NBA 2K20: Yeni başlayanlar için taktikler ve ipuçları

NBA 2K serisine yani başlayanlar ve NBA 2K20 oyununda daha hızlı başarıya ulaşmak isteyenler için bazı önerilerimiz bulunuyor.

Sizlerle kısa süre önce NBA 2K20 oyununun incelemesini paylaştık ve bu oyuna dair rehber yazılarımızla devam etmek istiyoruz. İlk rehber yazımızı, bahsettiğimiz yapıma yeni başlayanlar ya da NBA 2K20 oyununun mekaniklerine alışamayanlar için kaleme alacağız. Bu yazıda, müsabakalar sırasında dikkat edilmesi gereken hususları, takım kurarken yapılması gereken tercihleri kaleme alacağız. Eğer sizler de hazırsanız, yazımıza beraberce geçiş yapalım.


NBA 2K20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 ile oyuncuların ne yapabileceklerini bilmek gerekiyor

Bir müsabakaya başlamadan önce, diğer pek çok spor oyununda olduğu gibi NBA 2K20 oyununda da kontrol ettiğiniz takımın oyuncularını tanımanızda fayda olduğunu unutmayın. Oyuncularınızın kabiliyetlerini ve neler yapabileceklerini biliyor olmak, sizi oyunda birkaç adım ileriye taşıyacaktır. Bir basketbol takımındaki 5 pozisyon için de azami olarak oyuncuları tanımakla birlikte oyun içerisinde boş yere çaba harcamaktan kurtulursunuz.

Takımınızdaki her oyuncu süper yıldız seviyesinde olmayabilir ama oyuncuların kendine has özellikleri vardır. Bazısı yavaş olabilir fakat çok iyi üç sayılık atışlar yapabilir, bazıları skor yapma konusunda kısıtlıdır ama savunma anlamında takımınıza büyük fayda sağlayabilir. Hangi oyun modunu oynuyorsanız oynayın, takımınızdaki oyuncuların ana yeteneklerini öğrenmeniz gerekir. Tabii NBA 2K20 ile yaşadığınız deneyimlerle de bu yapıları öğrenebilir veyahut daha detaylı bir biçimde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her halükarda maçlara başlamadan önce ya da maç yapılıyorken takımınızdaki oyuncularla ilgili özelliklerin yazıldığı bölümlere girmenizi öneriyoruz. Oyuncunuzun hızına, pota altı yeteneklerine, oyunu kurma becerilerine göre oyun tarzınızı oluşturabilir, başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Bahsettiğimiz yetenekler, oyuncuların özellikler bölümünde yazacaktır. Farklı oyun modlarında bu özellikler aynı yerlerde bulunmamasına rağmen oyunun menülerini biraz karıştırdığınızda rahatlıkla oyuncuların öne çıkan yeteneklerini öğrenebilirsiniz.

Günümüzün NBA basketbolunu takip ederek oyununuza yön verin

Gerçek NBA maçlarını izlemek, gerçekçi bir oynanışı temel alan NBA 2K20 oyununu oynamanız açısından sizin için bir artı olacaktır. Tabii ki burada, NBA maçlarını izleyin rahatlıkla maçların hepsini kazanırsınız, demiyoruz. Yalnızca, maçları izlediğinizde, oyunda neler yaparak sayı bulacağınız ya da savunmada nasıl hareket etmeniz gerektiğini daha rahat anlayacaksınız. Öte yandan, NBA 2K20 oyununun kendine özgü bazı oynanış mekanikleri bulunuyor.

Üst kısımda belirttiğimiz gibi günümüzün basketbolunu izlediğinizde, süratli oyunun ve 3 sayı atmanın önemini anlamış olacağınızı hatırlatmak istiyoruz. NBA 2K20 oyununda da bu sistemlere bağlı kaldığınızda sizi sevindiren sonuçlara yaklaşabilirsiniz. Örneğin, NBA 2K serisinin son yıllardaki oyunlarında sıklıkla yapılan kanatlardan hızlıca hareket ederek potaya yönelme taktiğini kullanarak büyük avantaj sağlayabilirsiniz. Tabii bunun için söylediğimiz gibi oyuncularınızı tanımanız gerekiyor.

Takımınızda sür’atli kanat oyuncuları varsa ki bunlar genellikle SG ve SF pozisyonlarında oynayan oyuncular olurlar, bu oyuncuların eline top geçtiğinde sür’atle savunma oyuncusunu geçmeyi deneyebilir ve doğrudan potaya yönelebilirsiniz. Bahsettiğimiz taktiği hızlı hücumlarda kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Bir diğer deyişle, set hücumu yapılırken, sahanın kanat bölümlerindeki oyunculara topu verip koşturmanız size fayda sağlamaz. Karşı takımın savunmasının yerini henüz almadığı anlarda hızlı oyunları denemelisiniz.

Takım arkadaşlarından sürekli yardım isteyin; bu bir takım oyunu

Günümüzde oynanan gerçek NBA basketbolunun ve NBA 2K20 oyununun en temel yapılarından birisi de takım oyununa önem vermeleridir. Rehber yazısını yazmakta olduğumuz oyunu oynarken bir gözünüz topu kontrol eden oyuncudaysa diğer gözünüz de takım arkadaşlarınızda olmalıdır. Maçları kazanmak için takım oyununa yönelmek yararınıza olacaktır. Tüm taktikleri buradan vermek güç olacaktır lakin top oyun kurucunuzdayken sıklıkla uzun boylu oyuncularınızdan perde yapmalarını istemenizi öneririz.

Yalnızca bir perdeleme hareketi, birkaç farklı şekilde sayı atma şansını size getirir. Topun oyun kurucunuzda olduğu bir set hücumunu yaparken, PlayStation 4 konsoluna göre L1 tuşunu kullanarak, takımın PF ya da C pozisyonunda oynayan muhtemelen en uzun iki oyuncusundan perdeleme yapmasını istediğinizde bu oyuncu size doğru yaklaşır. Burada perdeleme yapmak için gelen uzun oyuncuya dair iki seçeneğiniz oluşur; bu oyuncuyu hareketli bırakabilir ve potaya yönelmesini sağlayabilirsiniz ya da oyuncunun sabit durmasını isteyip boş şut atmak için bekletebilirsiniz.

Bahsettiğimiz değişimi, yine PlayStation 4 kontrolcüsüne göre R1 tuşuyla kolayca değiştirebilirsiniz. Eğer bu oyuncunun hareketli olmasını seçtiyseniz, oyun kurucunuzu tutan oyuncuyu engelleyecek ve uzun oyuncunuzu tutan diğer rakip oyuncunun size yönelmesini sağlayacaksınız. Yetişemezse doğrudan potaya gidebilir, yetişirse de perdelemeye gelen oyuncuya pas atarak uzun oyuncunuzun sayı yapmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer seçenekteyse, oyunun en önemli mekaniklerinden birisi olan 3 sayı atma olasılığının en rahat olduğu kısma geçersiniz diyerek alt kısımda anlatmayı sürdürelim.

NBA 2K20 ile 3 sayı atmak için doğru oyuncuları tercih etmelisiniz

3 sayılık atışların isabet oranı, NBA 2K20 oyununda, serinin bir önceki yapımına göre biraz zorlaşmış durumdadır. Sözü fazla dağıtmadan perdeleme sonrasında gerçekleştirebileceğimiz diğer bir taktikten bahsederek devam edelim. Perdeleme yapan oyuncuyu üç sayı çizgisinin dışında bekletebileceğinizi hemen üst kısımda belirtmiştik. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli özellik, uzun oyuncunuzun 3 sayı atabilme yeteneğinin hangi düzeyde olduğudur.

Perdeleme sonrasında üç sayı çizgisinin dışında kalan oyuncu, eğer hızlı hareket ederseniz ve hem stopun elinde olduğu oyuncunuzu tutan hem de uzun oyuncunuzu tutan savunmacıları üzerinize çekersiniz. Böylelikle uzun oyuncu dışarıda rahat bir biçimde kalır ve eğer üç sayı atma yeteneğine sahipse, boş bir üç sayılık deneme şansı yakalar. Rehber yazısının başlarında belirttiğimiz gibi oyuncularını tanımanın çok büyük önemi bulunuyor. Uzun oyuncunuzun üç sayı yeteneği olduğu gibi iyi sıçrayabilme ve smaç yapabilme yeteneği de olabilir. Bu yeteneğe göre bahsettiğimiz pozisyona devam etmelisiniz.

Bu arada, perdeleme sonrasında, uzun oyuncuyu savunan oyuncu yerinden hareket etmemesi ve sizin potaya yönelmeniz durumunda, kanatlardaki oyuncuları savunan rakipler, size doğru yöneleceklerdir. İşte bu durumda da kanatta bulunan ve savunucusu tarafından boş bırakılan oyunculara pas atmanızda fayda olabilir. Söylediğimiz gibi eğer pası alan kanat oyuncusu, üç sayılık şut yeteneği yüksek bir oyuncuysa, boş bir üçlük atabilme şansınız artacaktır. Zaten günümüzde olduğu gibi 3 sayılık ve 2 sayılık uzak şutları atarken oyuncularınızın boş kalmış olmalarına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatarak sözlerimizi sonlandıralım.  

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x