudan yönelme

NBA 2K21 oyununda, göze en çok çarpan ve işe yarayan hücum taktiğinin potaya dik açıdan yönelme olduğunu söyleyebiliriz. Bu taktikte, set halinde hücum yapılırken, L1 tuşuna bir kere basılarak hızlı taktik menüsü açılır. Bu menü açıldığında X tuşuna basarsanız takım arkadaşlarınıza sahaya yayılma ve boş alan oluşturma emrini verirsiniz. Takımınızdaki oyuncular üçlük çizgisinin dışına doğru yönelerek potaya doğru giden bölgeyi açarlar.

Sonrasında, oyun kurucunuzla üçlük çizgisinin dışında topu sektirirken, PlayStation 4 kontrolcüsüne göre L1 tuşuna basılı tutarak takım arkadaşını perde yapmaya çağırırsınız. Burada, potaya doğru kat etmeden önce karşınıza iki seçenek çıkar. Bu seçenekler, topu elinde bulunduran oyuncunuza yardıma gelen ve perde yapan oyuncunun sabit kalması veya potaya doğru yönelmesidir. Bu kararı, R1 tuşuna birer kez dokunarak verirsiniz.

Her iki durumda da perde aldıktan sonra yani, sizi savunan oyuncu perdeye gelen takım arkadaşınıza takılabileceği noktada geldiğinde, potaya ters taraftan kat edersiniz. Sizi savunan oyuncudan kurtulup potaya doğru yöneldiğinizde ise pek çok olasılık meydana çıkar. Bunlardan bir tanesi yeterince hızlıysanız doğrudan potaya yönelerek sayı atmanızdır. Yalnız, özellikle rakibin uzun boylu olan savunma oyuncularıyla aranızda mesafe bırakmaya dikkat etmelisiniz.

NBA 2K21 oyununda, rakip oyuncular belirli bir mesafe yakınınızdaysa atışlarınızın başarı oranını, NBA 2K20 oyununa göre daha fazla etkilerler. Kesin smaç basacağınızı zannettiğiniz bir anda dengesiz şekilde turnike atmaya itilebilirsiniz. Bu nedenden ötürü potaya yöneldiğinizde rakibin mesafeli bir biçimde arkada kalması en iyi durumlardan biridir. Öte yandan, potaya yöneldiğinizde farklı olasılıkların ortaya çıkabileceğini hatırlatalım.

Perde alarak gelişen hücumda rakip takımın tepkileri nelerdir?

Üst kısımda anlattığımız perde alarak kat etme durumuna, rakip takım her zaman aynı tepkileri vermez. Örneğin, perdeyi aldığımızda topu elinde bulunduran oyuncudan kurtulamayabiliriz veya perdeyi yapan oyuncumuzu savunan diğer rakip oyuncu önümüzü kesebilir. Bu örnekteki gibi rakip takım, topla oynamakta olan oyuncumuza odaklanıyorsa, perdeyi yapan diğer oyuncumuza görev sırası geldi demektir.

Topu elinde bulunduran oyuncunun perdeleme sonucunda sıkıştırıldığı durumlarda, perdeyi yapan oyuncu üst kısımda belirttiğimiz gibi potaya yönelebilir veya sabit kalabilir. Potaya yönelmesi daha kesin bir netice oluşturacaktır. Bu oyuncu hızlıca potaya doğru kat ediyorsa topu ona aktarır ve sonuca gidebilirsiniz. Yerinde bekliyorsa, diğer oyuncuları üzerinize çekerek, beklemekte olan oyunuza boş bir şut imkanı tanıyabilirsiniz.

Bir diğer olasılık ise oyun kurucunuzla perdeden sıyrıldığınızda üçüncü bir rakip oyuncunun sizi savunma olasılığıdır. Tam potayla bire bir kaldım diyeceğiniz anda muhtemelen uzun bir takip takım oyuncusu potayla aranıza girebilir. Üst kısımlarda belirttiğimiz gibi NBA 2K21 oyununda rakip oyuncu yakınınıza bile yaklaşsa şut dengeniz büyük ölçüde bozulur. Eğer, üçüncü oyuncunun sizin oyuncunuza yöneldiğini görürseniz, bu oyuncunun tutması gereken takım arkadaşınızı gözlerinizin araması gerekir.

Unutmayın ki basketbolda savunmaya fazladan bir yardım geldiğinde, en az bir takım arkadaşınız boşta kalmış demektir. Bu oyuncuyu bulabilirseniz, kişisel yeteneklerine göre sayıyı beklenmedik bir bölgeden de kazanabilirsiniz. Öte yandan, pota altı kalabalık ise şansınız fazla zorlamamanızı öneririz. Yeterli süre varsa, karmaşadan çıkarak üst kısımda bahsettiğimiz set hücumunu hızlı bir biçimde yeniden oluşturmanız daha faydalı olacaktır.

NBA 2K21 için üç sayı atma odaklı hücum taktikleri nelerdir?

NBA 2K21 oyununda sadece potaya yönelerek hücum yapma zorunluluğu yoktur. Özellikle günümüzün basketbolunda üç sayılık atışlar ve bunlara dair taktikler bir hayli önem taşır. Tüm stratejisini üç sayılık atışların üzerine kuran pek çok NBA takımının varlığından da bahsedebiliriz. Bununla birlikte, NBA 2K21 oyununda 3 sayı atmak için bazı hususlara dikkat etmemiz gerekir.

Bu hususların başındaysa, gerçek hayattaki gibi rahat atış bulmak, şutu atan oyuncunun özellikleri ve oyunun zorluk seviyesi gelir. Şunu bilmek gereklidir ki bir oyuncu tam karşısında bir savunmacıyla karşı karşıyaysa NBA 2K21 oyununda 3 sayılık atışlarından kolay kolay isabet kazanamaz. Üst kısımda anlattığımız gibi diğer oyuncular üzerinize çekerek boş oyuncu oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Saha içerisinde takım arkadaşlarınızın hareketleriyle de üçlük atabilecek olan boş oyuncunun doğru yere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, boş oyuncuyu bulduğunuzda X tuşuyla pas atmak, topun istemediğiniz oyuncuya gidebileceğinden ötürü biraz risklidir. R1 tuşuna basarak oyuncuların üzerinde tuş sembollerinin çıkması ve doğru kişiye pası atmak daha kesin sonuç verecektir.

Tüm bunlarla birlikte, üç sayılık şutu deneyecek olan oyuncunuzun 3 sayı atabilme özelliğine sahip olması ve bu oyuncunun hangi açılardan daha iyi 3 sayılık sayı atabileceğini bilmekte fayda vardır. Bu bilgilere, maç dışındaki menülerden kolayca ulaşabilirsiniz. Son olarak, maçı yaptığınız zorluk seviyesi de 3 sayı atışların isabet oranını ciddi anlamda etkiler. Hall of Fame zorluk seviyesinde oynuyorsanız, çok yetenekli oyuncular dışında 3 sayı atmaktan kaçınmak daha mantıklı olabilir.