NBA 2K21: En başarılı ataklar nasıl yapılır?

NBA 2K serisinin yeni oyununda hangi taktiklerle daha kolay sayı bulacağınızla ilgili bazı öneriler sunuyoruz.

Son güncelleme:

Basketbol sporunda, diğer takım odaklı spor dallarında olduğu gibi başarıya ulaşmak için gereken en önemli unsur sayı kazanmaktır. Bir takım rahat sayı buluyorsa, kazanmak için en önemli kapının aralandığı kabul edilebilir. Okumakta olduğunuz rehber yazımızda, NBA 2K21 oyununda en başarılı ataklar nasıl yapılır sorusunu yanıtlarını vermeye çalışacağız. Çok büyük oranda olmasa da her yıl NBA 2K serisinin oyunlarının müsabaka mekaniklerinde farklılıklar yaşanır. İnternet sitemizde bir inceleme yazısının da yer aldığı bu yılın NBA 2K oyunundaki hangi taktiklerin sayı atmayı daha rahat hale getirdiğini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 ile en başarılı ataklar yapmak için oyuncularınızı tanımanız gerekir

İster takım temelli oyun modlarını, isterseniz de MyCareer modu benzeri tek bir oyuncuyu yönlendireceğiniz bir seçeneği deneyimleyin, kontrol ettiğiniz oyuncuyu tanımanız büyük önem arz eder. Oyuncularınızın yeteneklerinin farkındaysanız, iyi bir atak gerçekleştirmek üzere atmanız gereken en önemli adımı atmış sayılırsınız. Bazı oyuncular süratiyle, bazı oyuncular keskin şutlarıyla, bazılarıysa fiziksel kuvvetleriyle sayı yapmaya daha elverişlidirler.

Takımınızdaki oyuncuların ortalama değerlerinin yükselmesi, o oyuncuların her şeyi aynı anda yapabileceği anlamını taşımaz. Örneğin, Shaquille O’Neal gibi bir oyuncuyla, pota altında post oynayarak rakibinizi çembere kadar itip pozisyonu smaçla bitirmeniz mümkündür. Bu oyuncuyu savunan kişi, fizik olarak eksiklikler içeriyorsa bu iş çok daha kolay gerçekleşir. Öte yandan, aynı oyuncuyla boş da olsanız 3 sayılık şut atmayı denerseniz netice almanız imkansıza yakın bir oranda gerçekleşir.

Benzer şekilde, zayıf ama hızlı bir oyuncunuzla rakibinizi post hareketiyle potaya kadar itmeniz zordur. Bu oyuncuyla perde alarak hızlıca potaya yönelmeniz ise yine benzer şekilde kolayca sayı bulmanızı sağlayabilir. Özetle, oyuncularınız tanımak ve bu oyuncuların hangi bölgelerde daha faydalı olacağını bilmek, taktiğiniz ne olursa olsun başarılı ataklar yapmanızın anahtarı olacaktır. Tabii ki her spor oyununda olduğu gibi NBA 2K21 oyununun da bazı özel taktiklerle ilerlemesi daha rahat olur ki gelin bu taktiklere de bir göz atalım.

NBA 2K21 oyununda, hızlı oyun kurucuları değerlendirmek gerekir

NBA 2K21 oyunundaki en bariz atak taktiklerinden birisinin hızlı oyun kurucularla dik açıdan potaya yönelmek olduğunu söyleyebiliriz. Deneyimlerimiz sırasında da görüldüğü üzere hızlı bir oyun kurucunuz veya şutör gardınız varsa, mümkünse perde alarak potaya hızlıca kat edebildiğinizde büyük oranda olumlu bir sonuç alırsınız. Tabii, savunmanın tepkisine göre farklı atak kombinasyonları denemeniz gerekebilir fakat alınacak sonuçlar genellikle olumlu olacaktır.

Bu taktiği uygulamanız için öncelikle hızlı bir PG veya SG pozisyonu oyuncusuna sahip olmanız gerekir. Bu oyuncunun smaç yapabilme yeteneği bulunuyorsa işleriniz bir kat daha kolaylayacaktır. Potayı dik açıyla tam karşıdan gördüğünüz durumlarda, perde alarak savunmacınızdan kurtulmanız ve potaya hızlıca yönelmeniz ile kolay sayı bulabilirsiniz. Bu durumlarda, rakip takımın savunmacıları yolunuzu tıkarsa, boşta kalan diğer takım arkadaşlarınızı bulmanız gerekebilir.

Takım arkadaşlarınızı bulduğunuz durumlardaysa, üst kısımda anlattığımız gibi bu oyuncuların yeteneklerinin farkında olmanızda büyük fayda olacaktır. Üç sayı atmakta başarılı olan bir takım arkadaşınız, üç sayı çizgisinin dışında boş kalmışsa, bu oyuncuya pas vermekten çekinmezsiniz. İyi smaç yapabilen bir takım arkadaşınız potaya doğru koşuyorsa, bu oyuncuya topu aktarmak da faydalı bir davranıştır. Kısacası, takımınızdaki oyuncuların yetenekleri ve bunların bilincinde olmak oyununuzu olumlu anlamda şekillendirmenizi sağlar.

Uzun oyuncularla doğru hamleler yaparak sayılar bulunabilir

NBA 2K21 oyununda en rahat işleyen hücum dinamiklerinden bir tanesi de perdeye gelen uzun boylu oyuncuların, perde sonrasında potaya doğru yönelmeleridir. PlayStation 4 kontrolcüsüyle L1 tuşuna basılı tuttuğunuzda takımınızdaki PF veya C pozisyonlarında oynayan ve muhtemelen uzun boylu olan basketbolcular yardıma gelir. Kontrol ettiğiniz oyuncuyla bu perdeden yararlanarak savunma oyuncusunu geçtiğinizde, perdeyi yapan oyuncumuzu savunan rakip oyuncu muhtemelen topu elinde tutan basketbolcumuza doğru yönelir.

Bu esnada perdeyi yapan oyuncumuz savunmasız kalır ve bir komut vermediğimiz zamanlarda bile potaya doğru koşmaya başlar. İşte bu oyuncuya pas verdiğimizde rahatlıkla sayı bulabiliriz fakat bu sırada savunmanın konumunu da hesaba katmamız gerekir. Örneğin, rakip takımın oyuncuları, topu elinde tutan oyuncumuz ile perde yaptıktan sonra potaya doğru yönelen oyuncumuzun arasında bulunabilirler. Bu gibi durumlarda doğrudan pas atmamız engellenir.

Anlattığımız gibi kalabalık ortamlarda normal pas atılamayacak durumda olduğunuzda Alley-oop seçeneğini kullanmanızda fayda vardır. Perdeden çıkan oyuncunuzla potanın arasında bir takip oyuncu kalmadıysa, ayrıca potaya koşan oyuncumuzun smaç yapma becerileri yüksekse, Alley-oop ihtimalini kullanmak en kesin sonuçları verir. Böyle bir durumda yönünüzü pas atmak istediğiniz oyuncuya çevirerek, PlayStation 4 kontrolcüsünün üçgen tuşuna iki kere basarak rahatlıkla Alley-oop hareketini gerçekleştirebilirsiniz.

Üç sayı atıcılarını kullanmak için onların boş kalmalarını sağlamak gerekir

Günümüzün ve 2010’lu yılların yaklaşık olarak yarısından itibaren NBA basketbolunda üç sayılık atışların önemi gözle görülür bir oranda artmıştır. Takımlar, üç sayı atabilen oyuncularla daha fazla mücadele ederler. Üç sayı atabilen oyuncuları, rahat şut atabilecekleri noktalarda buluşturabilmek de basketbol saha taktiklerinin büyük bir kısmını oluşturur. Gerçek basketbolu referans alan NBA 2K21 oyununda da üç sayı atmak, önemli bir atak taktiği olarak bir kenara yazılabilir.

Anlattıklarımızdan da çıkarılacağı üzere, NBA 2K21 oyununda üç sayılık atışları isabet ettirmek için oyuncularımızın rahat şut imkanı bulmaları gerekmektedir. Bu imkanı oluşturmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan bir tanesi, takımımızın oyuncuların yer değiştirerek boş şut atabilecekleri bir noktaya gidebilmeleridir. Bir diğeri ise oyuncunun perdeden çıkarak boş kaldığı anda hareket halindeyken şut atmasıdır. Her iki durum benzer gibi görünse de durarak şut atmak ve hareketli şut atmak ayrı beceri birimleriyle ölçülür.

Oyuncunuzun bu atışlara yatkınlığını bilmenizde ve hangi noktalardan daha isabetli şutlar atabildiğini öğrenmenizde fayda vardır. Öte yandan, iyi üç sayı atabilen uzun oyuncularla boş atışlar da deneyebilirsiniz. Bunun için, iyi şut atan oyuncuyu L1 tuşuyla perde yapmaya çağırdığınızda, R1 tuşuna basarsanız bu oyuncu perde yaptığı noktada bekler. Savunma oyuncuları, potaya yönelen basketbolcunun peşine düştüğünde, perde yapan ve üç sayı çizgisinin dışında beklemekte olan oyuncunuza pasınızı aktarabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, oyuncularınızın durumlarına ve yeteneklerine göre farklı taktikler geliştirebilirsiniz. Atak yaparken, oyuncunuzu savunan basketbolcunun savunma becerilerine göre o oyunların üzerine girmeyi de genel bir taktik olarak kullanabilirsiniz. Bir başka deyişle, karşınızdaki takımın oyuncularını analiz etmeniz ve bu oyuncuların eksikliklerine göre hareket etmenizin avantajını göreceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x