Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
MotoGP 21

MotoGP 21 incelemesi

Yeni bir sene ve yeni bir MotoGP oyunu.

Geliştirici
Milestone
Dağıtımcı
Milestone
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
22 Nisan 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
50 USD - 500 TL
Tür
Yarış ve Simülasyon
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Motosiklet yarışı dediğiniz zaman akıllara gelen neredeyse tüm video oyunları, Milestone ekibine ait. Senelerdir bu stüdyo, birbirinden farklı kitlelere hitap eden motosiklet yarışı oyunu piyasaya sürüyor ve bu oyunlardan bir tanesi de MotoGP serisine ait. Profesyonel ve pist yarışlarını temel alan bu oyunun en yeni versiyonu ise MotoGP 21 adı altında piyasaya sürüldü. Adından da anlayabileceğiniz üzere bu oyun, lisanslı bir yapıt ve tarihin belki de en eski motosiklet yarışı etkinliğini temel alıyor. Eğer bu konuya yabancıysanız, motosiklet yarışlarının Formula 1 hali diyebiliriz MotoGP için. Peki, bu yeni oyun, bahsi geçen deneyimi nasıl veriyor?

MotoGP 21 oyununda dikkatinizi çekebilecek olan ilk şey, muhtemelen oyunun zorluğu ve affetmez yapısı olacaktır. Günümüzdeki birçok simülasyon oyunu, ne kadar derin bir yapıya sahip olursa olsun, yine de oyuncuların hatalarını bir şekilde affedebiliyor. İncelemekte olduğumuz bu video oyunu ise zorluğunun üzerine bir de affetmeyen bir deneyim sunuyor. Bu durum, özellikle seriye uzak olan insanları etkileyecektir; oyunu öğrenmeniz hem zorlu, hem de uzun bir süreç olacaktır. Seriye yakın olan, oynanışı bilen insanlar ise bu söylediklerimden korkmamalı; onların alışmış olduğu bir deneyim karşılarına çıkacak bir kere daha.

MotoGP 21 oyunundaki en zorlu olay, motosikletinizin dengesini kurmak ve onu korumak gibi görünüyor. Tabii ki düz yolda giderken bu bir problem olmuyor ama köşelerden dönüş almaya çalışırken, fizik motoru ile denge işin içine ciddi bir şekilde giriyor. En sonunda ustalaşmanız gereken konu, virajlar sırasında motosikletinizin dengesini korumayı bilmek oluyor. Oyunun içerisinde aslında bazı öğretici ögeler bulunuyor ama kendileri ne yazık ki başarılı bir iş gerçekleştiremiyor. Mesela ben, sadece senelik incelemelerden bu oyunu oynamayı biliyorum ve ona rağmen öğretici ögeler benim pek işimi kolaylaştırmıyor; oyunu oynarken hala zorlanabiliyorum.

Motosikletin dengesini korumak ile birlikte klasik yarış kuralları da MotoGP 21 oyununda önemli bir yer tutuyor. Yani, virajlara nasıl gireceğinizi, nerede frene basacağınızı, nerede gaza yükleneceğinizi, virajdan nasıl çıkacağınızı bilmek filan önemli bir rol oynuyor. Yalnız, halihazırda simülasyon tipi oyunlar oynuyorsanız, zaten bu temel kuralları biliyorsunuz demektir. Bu noktada çok bir şeyi problem etmenize gerek olmayabilir; sadece motosikletin ve tabii ki karakterinizin ağırlığının nerede olduğuna bir tık daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde dengenizi kaybedip, tüm yarışı camdan aşağı atabiliyorsunuz.

MotoGP 21

MotoGP 21 oyununda ne gibi içerikler bulunuyor?

Milestone, her sene düzenli olarak piyasaya sürdüğü yarış oyunlarına içerik anlamında genel anlamda hep aynı şeyleri ekliyor. MotoGP 21 oyununda da bu durum değişmiyor ve sonuç olarak oyunda sadece tekli oyunculu bir kariyer moduna ve çoklu oyunculu bir rekabetçi yarış moduna sahip oluyoruz. Tabii ki bunların haricinde yan içerikler de var ama kendileri pek bir şey ifade etmiyor. Ayrıca, var olan oyun modları zaten neredeyse hiçbir şekilde değiştirilmiyor. Mesela, dediğim gibi oyunda bir kariyer modu var ama kendisi geçen seneki kariyer modu ile neredeyse yine aynı. Amacımız yine sayısız yarış yapıp, şampiyon olmak.

MotoGP 21 oyununun kariyer moduna Moto3 seviyesinde başlıyoruz ve MotoGP şampiyonu olmaya çalışıyoruz. Bunu yapabilmeniz için de ortada iki farklı opsiyon bulunuyor: Kendi takımınızı kurmak veya halihazırda kurulu olan bir takıma sürücü olarak katılmak. Hangi yolu seçerseniz seçin, deneyiminiz pek değişmiyor ve kariyer modu, genel anlamda aynı şeyleri sunuyor oyunculara. Ayrıca, kariyer modunun içerisinde sadece düz yarışlar değil, mikro yönetim temelli bazı sistemler de bulunuyor. Bu noktada da zaten takım yönetimi görüyoruz. Halihazırda var olan bir takıma girseniz bile oyun, bir şekilde bu mikro yönetim sistemini size sunuyor.

MotoGP 21 oyununun kariyer modunda bir yenilik olarak, gerçekçiliğe atılmış bir adım görüyoruz. Şöyle ki oyun her sezonun başlangıcında size önemli bir soru soruyor. Bu soruda, gerçek takvime göre mi, yoksa alternatif bir rota ile mi sezonu yaşamak istediğinizi size soruyor. Gerçek takvimi seçerseniz, gerçek hayattaki yarışları, gerçek sıralarıyla deneyimliyorsunuz. Yalnız, salgından ötürü bazı pistler kendilerini tekrarlayabiliyor ve normalde oyunda yer alan bazı pistler ulaşılmaz oluyor. Bu yüzden, tek bir seçeneğe bağlı kalmamanızı, bir sezonda gerçek, bir sezonda da alternatif yolu takip etmenizi öneriyoruz.

Bir diğer yenilik ise Portekiz’de yer alan Algarve pistinin oyuna eklenmiş olması. Bu pistin, oyunda yer almasıyla birlikte şu anda sezonda yer alan ama oyunda yer almayan hiçbir pist kalmıyor. Bu da sezonu takip eden oyuncular için muhteşem bir haber olacaktır diye düşünüyoruz. Ayrıca oyunda Mazda Laguna Seca gibi bazı tarihsel pistler de yer alıyor ki kendileri bence daha eğlenceli olabiliyor. Çoklu oyunculu oyun modunda ise her zaman olduğu gibi bir deneyim sunuluyor. Kendisi için özel olarak bir şey söyleyebilmemiz imkansız; bu serinin eski oyunlarına ait inceleme yazılarımıza göz atmanızı önerebiliriz.

MotoGP 21

Bu video oyununu satın almaya değer mi?

Milestone, her sene kendi video oyunlarının sunumu üzerinde iyi bir iş çıkartabiliyor. Ben bu video oyununu, 4K/HDR destekli bir televizyonda, PlayStation 5 konsolumda deneyimledim. Oyunun yeni nesil için desteği bulunuyordu ve sonucunda da karşıma çıkan görsellikten memnun kaldım. Oyun, tabii ki bilgisayarların maksimum seviyedeki görselliklerine benzemiyor yeni nesil konsollarda bile ama yine de MotoGP 20 oyununa göre MotoGP 21, çok daha kaliteli görünüyor. Özellikle de oyunun daha yüksek bir çözünürlükte, 60 FPS olarak oynanabiliyor olması ilk başlarda gayet etkileyici görünüyor.

Görsellikle birlikte performans tarafında da pek bir problem bulunmuyor. Sadece konsol sürümlerinde değil, oyunun bilgisayar sürümünde de optimizasyon adına pek bir sıkıntının olmadığını görebiliyorum yayımlanan performans testlerinde. Yalnız, bu sırada ne yazık ki sesler ve müzikler pek etkileyici olmayabiliyor. Görsellik ve performans, ne kadar iyiyse, sesler ve müzikler de o kadar kötü. Bunun haricinde, oyundaki birçok ögenin de neredeyse MotoGP 20 ile tamamen aynı olduğunu söyleyebilirim. Yani; yorumcular, ara sahneler, podyum ile alakalı şeyler filan direkt olarak serinin bir önceki oyunundan aktarılmış gibi duruyor.

Malum, birkaç senedir tüm dünya salgınlarla uğraşıyor. Milestone da bu salgınlar yüzünden tamamen evden çalışma durumuna adapte olmaya çalışan stüdyolardan bir tanesi. Kendileri daha önce MotoGP gibi bir serinin evden geliştirmenin oldukça zor olduğunu belirtmişti ve bu zorluğu da MotoGP 21 oyununda görebiliyoruz. Yalnız, bu oyun, salgın ile alakalı olan problemlerini olumsuz veya kötü görünen noktalarla değil de, geçen senenin oyunuyla arasındaki olan fark ile gösteriyor. Yani, geliştirici ekip, belli ki zaman kazanabilmek adına birçok noktada kısa yollar kullanmış ve MotoGP 20 ile ciddi anlamda bir benzerlik yakalanmış.

MotoGP 21, yine de başarısız bir video oyunu değil. MotoGP markasını seviyorsanız, bu yarışların gerçek hayattaki versiyonlarını takip ediyorsanız veya genel anlamda motosiklet yarışı seviyorsanız, bu yapıta bir şans vermek isteyebilirsiniz. Oyun, özellikle donanımı güçlü olan bilgisayarlarda gayet güzel hissettirebilir ama aynı zamanda da bu oyunun başarısı için çitin oldukça alçakta olduğunu da belirtmek isterim. Bu yüzden, seriye yabancı olan oyuncular, indirim de bekleyebilir veya direkt olarak 2022 senesinde piyasaya sürülecek olan serinin bir sonraki oyununu da bekleyebilirsiniz. Eminiz ki bu oyun ile yeni oyun arasında çok bir fark olmayacaktır.

MotoGP 21
MotoGP 21
Olumlu
Gerçekçi bir motosiklet yarışı deneyimi çok güzel bir şekilde sunuluyor.
Kariyer modunda gerçek takvimi takip edebilmek güzel bir düşünce.
Viraj alma üzerinde yapılan değişiklikler oyunu daha gerçekçi yapıyor.
Görsellik ve performans tarafında oldukça başarılı bir yapıt.
Olumsuz
MotoGP 20 oyununa rahatsız edici bir seviyede benziyor.
İçerik olarak yeni bir şey sunulmuyor; aynı formülü oynamaya devam ediyoruz.
Yapay zeka, gerçekçilikten çok uzak bir şekilde hareket edebiliyor.
Sesler ve müzikler hiçbir şekilde beklenti karşılayamıyor.
7