Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame

MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame incelemesi

MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame, motokros türü için bir hayal kırıklığı mı?

Geliştirici
Milestone
Dağıtımcı
Milestone
Platform
PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
16 Aralık 2020
İnceleme Sırasındaki Fiyat
50 Dolar - 72 Türk Lirası
Tür
Yarış
İçerik
Tekli Oyuncu ve Çoklu Oyuncu

Motokros tipinde pek de video oyunu bulunmuyor piyasada. Genelde yarış tipi oyunlarla ilgilenen Milestone ise birkaç senedir bu boşluğu fırsat bilip, kendi serisine emek veriyor. Şimdi de karşımıza MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame çıktı ve motokros sporuna önem veren herkesin ilgisi çekildi. Yalnız, adından da anlayabileceğiniz üzere karşımızda lisanslı bir video oyunu var. Yani, oyunun içerisindeki neredeyse her şey, gerçek dünyadaki motokros sezonu ile aynı. Bu da demek oluyor ki eğer gerçekten motokros ile ilgilenmiyorsanız, bu oyunun size sunabilecek pek bir şeyi bulunmuyor.

Futbolla ilgilenmeyen insanların FIFA oyununa ilgi göstermesi ne kadar garipse; motokros ile ilgilenmeyen insanların da MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame oyununa yönelmesi o kadar garip olacaktır diye düşünüyorum. Lisans konusunda, oyunda onlarca takım bulunuyor ve bunlar MX1 ve MX2 klaslarından geliyor. Bu video oyununda 2020 senesinin sezonu aktif olarak kullanılıyor ve bolca farklı pist oyunda bulunuyor. Milestone tarafından verilen bilgilere göre bu pistlerin tamamı, gerçek hayattaki pistler ile bire bir aynı. Belki de detay merakından olacak ki oyunda birkaç pist eksik.

Takımlar, sürücüler ve pistler üzerinden başarılı lisanslı içerikler sunan MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame, aslında Milestone tarafından geliştirilen herhangi bir video oyununa çok benziyor. Birçok farklı yarış türünde oyun geliştiren Milestone, belli ki başarılı bir formül tutturmuş ve bunu tüm oyunlara uyguluyor. Tabii ki oyunlar arasında büyük bir his farkı bulunuyor; bu oyun ile RIDE 4 yapıtı aynı hissi vermiyor ama temele baktığınız zaman gözünüz kapalı bir şekilde bile bu oyunun Milestone tarafından geliştirildiğini anlayabilirsiniz. Bu da ne kadar iyi, ne kadar kötü bir şey, tamamen size kalmış.

Lisans konusunda her şey idare eder seviyede. Birkaç eksik var ama onlar da dert edilmeyebilir oyuncular tarafından. Asıl problem, MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame oyununun içeriklerine ve oynanışına yakından göz attığınız zaman ortaya çıkıyor. Milestone, bugüne kadar pek muhteşem oyunlar geliştiremedi ama özellikle bu yapıt, kendilerinin oynanış ve içerik bakımından en zayıf oyunları gibi görünüyor. Yine de geliştirici ekip, birazdan bahsedeceğim problemler için birkaç güncelleme yayımladı ama yine de oyunun yalanlarla piyasaya sürüldüğünü bilmeniz gerekiyor.

MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame

MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame, problemli bir çıkış gerçekleştiriyor

16 Aralık 2020 tarihinde piyasaya sürülmüş olan bu oyunu ben 6 Ocak 2021 tarihinde inceliyorum. Bu yüzden de birazdan bahsedeceğim problemlerin bazıları düzeltildi ama yine de ortada büyük bir yalanın olduğunu bilmeniz gerekiyor. Milestone, bu oyun piyasaya sürülmeden önce verdiği içerik sözlerinin birçoğunu tutmadı. Oyunculara kum havuzu tipinde bir içerik sunulacak dendi, sıralama tabloları sözü verildi, ayarlarla alakalı yorumlar yapıldı ama MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame oyununun çıkışında bunların hiçbiri yoktu. Hatta oyun, geçen senenin oyunundan bile daha kötü bir haldeydi.

Noel dönemi yaklaşmadan önce Milestone, MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame oyununa birkaç güncelleme attı ve bu problemlerin en önemli kısımları düzeltildi. Yine de söz verilen bir sıralama tablosu oyuna eklenmedi, çevrim içi lobilerdeki oyuncu sayısının yükseleceği belirtildi ama böyle bir şey olmadı ve geçen senenin oyununda olan bazı destekler bu yapıta eklenmedi. Ayrıca oyunun fizik motoru da nasıl oldu bilmiyorum ama geçen senenin oyununa göre gerçekten çok kötü ve oyundan zevk alabilmeniz çok zor. Aynı zamanda oyunun kamera açıları da geçen senenin oyununa göre inanılmaz rahatsız.

Oyunun önemli olan bir başka problemi ise hız hissi. En yüksek seviyeli motosikletleri kullanırken bile en ufak bir hızlı gidiyormuş hissini alamıyorsunuz oyundan. Belki arabalara göre motosikletlerde bu hissi oluşturmak daha zordur ama Milestone da zaten çokça motosiklet temelli oyun geliştiriyor. Bu kadar senede bazı şeyleri öğrenmiş olmaları gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca, genel anlamda bu oyun ile geçen senenin oyunları arasında da birkaç özellik haricinde fark olmadığını söylemeliyim. Oyunun aslında ülkemizdeki fiyatı uygun görünüyor ama yine de temelinde MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame, geçen senenin kopyası gibi duruyor.

Yine de her kötülüğün içerisinde bir güzellik bulabilmek mümkün oluyor. Mesela, bence genel anlamda bu oyunun fizikleri, önceki oyuna göre kötü ama en azından bu oyundaki motosikletler, pisti daha iyi hissettiriyor ve kendimizi havada uçuyormuş gibi hissetmiyoruz. Aynı zamanda köşelerden kayarak dönme olayı da azalmış gibi görünüyor ki bir motokros oyununda zaten The Fast and the Furious: Tokyo Drift için sahne çekiyormuş gibi hissetmemize gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca, temel oynanışın net olarak simülasyon olmaması, arcade havasına sahip olması da benim için bir artı; sizin için eksi olabilir.

MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame

Koskoca oyunda iyi olan hiç mi bir şey yok?

Benzer türde olan birçok video oyununda olduğu gibi MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame yapıtında da birçok farklı içerik kategorisi yer alıyor. Bunlardan ilki tekli oyuncu temelli bir kariyer modu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu modda en amatör seviyede başlıyoruz ve yarışarak zirveye oturmaya çalışıyoruz. Sponsorluklar, düşmanlıklar, karakter özelleştirme derken, aslında sizi birkaç hafta oyalayabilecek bir oyun modu beliriyor karşımızda. Yalnız, oyundaki pist sayısı eksik olduğu için bir anda yarışlar kendisini sürekli tekrar etmeye başlayabiliyor. Bu da bazı oyuncular için rahatsız edici olabilir.

Kariyer modu haricinde kendi pistinizi oluşturabileceğiniz bir içerik de bulunuyor. Yalnız, oyunun fizikleri çok da başarılı olmadığı için çılgın işler yapabilmeniz hiç de eğlenceli olmuyor. Ayrıca, Waypoint ve Playground modları da oyuncuları selamlıyor. Waypoint modunda kendi rotanızı belirleyerek yarışıyorsunuz ve Playground da adı üstünde size bir oyun alanı sunuyor. Bu alan Norveç içerisinde ve size hem oyunu öğretmeyi, hem de açık dünya tarzında bir deneyim sunmayı hedefliyor. Ardından da çevrim içi yarışlar devreye giriyor ama kendilerinde öyle pek derin bir ilerleme sistemi bulunmuyor.

Konu, görsellik olduğu zaman Milestone genelde iyi işler çıkartabiliyor ama bu işler de pek dengeli olmuyor. Mesela, görsellerde oyunun çok kaliteli göründüğünü fark edeceksiniz ve donanımınız yetiyorsa, bu görselliğe oyun içerisinde de ulaşabilirsiniz ama oyunda detaylı olan şeyler sadece motosikletler ve pistlerin belli bölgeleri. Onun haricinde, çevredeki birçok farklı detay ve genel anlamda bölümler, eski nesil konsollardan geliyormuş gibi bir his uyandırıyor bende. Aynı zamanda pistte de piksel piksel görünen, birçok kalitesiz kaplama yer alıyor. Yani, kaliteli noktalar ile kalitesiz olanlar birbirine çok karışıyor.

Her şeyi göz önünde bulundurduğunuz zaman MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame, kesinlikle bu sefer es geçebileceğiniz yapıtlardan bir tanesi. Özellikle de serinin bir önceki oyununa sahipseniz, bu oyunu satın almak için pek bir sebebiniz bulunmuyor. Yalnız, seriden hiçbir oyuna sahip değilseniz ve bir motokros deneyimi yaşamak istiyorsanız da şimdilik en iyi tercihiniz MXGP 2020 – The Official Motocross Videogame olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca, daha önce demiş olduğum gibi oyunun özellikle bilgisayardaki fiyatı da konsollara göre daha uygun görünüyor. Bu da hoş bir artı olabilir.

MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame
MXGP 2020 - The Official Motocross Videogame
Olumlu
Lisans konusunda birkaç eksik olsa da gayet gerçekçi bir deneyim sunuluyor.
Yeni içerikler olan Playground ve Waypoint, kariyer ardından eğlence sunabiliyor.
Motosiklet ve sürücü özelleştirme zevkli olabiliyor.
Lisanslı müzikler sizi gerçekten bir motokros şampiyonası havasına sokabiliyor.
Ülkemizdeki satış fiyatının yeterince uygun olması.
Olumsuz
Oyunun çıkışından önce verilen sözlerin geliştiriciler tarafından tutulmaması.
Kariyer modu çok kısa bir süre içerisinde kendisini tekrar edebiliyor.
Fizik motoru, birçok konuda önceki oyuna göre daha kötü.
Motosikletlerin ses kalitesinde hiçbir değişiklik yok; rahatsız edici olabiliyorlar.
Görsellikte net bir kalite tutturulamamış gibi görünüyor.
6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x