Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

NBA 2K21, DualSense ile çok farklı hissettirecek

Sevilen basketbol oyununun yeni nesil sürümüne dair yeni detaylar açıklandı.

İnternet sitemizde PlayStation 4 sürümü için bir inceleme yazısının yer aldığı NBA 2K21, bilindiği üzere yeni nesil konsollar için yenilenmiş bir yapıyla sunulacak. Söz konusu olan bu farklılığın neleri kapsayacağına dair yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bizler de bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Okumakta olduğunuz haber yazımızda; yeni nesil oynanış mekanikleri, DualSense kontrolcüsüyle ilgili özellikler, Impact Engine ile gelecek olan farklılıklar gibi pek çok yeni bilgiler yer alıyor. Oldukça heyecan verici olan bu bilgileri merak ediyorsanız, sizleri hızlıca haberimizin alt kısımlarına alabiliriz.

NBA 2K21

NBA 2K21 oyunundaki tepkiler, DualSense ile gerçekçi şekilde hissedilebilecek

PlayStation 5 konsolunun kontrolcüsü olan DualSense, bilindiği üzere geliştirilmiş bir titreşim sistemi barındıracak. Bu sistem sayesinde, tetik tuşları dahil olmak üzere kontrolcünün farklı noktalarından ve tuşlarından gelişmiş titremiş tepkileri alınabilecek. Bu durumu değerlendiren NBA 2K21 oyununun geliştirici ekibi ise yeni teknolojileri en olumlu biçimde kullanmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Yayımlanan tanıtım yazısında, bahsi geçen oyunun geliştirici ekibinin özenli bir çalışma ortaya koyduğu açıklandı.

Peki, bu özenli çalışmada ne gibi yenilikler yapıldı diye merak ediyorsanız, hemen aklınızdaki soruların yanıtlarınız sizlere verelim. DualSense kontrolcüsünün getirdiği en bariz farklılığın yorgunluk ve direnç durumlarındaki tepkiler olacak. Kontrol edilen oyuncu yorulduğunda, hızlı koşmak istediğinde vücudunun verdiği tepkiyi, DualSense kontrolcüsünün tetik tuşlarından hissedebileceğiz. Benzer şekilde, kontrol edilen oyuncu post hareketi yaparken onu savunan oyuncunun fiziksel durumuna göre de aldığımız tepkiler farklılık gösterecek.

Savunan oyuncu zayıfsa, L2 tuşu daha az tepki verirken, savunan oyuncunun güçlü olması durumunda L2 tuşundan gelen direnme titremişini daha bariz hissedebileceğiz. Tüm bunlarla birlikte, kontrolcü titreşimine dair farklılıklar, NBA 2K21 oyununun maçlarının genelinde çok daha bariz olacak. Oyuncuların çarpışmaları, koşu sırasındaki engellemeleri, faul yapılırken gelen darbenin sertliği gibi pek çok unsurun DualSense ile hissedilebilir olacağı belirtiliyor. Kısacası, sahadaki darbeye dayalı pek çok unsuru, PlayStation 5 kullanıcılarının gelişmiş bir titreşim sistemiyle yaşayabileceklerini sizlerle paylaşabiliriz.

Oyuncu animasyonları da yeni nesle geçiş yapıyor

NBA 2K21 oyununun yeni nesil sürümünde toplu ve topsuz olarak oyuncuların animasyonlarının büyük ölçüde yenilendiğini öğreniyoruz. Yapılan açıklamalara göre oyuncuların imza hareketleri sistemi korunmasına karşın animasyonların genelinde önemli farklılıklar bulunacak. Top sürme yapan oyuncuların animasyonları daha gerçekçi hissedilirken, animasyonlara dair olan yenilikler oyunun savunma alanında da hissedilecek. Oyuncuların savunma yaparken yaptığı hareketler, topsuz alandaki oyuncuların temas temelli animasyonlarında gerçekçi etkiler görülecek.

İlgi çekici bir gelişme de oyuncuların küçük adımlamalar atmaları gereken durumlarda yaşanacak. NBA 2K serisinin önceki oyunlarında, küçük adım atarken bazı çizgisel kayma durumları oluşuyordu. Farklı bir şekilde söylersek, oyuncuların kısa süreli adımlarında, sanki parke üzerinde oyuncu kayıyormuş gibi bazı görüntülerle karşılaşıyorduk. Bahsi geçen oyunun yeni nesil sürümündeyse bu durum yenilenmiş animasyonlarla düzeltilmiş olacak. Kısa adımlar, bulunulan pozisyonun durumuna göre animasyon halindeki küçük adımlarla gerçekleşecek ve kayma görüntüleri ortadan kalkmış olacak.

Anlattıklarımıza ek olarak, oyuncuların havada temas etmeleriyle ilgili olan Impact Engine sisteminin de NBA 2K21 oyununun yeni nesil sürümünde olacağını belirtelim. Basketbol sporunun doğası gereği oyuncular havadayken yaşanan çarpışmalar, Impact Engine adı verilen bu sistemle çok daha gerçekçi hale getirilecek. Oyuncuların çarpışmalara olan tepkileri, animasyonlarına yansıyacak ve oynanışa daha gerçekçi bir hava katacak. Impact Engine sistemi, çarpışmanın derecesine ve durumuna göre verilecek en mantıklı tepkiyi seçerek bu tepkinin oyuncular tarafından verilmesini sağlayacak.