Karşımıza sürekli olarak yarış oyunları ile çıkan Milestone, ne yazık ki bir türlü ders alamıyor. Bu stüdyoya ait MXGP – The Official Motocross Videogame serisi uzun bir süredir aktif ve her sene düzenli olarak karşımıza çıkıyor. Aslında, bu resmi lisans ile oyun aradığınız zaman daha iyisini bulabilmeniz çok da mümkün değil ama bu cümle, serinin yeni oyunu olan MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame yapıtını otomatik olarak başarılı bir oyun yapmıyor. Evet, ne yazık ki piyasada çok da bir seçim şansınız yok ama Milestone da bu boşluğu kullanarak, her sene neredeyse aynı video oyununu önümüze çıkartmaya devam ediyor.

Milestone ekibinin söylediklerine kulak verecek olursak, genellikle bir adım ileriye gidip, daha sonra iki adım geri dönen bu oyun serisi, MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame ile çok daha büyük adımlar atıyor. Her şeyden önce, lisansını bulundurduğu lig, tamamen oyuna taşınıyor. Yani, tüm motosikletler, tüm pistler, tüm sürücüler ve çok daha fazlası oyunda %100 bir şekilde yer alıyor. Bu yüzden de aslında gerçek hayattaki ligi takip ediyorsanız, oyununu oynamak ayrıca bir güzellik sunacaktır. Tabii bir de kariyer modu var. Bu serinin odak noktası olan kariyer modu da kendisini iyileştiriyor ve artık her seçime daha fazla önem veriyor.

Kendi takımınızı oluşturabileceğiniz veya halihazırda var olan takımlardan birini seçebileceğiniz kariyer modunun haricinde, serinin eski oyunlarından bazı pistler de MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununa geri dönüyor. Bu pistler; Ottobiano, Ernée, Leon ve Agueda olarak geçiyor. Eğer oyunun içerisindeki tüm pistler size yeterli gelmezse, pist editörü özelliğini kullanarak, kendinize ait pisti oluşturabiliyorsunuz ve diğer oyuncuların oluşturduğu pistleri de deneyimleyebiliyorsunuz. Tüm bunların haricinde, basit çevrim dışı içerikler ve gerçek oyunculara karşı yarışabileceğiniz temel birkaç çevrim içi içerik de oyunda yer alıyor.

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununa kağıt üzerinden baktığınız zaman aslında serinin önceki oyunlarına çok benziyor. Yine de Milestone, gerekli yerlerde iyileştirmeler yapmış gibi görünüyor. Yalnız, bu tip oyunlarda içerikten önce gelen bir şey vardır. Malum, gerçekçi ve simülasyon temelli bir deneyim sunulmaya çalışıldığı için oynanış, benim gözümde içeriklerden çok daha önemli. İçeriklerdeki yeniliklerden ve nasıl hissettirdiklerinden daha sonra biraz daha detaylı bahsedeceğim ama şimdi, dilerseniz bu yapıtın pistte nasıl hissettirdiğine biraz parmak basayım. İnceleme yazımız, hemen aşağıda devam ediyor.

MXGP 2021

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame, pistte nasıl hissettiriyor?

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyunundaki ilk yarışınıza başladığınız andan itibaren aslında oynanıştaki değişiklikleri hissedebiliyorsunuz. Milestone, her sene oyunun içeriğini çok değiştiremese bile hiç korkmadan, temel oynanışı ciddi anlamda değiştirebiliyor. Bu senenin oyununda da aynı değişikliği hissediyoruz. Her şeyden önce her kategorideki motosikletler daha ağır hissettiriyor. Bu aslında çok önemli bir değişiklik; özellikle geçen senenin oyunundaki motosikletler oldukça hafif hissettiriyordu ve bu yüzden de oyunun gerçekçiliği biraz kayboluyordu. Şimdi ise daha gerçekçi bir deneyim elde edebiliyorsunuz.

Motosikletlerin ağırlığı, fizikleri ve pistteki sürüşü olumlu bir seviyede ilerlediği için MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununu oynamak aslında hiç olmadığı kadar daha gerçekçi bir his sunuyor. Virajları almak veya düz yolda ilerlemek bile artık sanki yepyeni bir nesle çıkartıyor oyun hissini. Aynı şey aslında motosikletlerin zıpladıktan sonra yer ile temas etmesi, diğer rakiplerin size veya sizin onlara çarpmaz ve benzeri diğer noktalarda da kendisini belli ediyor. Eğer geçen senenin oyununu çok uzun bir zaman boyunca oynadıysanız, bu senenin deneyimine alışmanız biraz zor olabilir ama yine de bu deneyime alışmaya değer.

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununun ilgi çekici olan bir başka kısmı ise görselliği. Eğer bu video oyununu güçlü bir donanımda deneyimleyecekseniz, oldukça temiz ve net bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Motosikletler, pistin kendisi, pistin kenarındaki detaylar, kalabalıklar ve diğer her şey oldukça güzel görünüyor. Oyun tabii ki tarihin en yüksek kaliteli görünen deneyimi değil ama yine de kendi türüne göre güzel bir görsellik sunmayı başarıyor. Bunun yanında, sunulan performans da kesinlikle problemli değil ve optimizasyon problemi ile oyuncuları boğuşturmuyor. Tabii yine de kaliteli görsellik için güçlü bir donanım gerekiyor.

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununda bahsedilebilecek olan bir diğer olumlu nokta ise pist editörü. Kullanımı kolay olan bu sistem, öncelikle bu kolaylığı ile deneyimsiz oyuncuların gözünü korkutmuyor. Bu basitliğin arkasına saklanan derin sistem ise geçen senelerden deneyim kazanmış olan oyuncuların ihtiyacı olan şeyleri sunuyor. Bu sayede oyunun tüm kitlesi, rahatlıkla kreatif tarzlarını gösterebiliyor. Ayrıca, bu sistem ile üretebileceğiniz pistlerin diğer oyuncularla paylaşılabilmesi ve diğer oyuncuların pistlerini deneyimleyebilmeniz de oyuna sınırsız bir tekrar oynanabilirlik ekliyor.

MXGP 2021

Her şeye rağmen kusursuz bir oyun deneyimi sunulmuyor

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame, teknik açıdan kendisini geliştirmiş olsa bile kusursuz bir oyun deneyimi sunmayı başaramıyor. Şimdi, ben daha önce bu oyunun görselliğini PC tarafında övdüm ama oyunu asıl PlayStation 5 konsolumda deneyimledim. Konsol sürümünde bile görsellik oldukça kaliteliydi ama bunun üzerine oturtulan bazı sunum ögeleri oyunu oldukça basitleştiriyor, ucuzlaştırıyordu. Mesela, pistlerin gösterildiği sahneler ve yarışı kazandığınız zaman sürücünüzü gördüğünüz sahne, sanki üzerinde 30 saniye filan harcanmış, düşük eforlu anlara benziyor. Bu da oyunu aslında görsel anlamda bir tık geriye çekiyor.

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununu aşağıya çeken problemlerden bir diğeri de seneler boyunca bir türlü çözülemeyen, motosikletlerin rampalardan sonra üst üste binmesi ve birkaç saniyeliğine de olsa o şekilde ilerlemeleri. Sadece bu değil, yine serinin son birkaç senelik oyunlarında yaşanmış olan hataların çoğunluğu bu oyunda da devam ediyor. Nadiren de olsa çökme problemleri ile de karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Aynı şekilde içerik de ciddi anlamda sıkıntılı. Yani, yeni olarak gösterilen kariyer modu bile neredeyse geçen senenin kariyer modu ile birebir aynı hissettirmeyi başarıyor.

MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame oyununun güçlü olması ama olamadığı bir diğer nokta ise aslında çevrim içi içerik tarafı. Kariyer modu ile işiniz bittiği zaman, pist editöründen de sıkıldığınız zaman çevrim içi karşılaşmalara yönelmeniz doğaldır. Belki de direkt olarak gerçek rekabet arıyorsunuz ve kariyer modunu atlayıp, direkt olarak gerçek insanlarla yarışmak istiyorsunuzdur. Bunu aslında oyunun içinde sağlıklı olarak yapabilirsiniz; sunucu durumu filan gayet güzel ama her şey çok kemik, çok çekirdek bir yapıda. Yani, temel var ama üzerine hiçbir şey kurulmamış gibi duruyor çevrim içi içerikler.

Her şeye rağmen MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame, ortalama üstü kaliteye sahip olan bir oyun. Milestone bu sefer 2 adım ileriye atıp, 1 adım geri atmış gibi görünüyor. Bu yüzden de indirim döneminde bu oyunu sizlere önerebiliriz. Oyunun yeni nesil versiyonu, PlayStation Store üzerinde neredeyse 600 TL ve açıkçası geçen senenin neredeyse kopyası olan bir oyuna 600 TL değil, 100 TL filan anca verilir. Eğer geçen senenin oyunlarına filan sahipseniz, onları oynamaya devam etmenizi veya PC tarafında bu oyuna geçiş yapmanızı öneriyorum. PC tarafında da ucuz değil bu oyun ama en azından konsollardan daha pahalı.

MXGP 2021
MXGP 2021 – The Official Motocross Videogame
Olumlu
Sürüş hissi, motosikletlerin ağırlığı ve fizikler, bugüne kadarki en yüksek kalitede.
Çok fazla içerik olmasa da çevrim içi ve çevrim dışı içerikler oldukça oyalayıcı.
Görsellik, yüksek donanımlı bilgisayarlarda ve yeni nesil konsollarda gayet güzel.
Olumsuz
Yenilenmiş olan kariyer modu aslında hiçbir yeniliği içerisinde bulundurmuyor.
Serinin önceki oyunlarından gelen, senelerdir çözülemeyen bolca oyun hatası.
Görsel kalite haricindeki sunum ögeleri bu oyunu çok ucuz bir hale sokuyor.
6

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster